• Projekty

    • Rok 2019

     1. „MUZYKA NAJLEPSZĄ ALTERNATYWĄ DO SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO”

      

     Zajęcia rozwijające dla dzieci i młodzieży „Muzyka najlepszą alternatywą do spędzania czasu wolnego” odbywały się w naszej szkole w ramach projektu profilaktyki.

     Zajęcia muzyczne prowadzone były przez cały okres trwania projektu od 4 marca do18 października 2019r. Odbywały się w piątki (od 16.00 – 17.00).Programem objętych zostało 10 uczestników w wieku od 9 do 17 lat. Adresatami projektu były dzieci i młodzież z Gminy Kartuzy.

     Celem kształcenia muzycznego było rozbudzenie zamiłowań muzycznych.  Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze przez kształtowanie zainteresowań, umożliwienie rozwoju zdolności i umiejętności muzycznych, zachęcanie do muzykowania indywidualnego i zespołowego, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie odpowiedzialności za zespół i jego osiągnięcia, udział w konkursach, umożliwienie rozwoju wyobraźni muzycznej.

     Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież mogły w ciekawy sposób spędzić czas wolny, rozwijać zainteresowania i zdolności. Nawiązały nowe przyjaźnie i znajomości. Zespół uświetniał nie tylko uroczystości szkolne jak również uroczystości pozaszkolne, brał udział w konkursach oraz warsztatach. Dzięki realizacji projektu dzieci miały dalszą możliwość kształtowania głosu, umiejętności posługiwania się nim, kształtowania słuchu muzycznego, gry na instrumentach oraz rozwijania wrażliwości intonacyjno-emisyjnej. Uczestnicy zajęć mogli zdobyć wiadomości i umiejętności w zakresie śpiewu i gry na instrumencie.  Dzieci nabyły umiejętność współżycia w zespole oraz odpowiedzialności za poziom i wyniki jego działalności.

     W ramach projektu zakupiono hardware do perkusji oraz akcesoria muzyczne.

      

     W trakcie projektu uczniowie brali udział w następujących przedsięwzięciach:

     Warsztaty:

     • Letnie warsztaty muzyczne „Muzyczna Owczarnia 2019”

     W Jaworkach koło Szczawnicy odbyły się letnie warsztaty muzyczne. W klasie perkusji wykładowcą był Tomasz Machański oraz Cezary Konrad, a w klasie basu Wojciech Pilichowski i Adrian Maruszczyk. Uczniowie mieli do dyspozycji podwójne zajęcia w ciągu dnia (ranne i popołudniowe). Wieczorami odbywały się jam session, w czasie których na bieżąco zawiązywały się zespoły. Pod koniec warsztatów młodzież mogła wziąć udział w koncercie finałowym i wystąpić na prawdziwej, profesjonalnej scenie.
     Główny nacisk w czasie warsztatów (oprócz pracy w poszczególnych sekcjach instrumentów) został nałożony na wspólne muzykowanie w powstających składach. Sporo mówiono o timie i ćwiczeniach time’owych. Uczyliśmy się też grać w wolnych tempach. Były też ćwiczenia techniczne, praca nad poprawą groovu… Wszystko to było ukierunkowane na pracę w zespołach.  Zawiązujące się zespoły miały też do dyspozycji sale prób, gdzie wspólnie ćwicząc mogły przygotować utwory, które były prezentowane później na jamie oraz koncercie finałowym. Wielką dumą warsztatów jest fakt, że spora grupa uczestników, którzy przyjeżdżali do Jaworek na przestrzeni lat, obecnie jest w kadrze nauczającej oraz gra w zawodowych zespołach.

     • Warsztaty muzyczne z Igorem Faleckim

     W poniedziałkowy wieczór 02.09.2019r.,w DrumStore odbył się wyjątkowy pokaz gry na perkusji połączony z warsztatami, który wykonał znakomity, młody perkusista – Igor Falecki. Program wydarzenia zakładał prezentację popisowych numerów Igora do jego autorskich podkładów, ćwiczenia z metronomem do niestandardowych wartości metrum oraz pokaz najciekawszych technik stosowanych przez Igora. Perkusista na początek zaprezentował bardzo energiczny utwór, w którym wykorzystywał wiele rożnych tricków i patentów. Wirtuozeria, kunszt oraz niezwykła lekkość podczas gry mogły zachwycić niejednego na sali. Perkusista w bardzo ciekawy prowadził spotkanie, które składało się wielu bloków tematycznych. Każdy z nich rozpoczynał krótki pokaz gry, po czym następowało omówienie najważniejszych technik i trików, które stosuje Igor. Podczas warsztatów poruszanych było wiele tematów – od oryginalnego, nieparzystego metrum, przez techniki przeplatania pałek czy grania chopsów, skończywszy na kwestii różnic pomiędzy rytmem granym triolami, a ósemkami.Igor w bardzo wyczerpujący i bardzo rzeczowy sposób odpowiadał na zadawane mu pytania i każdą kwestię omawiał na przykładach. Nie zabrakło również ciekawych historii związanych z karierą Igora, m.in. o jego początkach (a przecież zaczął grać już w wieku 4 lat!), pracy z Jimkiem, Orkiestrą Cappella Gedanensis i innymi, znakomitymi muzykami w rozmaitych projektach.

      

     Koncerty pozaszkolne:

     • Koncert Pawła Laskowskiego i Arkadiusza Tredera  z zespołem „Czarodzieje z Kaszub” podczas „Dni Gminy Kolbudy”

     Konkursy:

     • II miejsce w Gminnym Konkursie Patriotycznym w Grzybnie
     • Zakwalifikowanie się do Finału Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj”

     Koncerty szkolne:

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019
     • Dzień Edukacji Narodowej

     1. „Ryba na kaszubskim stole”

     16.06.2019r. zakończył się w Szkole Podstawowej w Kiełpinie projekt edukacyjny „Ryba na kaszubskim stole”, który powstał z inicjatywy pań Joanny Konkol i Anny Cirockiej prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie. Przedsięwzięcie mogło  być zrealizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.                    

     Projekt „Ryba na kaszubskim stole” adresowany był do uczniów klas młodszych (I-III) gminy Kartuzy  oraz społeczności lokalnej.

     Projekt składał się z kilku części:

     • pierwszym przedsięwzięciem była organizacja  Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego. „Książka kucharska dla najmłodszych –  Przepis na danie rybne „ Rybka u Kaszubów”
     • 16.05.2019r. uczniowie udali się do przedsiębiorstwa Radbur na spotkanie z ichtiologiem, który w atrakcyjny i przystępny sposób opowiedział o zwyczajach ryb, ich cechach charakterystycznych, o zarybianiu jezior kaszubskich, pokazał ryby pływające w okolicznych jeziorach i rzekach, przedstawił sprzęt rybacki.
     • 22.05.2017r. uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Kiełpinie mieli okazję poznać elementy tradycyjnej kuchni kaszubskiej przedstawianej przez gospodynię kaszubską  oraz poprzez samodzielne przygotowanie  i zjedzenie sałatki śledziowej .
     • 29.05.2019r. odbyły się zajęcia w terenie – rajd pieszy nad rzekę Radunię. Dzieci w towarzystwie przyjaciół podziwiały przyrodę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, obserwowały koryto rzeki. Piesza wyprawa zakończyła się piknikiem na łące nad rzeką.
     • 14.06.2019r. odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia i ugoszczenie zwycięzców Gminnego Konkursu „Książka kucharska dla najmłodszych – Przepis na danie rybne”. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Mirachowie, którzy wraz z grupą dzieci z Kiełpina, spędzili dzień w Gospodarstwie Agroturystycznym państwa Rychertów w Kiełpinie. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji takich jak: pieczenie bułek, wykonanie figurek z masy solnej, zwiedzanie stajni i mini zoo, dojenie krowy, malowanie na szkle wzorów kaszubskich, przejazd wozem drabiniastym po okolicy, przejazd wierzchem na koniu.  Na zakończenie dzieci zjadły obiad. Piękny, słoneczny dzień był przemiłym zakończeniem projektu i wspaniale podkreślił walory turystyczne Kiełpina i okolic.

      

     1. V Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

      

     Dnia 5 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Kiełpinie odbył się Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych. Jego celem było stworzenie nowych inicjatyw edukacyjnych w zakresie edukacji sportowej oraz  popularyzacja tańca. Przegląd, to spektakularne wydarzenie taneczne, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie. Dzięki dotacji Gminy Kartuzy, przedsięwzięcie mogło być zrealizowane.

     Mogliśmy podziwiać 82 tancerzy wchodzących w skład 9 zespołów. Jury oceniało grupy w trzech kategoriach wiekowych. Puchar Burmistrza zdobyły Iskry (trener Anna Kasprzycka). Wszystkim uczestnikom serdecznie Gratulujemy! Do zobaczenia za rok !

      

         1. KATEGORIA WIEKOWA - Młodzicy 6-8 lat

     PUCHAR  NAJWIĘKSZA EKSPRESJA RUCHOWA- ORLIKI - ZKiW Dzierżążno

     PUCHAR  NAJBARDZIEJ ORYGINALNY WIZERUNEK -TIGERS - SP  Grzybno

     PUCHAR  NAJBARDZIEJ WIDOWISKOWA CHOREOGRAFIA - PEREŁKI - SP Kiełpino

     PUCHAR  WYRÓŻNIENIE KRUSZYNKI - SP nr 2 Kartuzy

          2. KATEGORIA WIEKOWA - Juniorzy Młodsi 9-11 lat

     PUCHAR  NAJWIĘKSZA EKSPRESJA RUCHOWA ORLIKI - ZKiW Dzierżążno

     PUCHAR  NAJBARDZIEJ ORYGINALNY WIZERUNEK - KOLOROWA TĘCZA - SP Staniszewo

     PUCHAR  NAJBARDZIEJ WIDOWISKOWA CHOREOGRAFIA - TROP DANCE - SP Kiełpino

         3. KATEGORIA WIEKOWA - Juniorzy 12-14 lat

     PUCHAR  NAJBARDZIEJ ORYGINALNY WIZERUNEK - SUNNY  MORNING - SP  Grzybno

         4. KATEGORIA

     PUCHAR BURMISTRZA KARTUZ ZA NAJWIĘKSZY POZIOM ARTYSTYCZNY -  ISKRY -SP Kiełpino

     1. XI Tydzień Kaszubski

     W dniach od 20.05. do 24.05. 2019r. w naszej szkole  obchodziliśmy XI Tydzień Kaszubski  pod hasłem  „Òkno na Kaszёbё”. Przedsięwzięcie realizowano dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

     W ramach tygodnia kaszubskiego odbyły się następujące działania:

     W dniu 20.05.2019 uczniowie po wcześniejszym omówieniu tematu z nauczycielem „Kaszёbsczi kwiôtk” wykonali prace plastyczną w formacie  A4  techniką dowolną. Poza tym   brali udział w Konkursie Recytatorskim utworów  Jana Trepczyka i Antoniego Peplińskiego.

     W dniu 21.05.2019 uczniowie brali udział w warsztatach garncarskich, każdy uczeń miał możliwość wykonania dowolnego naczynia z gliny na kole garncarskim przy fachowej pomocy mistrza garncarstwa. Poza tym uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Mój Region” .

     W dniu tym  uczniowie obejrzeli spektakl w wykonaniu szkolnego zespołu  „Wesołe Ludki” i inscenizacje  Legendy Kaszubskiej w wykonaniu uczniów klasy VI i VIII. Poza tym uczniowie też brali udział w warsztatach haftu kaszubskiego, mieli możliwość wykonania elementów zawierających haft kaszubski, podczas warsztatów poznali tajniki ładnego i estetycznego haftu. 

     W dniu 22.05.2019 uczniowie kL.VII-VIII i III oddziałów gimnazjalnych  przygotowali prezentacje multimedialne. Tematy prezentacji :  „Rezerwaty Przyrody na Kaszubach” i „Muzea na Kaszubach”. Prezentacje zostały przedstawione  uczniom poszczególnych klas. Poza tym uczniowie brali udział w konkursie plastycznym  pt. „Kaszuby przyroda i tradycja w twórczości Jana Trepczyka” i „Konkursie Piosenki Kaszubskiej” .

     W dniu 23. 05.2019 uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego brali udział w wycieczkach.

     Uczniowie kl. I-IV wycieczka do Muzeum Garncarstwa w Chmielnie i Muzeum F. Tredera w Kartuzach.

     Uczniowie kl. V – VIII i Gimnazjum wycieczka do  Muzeum Ziemi  Puckiej.

     Podczas wycieczek uczniowie poznali uroki  krajobrazu Kaszub .

     W dniu 24.05.2019 odbyło się uroczyste zakończenie Tygodnia Kaszubskiego, podczas którego nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów i  wręczenie nagród zakupionych dzięki pozyskanej dotacji z funduszu Gminy Kartuzy.

      

      

      

     Rok 2018

     W ramach działalności statutowej Stowarzyszenie zrealizowało liczne projekty we współpracy z Gminą Kartuzy oraz szkołami:

     1.„MUZYKA NAJLEPSZĄ ALTERNATYWĄ DO SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO”

     Zajęcia rozwijające dla dzieci i młodzieży „Muzyka najlepszą alternatywą do spędzania czasu wolnego” odbywały się w naszej szkole w ramach projektu profilaktyki. Zajęcia muzyczne prowadzone były przez cały okres trwania projektu od 1 marca do 15 października 2018r. Odbywały się w piątki w godzinach 15:00 do 16:00.Programem objętych zostało 12 uczestników w wieku od 8 do 19 lat. Adresatami projektu były dzieci i młodzież z Gminy Kartuzy.

     Celem kształcenia muzycznego było rozbudzenie zamiłowań muzycznych.  Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze przez kształtowanie zainteresowań, umożliwienie rozwoju zdolności i umiejętności muzycznych, zachęcanie do muzykowania indywidualnego i zespołowego, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie odpowiedzialności za zespół i jego osiągnięcia, udział w konkursach, umożliwienie rozwoju wyobraźni muzycznej.

     Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież mogły w ciekawy sposób spędzić czas wolny, rozwijać zainteresowania i zdolności. Nawiązały nowe przyjaźnie i znajomości. Zespół uświetniał nie tylko uroczystości szkolne jak również uroczystości pozaszkolne, brał udział w konkursach oraz warsztatach. Dzięki realizacji projektu dzieci miały dalszą możliwość kształtowania głosu, umiejętności posługiwania się nim, kształtowania słuchu muzycznego, gry na instrumentach oraz rozwijania wrażliwości intonacyjno-emisyjnej. Uczestnicy zajęć mogli zdobyć wiadomości

     i umiejętności w zakresie śpiewu i gry na instrumencie.  Dzieci nabyły umiejętność współżycia

     w zespole oraz odpowiedzialności za poziom i wyniki jego działalności.

     W ramach projektu zakupiono werbel perkusyjny oraz akcesoria muzyczne.

     W trakcie projektu zespół muzyczny brał udział w następujących przedsięwzięciach:

     Warsztaty:

     -Warsztaty muzyczne dla perkusistów i basistów – Hornby & Lemańczyk

     24.07.18 w Drum Store miały miejsce wyjątkowe warsztaty dedykowane przede wszystkim dla muzyków grających w sekcji rytmicznej. Profesjonalne przygotowanie prowadzących warsztaty – kanadyjskiego perkusisty jazzowego, kompozytora i nauczyciela Tylera Hornby’ego i oraz świetnego kontrabasisty jazzowego Lemańczyka sprawiło, że czas spędzony na wydarzeniu stał się niewątpliwie ogromną inspiracją do szlifowania gry nie tylko ze względu na znakomitą grę muzyków, ale również cenne wskazówki dotyczące zwłaszcza grania w konfiguracji perkusja i bas.

     Udział w koncertach:

     • Kartuzy Jazz Bass Day - Celem tego przedsięwzięcia była prezentacja wartościowych projektów jazzowych, które powstają na terenie naszego kraju. Kartuski festiwal charakteryzował przede wszystkim wysoką jakością, autentycznością i oryginalnością prezentowanej muzyki. Podczas V edycji wystąpili: Trzaska, Jacobson, Gąsiorek Trio, Pilichowski Quartet, Jerzy Małek, Andy Ninvalle, Adam Czerwiński MAP & Piotr Baron Voraz Dorota Miśkiewicz z zespołem.
     • ”Fascynujący świat perkusji” zorganizowany w  Kartuskim Centrum Kultury. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchania kompozycji na wibrafon, marimbę, werbel i multiperkusję.

     Konkursy:

     -VII Wojewódzki Konkurs Piosenki Rozrywkowej w w Szkole Podstawowej nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Gdańsku (II miejsce)

     - I Regionalny Konkurs Gry na Zestawie Perkusyjnym w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kartuzach (I miejsce)

     - II Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Języku Obcym ,, I bet you can sing” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Leźnie (II miejsce)

     - Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w Szkole Podstawowej w Kiełpinie (laureaci)

     Koncerty pozaszkolne:

     - Koncert z okazji Festynu Kolejowego

     - Koncert podczas Festynu Rodzinnego w Dzierżążnie

     - Koncert w Hotelu „Miłosz”

     Koncerty szkolne:

     - IV Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     - Koncert podczas uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja

     - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

     - Pasowanie Pierwszoklasistów

     - Wieczornica

     - Dzień Edukacji Narodowej

     2. X Tydzień Kaszubski „Nie ma Kaszeb bez Polonii a bez Kaszeb Polsczi”

     W dniach 14.05-18.05. 2018 w Szkole Podstawowej w Kiełpinie uczniowie przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego - X Tydzień Kaszubski „Nie ma Kaszeb bez Polonii a bez Kaszeb Polsczi”.

     W poniedziałek zostały przeprowadzone konkursy plastyczne: „Kaszubski kwiat” dla grup „O” z uwzględnieniem haftu i kolorów kaszubskich, spotkanie z twórcą ludowym – garncarzem Panem Pawłem Sela z Gowidlina oraz z panią Katarzyną Tomicką która przeprowadziła warsztaty malowania na szkle  i płótnie w klasach I-III i IV- VI , wystąpiła też szkolna kapela  która zagrała na instrumentach ludowych i zaśpiewała kilka piosenek kaszubskich, Uczniowie klas „0”, I-III obejrzeli teatrzyk kukiełki Kaszubskiej, zorganizowano również konkurs plastyczno techniczny pt. „Kaszubski Duszek” dla klas I -III. We wtorek  zorganizowano spotkania z twórcami ludowymi: hafciarką Bożeną Kuper i malarką Katarzyną Tomicką oraz  działaczem  kaszubskim i członkiem ZKP Łukaszem Grzędzickim który przybliżył uczniom gimnazjum historię odzyskania niepodległości, występ Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „ Wesołe Ludki” , przeprowadzono konkurs pt. „ Scenki z Legend”, oraz konkurs plastyczno – techniczny  dla  klas IV VII i gimnazjum . „ Kaszubski Anioł Stróż”, dzieci i młodzież szkolna miała możliwość obejrzenia filmu historycznego  pt.  ” Żadnego Prawa nie złamałem” .Gimnazjaliści i uczniowie klas VI i VII mieli okazje spotkania się z kaszubskim idolem Przemysławem Bruhn, który zaśpiewał kilka piosenek w języku kaszubskim.

     W środa młodzież obejrzała prezentacje multimedialne : Hieronim Derdowski i ruch Młodo kaszubski oraz prezentacje historii z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości, spotkanie z członkiem ZKP panią E. Kowalewską która przybliżyła uczniom działania ZKP na rzecz Kaszubów,  tego dnia przeprowadzono również konkurs historyczny „ Kaszuby wczoraj i dziś” oraz konkurs „ Bёlnégὁ czёtaniô”. W czwartek  dla młodzieży szkolnej zorganizowano wycieczki tematyczne do Kościerzyny , Gdańska, Wejherowa i Będomina

     W piątek był to dzień podsumowujący cały X Tydzień Kaszubski- ewaluacja działań, wydanie gazetki szkolnej, uroczyste wręczenie nagród, oraz poczęstunek dla zaproszonych gości.

     3. IV Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     IV Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych, który odbył się 29 maja 2018 w Szkole Podstawowej w Kiełpinie.

     Jego celem było stworzenie nowych inicjatyw edukacyjnych w zakresie edukacji sportowej oraz  popularyzacja tańca. Przegląd, to spektakularne wydarzenie taneczne, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie. Dzięki dotacji Gminy Kartuzy, przedsięwzięcie mogło być zrealizowane.

     W Konkursie udział wzięło ponad 110 uczestników szkół podstawowych gminy Kartuzy, ich trenerzy - nauczyciele, opiekunowie i rodzice. Zmaganiom przyglądało się około 300 uczniów, którzy dopingowali i zagrzewali zespoły do rywalizacji. Imprezę uświetnił Szkolny Zespół Muzyczno - Wokalny ,,School Life” pod kierownictwem Pana Grzegorza Laskowskiego. Tancerzy oceniała niezależna komisja w składzie: Pani Elżbieta Raczyńska –właściciel, instruktor profesjonalnej Szkoły Tańca El’dance, Pani Dominika Baranowska-pracownik Wydziału Kultury, Sportu NGO w Kartuzach oraz Pan Szymon Lewandowski nauczyciel muzyki. Swoją obecnością zaszczycił Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, który osobiście wręczał Puchary oraz medale każdemu uczestnikowi.

     4. „Przysmaki kaszubskie”

     Projekt „Przysmaki kaszubskie”  adresowany był do uczniów klas młodszych (I-III) gminy Kartuzy  oraz społeczności lokalnej.

     Projekt składał się z kilku części:

     • pierwszym przedsięwzięciem była organizacja  Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Książka kucharska dla najmłodszych – Przysmaki kaszubskie”.
     • 15.05.2018r. uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Kiełpinie mieli okazję poznać elementy tradycyjnej kuchni kaszubskiej przedstawianej przez gospodynię kaszubską oraz poprzez przygotowanie sałatki rybnej.
     • 25.05.2018r. odbyły się zajęcia w terenie, zakończone smażeniem kiełbasek i ziemniaków /pulek/ przy ognisku. Uczestnicy biesiady mieli okazję posmakować kawałka chleba ze smalcem oraz kiszonych ogórków.
     • 13.06.2018r. miało miejsce uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia i ugoszczenie zwycięzców Gminnego Konkursu „Książka kucharska dla najmłodszych - „Przysmaki kaszubskie”. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy IIIB ze szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach, którzy wraz z grupą dzieci z Kiełpina, spędzili dzień w Gospodarstwie Agroturystycznym państwa Rychertów w Kiełpinie. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji takich jak pieczenie bułek, wykonanie figurek z masy solnej,  zwiedzanie stajni, dojenie krowy, przejazd wozem drabiniastym po okolicy oraz pyszny obiad. Piękny, słoneczny dzień był przemiłym zakończeniem projektu i wspaniale podkreślił walory turystyczne Kiełpina i okolic.

     5. Cisi bohaterowie II wojny światowej – ks. Antoni Arasmus i Maksymilian Strom

     W okresie od 16 października do 16 listopada 2018 trwał projekt „Cisi bohaterowie II wojny światowej – ks. Antoni Arasmus i Maksymilian Strom”, realizowany dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

     W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 7 oraz 3 Gimnazjum. W okresie 1 listoapa uczniowie złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach ks. Arasmusa i Marty Strom.

     Uczniowie obejrzeli film „Żadnego prawa nie złamałem” o życiu Maksymiliana Strom podczas II wojny światowej.

     Najmłodsi uczestnicy projektu wzieli udział w konkursie plastycznym „Grota-dzieło ks.Antoniego Arsmusa”, a strasi sprawdzili swoją wiedze rozwiązując test „Życie ks. Antoniego Arasmusa”.

     6. „Zespół muzyczny „School life” – gramy i śpiewamy”

     Zajęcia rozwijające dla dzieci i młodzieży ZESPOŁU MUZYCZNEGO „SCHOOL LIFE”-GRAMY I ŚPIEWAMY odbywały się w naszej szkole w ramach projektu WSPIERANIE AMATORSKICH ZESPOŁÓW WOKALNYCH I INSTRUMENTALNYCH na terenie Gminy Kartuzy.

     Zajęcia muzyczne prowadzone były przez cały okres trwania projektu od 7 maja do 14 grudnia 2018r. Odbywały się w środy po jednej godzinie zegarowej.Programem objętych zostało 10 uczestników w wieku od 8 do 19 lat. Adresatami projektu były dzieci i młodzież z Gminy Kartuzy.

     Celem kształcenia muzycznego było rozbudzenie zamiłowań muzycznych.  Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze przez kształtowanie zainteresowań, umożliwienie rozwoju zdolności i umiejętności muzycznych, zachęcanie do muzykowania indywidualnego i zespołowego, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie odpowiedzialności za zespół i jego osiągnięcia, udział w konkursach, umożliwienie rozwoju wyobraźni muzycznej.

     Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież mogły w ciekawy sposób spędzić czas wolny, rozwijać zainteresowania i zdolności. Nawiązały nowe przyjaźnie i znajomości. Zespół uświetniał nie tylko uroczystości szkolne jak również uroczystości pozaszkolne, brał udział w konkursach, występie telewizyjnym oraz warsztatach. Dzięki realizacji projektu dzieci miały dalszą możliwość kształtowania głosu, umiejętności posługiwania się nim, kształtowania słuchu muzycznego, gry na instrumentach oraz rozwijania wrażliwości intonacyjno-emisyjnej. Uczestnicy zajęć mogli zdobyć wiadomości i umiejętności w zakresie śpiewu i gry na instrumencie.  Dzieci nabyły umiejętność współżycia w zespole oraz odpowiedzialności za poziom i wyniki jego działalności.

     W ramach projektu zakupiono statyw pod hi-hat, statyw pod werbel, stopa Twin (podwójna) oraz akcesoria muzyczne.

     W trakcie projektu zespół muzyczny brał udział w następujących przedsięwzięciach:

     Warsztaty:

     - Warsztaty muzyczne dla perkusistów i basistów – Hornby & Lemańczyk

     24.07.18 w Drum Store miały miejsce wyjątkowe warsztaty dedykowane przede wszystkim dla muzyków grających w sekcji rytmicznej. Profesjonalne przygotowanie prowadzących warsztaty – kanadyjskiego perkusisty jazzowego, kompozytora i nauczyciela Tylera Hornby’ego i oraz świetnego kontrabasisty jazzowego Lemańczyka sprawiło, że czas spędzony na wydarzeniu stał się niewątpliwie ogromną inspiracją do szlifowania gry nie tylko ze względu na znakomitą grę muzyków, ale również cenne wskazówki dotyczące zwłaszcza grania w konfiguracji perkusja i bas.

     - Warsztaty muzyczne z Tomaszem Łosowskim (strojenie bębnów, dobór naciągów, tłumienie bębnów)

     Udział w koncertach:

     • ”Fascynujący świat perkusji” zorganizowany w  Kartuskim Centrum Kultury. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchania kompozycji na wibrafon, marimbę, werbel i multiperkusję.

     Konkursy:

     - VII Wojewódzki Konkurs Piosenki Rozrywkowej w w Szkole Podstawowej nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Gdańsku (II miejsce)

     - II Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Języku Obcym ,, I bet you can sing” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Leźnie (II miejsce)

     - Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w Szkole Podstawowej w Kiełpinie (laureaci)

     Koncerty pozaszkolne:

     - Koncert z okazji Festynu Kolejowego

     - Koncert podczas Festynu Rodzinnego w Dzierżążnie

     - Udział w sesji nagraniowej programu „Familiady” w Warszawie z prezentacją pastorałki pt. „Idą święta”

     Koncerty szkolne:

     - IV Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

     - Pasowanie Pierwszoklasistów

     - Wieczornica

     - Dzień Edukacji Narodowej

     - Uroczystość otwarcia rozbudowanej części szkoły

     - Szkolne obchody narodowego Dnia Niepodległości

     - Koncert Charytatywny „Dobro Powraca”

      

     Rok 2017

      

     1. PODSUMOWANIE PROJEKTU „ Rybka u Kaszubów”

     14.06.2017r. zakończył się w Szkole Podstawowej w Kiełpinie projekt edukacyjny „Rybka u Kaszubów”, który powstał z inicjatywy pań Joanny Konkol i Anny Cirockiej prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie. Przedsięwzięcie mogło  być zrealizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.                                                                      

     Projekt „Rybka u Kaszubów” adresowany był do uczniów klas młodszych (I-III) gminy Kartuzy  oraz społeczności lokalnej.

     Projekt składał się z kilku części:

     • pierwszym przedsięwzięciem była organizacja  Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Książka kucharska dla najmłodszych – Przepis na danie rybne”.
     • 09.05.2017r. uczniowie spotkali się z ichtiologiem, który w atrakcyjny i przystępny sposób opowiedział o zarybianiu jezior kaszubskich i pokazał ryby pływające w okolicznych jeziorach.
     • 17.05.2017r. uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Kiełpinie mieli okazję poznać elementy tradycyjnej kuchni kaszubskiej poprzez przygotowanie sałatki rybnej.
     • 25.05.2017r. odbyły się zajęcia w terenie, zakończone smażeniem kiełbasek i ziemniaków /pulek/ przy ognisku. Uczestnicy biesiady mieli okazję posmakować kawałka chleba ze smalcem oraz kiszonych ogórków. Dzieci w towarzystwie rodziców i przyjaciół szkoły doskonale się bawiły.
     • 10.06.2017r. miało miejsce uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia i ugoszczenie zwycięzców Gminnego Konkursu „Książka kucharska dla najmłodszych – Przepis na danie rybne”. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy II  z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie, którzy wraz z grupą dzieci z Kiełpina, spędzili dzień w Gospodarstwie Agroturystycznym państwa Rychertów w Kiełpinie. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji takich jak wyrabianie masła, pieczenie bułek, zwiedzanie stajni, przejazd wozem drabiniastym po okolicy. Piękny, słoneczny dzień był przemiłym zakończeniem projektu i wspaniale podkreślił walory turystyczne Kiełpina i okolic.

      

     2.  IX Tydzień Kaszubski ,, Kaszëbsczi  Kùńszt”.

     W dniach 08-12 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Kiełpinie uczniowie przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego - IX Tygodnia Kaszubskiego ,,Kaszëbsczi Kùńszt”. W tym roku szczególną uwagę  poświęciliśmy przedstawicielom poszczególnych zawodów, którzy są mistrzami w swoim rzemiośle i zachwycają niezwykłym kunsztem wytworów własnej pracy. Wnieśli ono ogromny wkład w  kształtowanie kultury kaszubskiej.Przez cały tydzień podejmowaliśmy różne działania mające na celu rozwijanie poczucia przynależności do naszego regionu - do Kaszub.

     W poniedziałek najmłodsi uczniowie  uczestniczyli w spotkaniu  z garncarzem, panem Pawłem Sela  z Gowidlina, który od 35 lat  pracuje na kole garncarskim. Zademonstrował on w jaki sposób  należy wyrabiać różne naczynia z gliny. Uczniowie mogli się przekonać jak niełatwa to sztuka, próbując samodzielnie wykonać dowolne przedmioty: dzbanuszki, talerze czy kubki.  Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz haftowania zaprezentowany przez panią Lucynę Herbasz. Zerówki uczestniczyły w konkursie plastycznym, tworząc kaszubską lalkę. Klasy pierwsze tworzyły ilustracje przedstawiające wybrane sceny z ,,Legendy o stworzeniu Kaszub”. Klasy drugie tworzyły godło, hymn i flagę wykorzystując barwy Kaszub. Zadaniem trzecich klas było ułożenie wzoru kaszubskiego z wybranych elementów.

     Dla klas IV-VI wtorek był dniem kaszubskim. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z rzeźbiarzem, panem Zbigniewem Stankowskim z Brodnicy Górnej, który od 43 lat tworzy rzeźby w drewnie przedstawiające postaci świętych, rybaków i  ludzi wykonujących codzienne prace w polu.  Artysta zaprezentował wykonane przez siebie rzeźby. Uczniowie przekonali się o tym, jak wielkiej precyzji i niezwykłego kunsztu wymaga  rzeźbiarstwo. Następnie uczennice naszej szkoły,  laureatki Powiatowego Konkursu Piosenki Kaszubskiej – Urszula Flisikowska i Maja Kożyczkowska zaprezentowały konkursowe piosenki.                     

     Ponadto uczniowie wzięli udział w  Konkursie wiedzy o Kaszubach. Klasy IV zaprezentowały scenkę ukazującą stworzoną przez siebie legendę  o powstaniu Kiełpina. Klasy V tworzyły wzór haftu kaszubskiego. Klasy VI opracowały trasę turystyczną na Kaszubach, wskazując miejsca, które koniecznie należy zobaczyć.

     W środę  gimnazjaliści realizowali różne zadania nawiązujące do historii regionu.Na początku  obejrzeli  prezentację multimedialną poświęconą Józefowi Chełmowskiemu, który określany był mianem ,,kaszubskiego Leonarda da Vinci”. Następnie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych z nauką dobrych manier ,,Kaszëbszcze jestkù” przygotowanych przez uczniów Szkoły Ponadgimnazjalnej z Somonina. Każdy mógł poznać sztukę odpowiedniego nakrywania do stołu, a także dokonać degustacji kaszubskich potraw. Uczniowie mieli także okazję wykazać się w następujących konkursach: klasy pierwsze  rywalizowały w konkurencjach edukacyjno-sprawnościowych, klasy drugie  przedstawiały scenki humorystyczne w języku kaszubskim, natomiast klasy trzecie przeprowadziły wywiady z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego, Towarzystwa Miłośników Kartuz, Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach oraz z piosenkarką Damroką Kwidzińską i nauczycielem –  p. Łukaszem Formelą. Ponadto uczniowie gimnazjum wzięli udział w konkursie pięknego czytania w języku kaszubskim.

     W czwartek uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczki. Najmłodsi odwiedzili Muzeum Garncarstwa w Chmielnie, gdzie obejrzeli wystawę glinianych naczyń i sami wyrabiali różne przedmioty, tj. dzbanuszki ,talerze i kubki służące do  codziennego użytku. Uczniowie klas IV-VI  odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne ,,u Rychertów”. Skorzystali tam z wielu atrakcji: podziwiali okolice jadąc wozem drabiniastym, brali udział w warsztatach i tworzyli  przedmioty z masy solnej, a także piekli bułki i kiełbaski przy ognisku. Młodzież gimnazjalna sprawdziła swoją kondycję podczas rajdu pieszego przez Wzgórza Szymbarskie na szczyt Wieżycy, skąd podziwiali malownicze  widoki Kaszub.

     W piątek nastąpiło uroczyste podsumowanie  IX Tygodnia Kaszubskiego. Na początku glos zabrała  Pani Dyrektor Jolanta Kosznik. Powitała wszystkich zebranych oraz przybyłych gości: Zastępcę Burmistrza Kartuz panią Sylwię Biankowską, Proboszcza parafii  ks. Arkadiusza Okroja, Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i NGO- Dariusza Lasa wraz z współpracownikiem panią Dominiką Baranowską, pana Tadeusza Morynia- Przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Kartuz, a także pana Kazimierza Formellę- Wiceprezesa Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Kartuzach. Słowa powitania skierowała także do Przyjaciół Szkoły ,mediów, rodziców, nauczycieli i uczniów. Następnie, cytując słowa Jana Pawła II zaznaczyła jak ważne jest poczucie własnej tożsamości,  pielęgnowanie zwyczajów i tradycji kaszubskich, które stanowią nasze dziedzictwo i należy je przekazywać kolejnym pokoleniom. Podkreśliła także, że realizacja projektu była możliwa dzięki  dotacji gminy Kartuzy oraz hojności Przyjaciół Szkoły. Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili: Państwo Iwona  i Bogdan Górscy, pani Anna Górska, pan Sławomir Pek, pan Andrzej Mirosławski  oraz Przedsiębiorstwo Przewozy Autobusowe ,,Gryf”.

     W dalszej części uroczystości przyznano  nagrody  i pamiątkowe dyplomy  laureatom konkursów plastycznych  i literackich:

     Następnie  uczniowie zaprezentowali  program artystyczny.  Zebrani obejrzeli występ szkolnego zespołu ,, Wesołe Ludki” prowadzonego przez panie: Barbarę Sajek, Barbarę Celińską–Jakubowicz i Iwonę Fiołek. Zachwycili oni wszystkich swoich pięknym tańcem i śpiewem piosenek kaszubskich. Następnie na scenie zaprezentowały się Maja Kożyczkowska i Urszula Flisikowska- laureatki Konkursu Piosenki Kaszubskiej w Kamienicy Szlacheckiej.  Niezwykłe emocje poprzez taniec wyraził także zespół ,,Trop Dance”, którego trenerem jest pani Anna Kasprzycka. Wykonali oni zjawiskowy taniec z szarfami ,,Barwy Kaszub”. Na zakończenie serdeczne podziękowania popłynęły w stronę wszystkich, którzy zaangażowali się organizację Tygodnia Kaszubskiego. Warto podkreślić, że pomysłodawczynią realizowanego projektu jest Pani Jolanta Czerwińska.

     3.  II Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     II Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych, który odbył się 22 maja 2017  w Zespole Szkół w Kiełpinie to projekt  Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie zrealizowany dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

     Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Kiełpinie, autorem przedsięwzięcia jest nauczycielka Kornelia Kożyczkowska.

     W Konkursie wzięło udział 10 grup, ogółem ponad 130 uczestników szkół podstawowych i gimnazjalnych. Pani Dyrektor Jolanta Kosznik dokonała uroczystego otwarcia przeglądu. Zmaganiom przyglądała się licznie zgromadzona publiczność, która gorąco oklaskiwała pokazy taneczne uczestników. Przed rozpoczęciem Konkursu  zaprezentował się zespół  „School Life” z Kiełpina.

     Tancerzy oceniała niezależna komisja w składzie: Dominika Baranowska-pracownik Wydziału Kultury, Sportu NGO w Kartuzach-przewodnicząca komisji, Joanna Zięba-właściciel, instruktor szkoły tańca Mambo oraz Elżbieta Raczyńska –właściciel, instruktor Profesjonalna Szkoła Tańca El’dance.

     4. ,,Cisi bohaterowie II wojny światowej- ks. Antoni Arasmus i Maksymilian Strom”

     Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Gryfa Pomorskiego w Kiełpinie w okresie od 25 wrześnie do 10 listopada 2017 r. roku  realizowali projekt edukacyjny pt. ,,Cisi bohaterowie II wojny światowej- ks. Antoni Arasmus i Maksymilian Strom”. Przedsięwzięcie  mogło  być zrealizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.                                                                     

     Celem działań było upamiętnienie osób żyjących kiedyś w naszej miejscowości, które w tak trudnym czasie dla Ojczyzny wykazały się prawdziwym heroizmem.

     Dnia 10 listopada 2017 r.  roku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu oraz rozstrzygnięcie konkursów realizowanych w Szkole Podstawowej w Kiełpinie  i wręczenie nagród.

     I  Konkurs plastyczny- wykonanie groty znajdującej się przy kościele w Kiełpinie

     II  Konkurs – album ,,Miejsca związane z ks. Antonim Arasmusem.”

     III  Prezentacja multimedialna pt.,,Życie i śmierć ks. Antoniego Arasmusa.”

      

     5. Zespół muzyczny „School life” – gramy i śpiewamy

     Zajęcia rozwijające dla dzieci i młodzieży „Zespół muzyczny „School life” – gramy  i śpiewamy” odbywały się w naszej szkole w ramach projektu profilaktycznego. Zajęcia muzyczne były prowadzone w okresie od 7 czerwca do 15 grudnia 2017r. Odbywały się raz w tygodniu po 2 godziny lekcyjne. Programem objętych zostało 10 uczestników w wieku od 7 do 17 lat. Adresatami projektu były dzieci i młodzież z Gminy Kartuzy. Celem kształcenia muzycznego było przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze przez kształtowanie zainteresowań, umożliwienie rozwoju zdolności i umiejętności muzycznych, zachęcanie do muzykowania indywidualnego i zespołowego, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie odpowiedzialności za zespół i jego osiągnięcia, udział w konkursach, umożliwienie rozwoju wyobraźni muzycznej. Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież mogły w ciekawy sposób spędzić czas wolny, rozwijać zainteresowania i zdolności. Nawiązały nowe przyjaźnie i znajomości.   Dzieci miały dalszą możliwość kształtowania głosu, umiejętności posługiwania się nim, kształtowania słuchu muzycznego, gry na instrumentach oraz rozwijania wrażliwości intonacyjno-emisyjnej. Uczestnicy zajęć mogli zdobyć wiadomości i umiejętności w zakresie śpiewu i gry na instrumencie.  Dzieci nabyły umiejętność współżycia w zespole oraz odpowiedzialności za poziom i wyniki jego działalności.

     W ramach projektu zakupiono gitarę elektryczną, wzmacniacz gitarowy oraz akcesoria.

     W trakcie projektu zespół muzyczny brał udział w następujących przedsięwzięciach:

     Koncerty pozaszkolne:

     • Koncert Zespołu w Owidzu podczas Dnia Gminy Starogard Gdański
     • Koncert podczas dożynek Gminych
     • Podziękowania uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej (w agroturystyce „U Rychertów”)
     • Nagranie spotu reklamowego „Odkrywamy Talenty Pomorza” (Gniew) https://vimeo.com/221073240

     Koncerty szkolne:

     • III Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych
     • Koncert Charytatywny
     • Szkolny Koncert Kolęd
     • Podsumowanie I Powiatowego Konkursu Poetyckiego
     • Koncert podczas uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja

      

     6.„Muzyka najlepszą alternatywą do spędzania czasu wolnego”

     Zajęcia muzyczne były prowadzone w okresie od 20 lutego do 7 października 2017r. Odbywały się raz w tygodniu po 2 godziny lekcyjne. Programem objętych zostało 10 uczestników w wieku od 7 do 17 lat. Adresatami projektu były dzieci i młodzież z Gminy Kartuzy.

     Celem kształcenia muzycznego było rozbudzenie zamiłowań muzycznych.  Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze przez kształtowanie zainteresowań, umożliwienie rozwoju zdolności i umiejętności muzycznych, zachęcanie do muzykowania indywidualnego i zespołowego, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie odpowiedzialności za zespół i jego osiągnięcia, udział w konkursach, umożliwienie rozwoju wyobraźni muzycznej.

     Dzięki realizacji projektu dzieci i młodzież mogły w ciekawy sposób spędzić czas wolny, rozwijać zainteresowania i zdolności. Nawiązały nowe przyjaźnie i znajomości. Zespół uświetniał nie tylko uroczystości szkolne jak również uroczystości pozaszkolne. Dzięki realizacji projektu dzieci miały dalszą możliwość kształtowania głosu, umiejętności posługiwania się nim, kształtowania słuchu muzycznego, gry na instrumentach oraz rozwijania wrażliwości intonacyjno-emisyjnej. Uczestnicy zajęć mogli zdobyć wiadomości i umiejętności w zakresie śpiewu i gry na instrumencie.  Dzieci nabyły umiejętność współżycia w zespole oraz odpowiedzialności za poziom i wyniki jego działalności.

     W ramach projektu zakupiono zestaw talerzy perkusyjnych.

     W trakcie projektu zespół muzyczny brał udział w następujących przedsięwzięciach:

     Warsztaty:

     • Warsztaty z perkusistą Igorem i basistą Arturem Faleckim
     • Warsztaty z perkusistą Tomaszem Łosowskim

     Warsztaty muzyczne dla zespołów

     Podczas warsztatów  omawiano szczegółowo wszystkie problemy dotyczące zespołowej pracy.

     Wiele tematów poruszanych na zajęciach było wspólnych dla perkusistów i muzyków grających na innych instrumentach. Rozmawiano m.in. o tym jak rozwijać sukcesywnie swoją technikę, precyzję i szybkość, jak ćwiczyć groovy (w oparciu o różne stylistyki muzyczne), jak uczyć się improwizować (gra solowa), nastroić instrument, rozwijać swoją muzykalność.

     Poruszane były tematy takie jak: organizacja czasu na osobiste ćwiczenie (plan pracy), praca z maszynami perkusyjnymi, granie z podkładami i sequencerami, granie

     z dobrym „time’m”, nagrywanie w studio.

     Omawiano organizowanie prób, wykaz błędów oraz potrzebnych rad i ćwiczeń

     w zespołowym graniu, komponowanie utworów, praca w sekcji rytmicznej: bas-bębny, jak ustawić instrumenty na próbie itd.

      

     Rok 2016

      

      

     1.   „Zapachy i wspomnienia z kaszubskich stron”

     31.05.2016r. zakończył się w Szkole Podstawowej w Kiełpinie projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy pań Joanny Konkol i Anny Cirockiej prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie. Przedsięwzięcie  mogło  być zrealizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.                                                                     

     Projekt „Zapachy i wspomnienia z kaszubskich stron”  adresowany był do uczniów klas młodszych (I-III) gminy Kartuzy  oraz społeczności lokalnej.

     Projekt składał się z kilku części:

     • pierwszym przedsięwzięciem była organizacja  Gminnego Konkursu. „CIACHO Z KASZUB – przepisy naszych babć.
     • 20.04.2016r. uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Kiełpinie mieli okazję poznać elementy tradycyjnej kuchni kaszubskiej poprzez spotkanie  z gospodynią kaszubską i pieczenie pod jej kierownictwem  racuchów. Samodzielnie przygotowane przysmaki znikały natychmiast.
     • 17.05.2016r. odbył się rajd pieszy Jarem Raduni, zakończony smażeniem kiełbasek i ziemniaków /pulek/ przy ognisku. Uczestnicy biesiady mieli okazję posmakować kawałka chleba ze smalcem oraz kiszonych ogórków. Dzieci w towarzystwie rodziców i przyjaciół szkoły doskonale się bawiły.
     • 10.06.2015r. miało miejsce uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia i ugoszczenie zwycięzców Gminnego Konkursu CIACHO Z KASZUB – przepisy naszych babć. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej w  Koloni, którzy wraz z grupą dzieci z Kiełpina, spędzili dzień w Gospodarstwie Agroturystycznym państwa Rychertów w Kiełpinie. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji takich jak malowanie na szkle, pieczenie ciastek, zwiedzanie stajni i przejażdżka konna oraz przejazd wozem drabiniastym po okolicy. Piękny, słoneczny dzień był przemiłym zakończeniem projektu i wspaniale podkreślił walory turystyczne Kiełpina i okolic.

     W wyniku realizacji projektu zakładane cele zostały osiągnięte, tj.:

     - Poznanie typowych dla regionu potraw oraz sposobów ich przyrządzania .

     - Wykonanie  przepisu na ciasto kaszubskie.

     - Promocja atrakcyjności turystycznej Kiełpina i okolic.

     - Nabycie umiejętności wykonywania tradycyjnych potraw kaszubskich.

     - Dostrzeganie przez uczniów oryginalności i piękna przyrody kaszubskiej poprzez organizowanie wycieczek krajoznawczych po terenie Kaszub, uatrakcyjnione spożywaniem typowych potraw kaszubskich /pulki, chleb ze smalcem i ogórek\.

     - Kreowanie przez uczniów własnego wyobrażenia o „ Naszej Małej Ojczyźnie” poprzez udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi regionu oraz udział w wykonaniu książki kucharskiej.

     - Pogłębianie u uczniów gminy i społeczności lokalnej poczucia przynależności do społeczności Kaszubów poprzez zwiedzanie atrakcyjnych miejsc w Kiełpinie i najbliższej okolicy.

     2. VIII Tygodnia Kaszubskiego ,,Jak to piérwi bëło”. 

     W dniach 09-13 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Kiełpinie uczniowie przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego - VIII Tygodnia Kaszubskiego ,,Jak to piérwi bëło”.  W tym roku postanowiliśmy wrócić do korzeni, czyli przyjrzeć się historii Kaszubów i postaci z nią związanymi. Przez cały tydzień podejmowaliśmy różne działania mające na celu rozwijanie poczucia przynależności do naszego regionu - do Kaszub.

     W poniedziałek najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć wystawę starych sprzętów kaszubskich, które były wykorzystywane przez gospodynie podczas codziennych czynności. Znalazły się tu: stara balia do kąpieli, tara do prania, drewniana maślniczka do ubijania masła a także żelazko. Wielkim zainteresowaniem cieszył się gramofon, z którego można było usłyszeć kaszubskie regionalne melodie. Uczniowie byli także świadkami przędzenia wełny, które zaprezentowała pani Stefania Czapp, mieszkanka Kiełpina. Opowiedziała także jak kiedyś kobiety same wyrabiały ser, masło czy piekły chleb. Ponadto uczniowie klas I –III mieli okazje wykazać się w różnych konkursach: klasy I tworzyły ilustracje przedstawiające wybrane sceny z legend kaszubskich zaprezentowanych przez gimnazjalistów, klasy II zaśpiewały znane kaszubskie piosenki, m.in. .,,Rëboce, rëboce” ,,Hola hejda”. Zadaniem III klas było natomiast ułożenie wzoru haftu kaszubskiego z wybranych elementów.

     Dla klas IV-VI wtorek był dniem kaszubskim. Uczniowie mieli okazję posłuchać o niezwykle ważnej dla Kaszubów postaci Franciszku Trederze. O ciekawych wydarzeniach z jego życia opowiadała Kustosz Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Pani Barbara Kąkol. Następnie klasy czwarte przedstawiły inscenizacje nawiązujące do legend kaszubskich. Na scenie oprócz barwnej dekoracji, ciekawych rekwizytów mogliśmy oglądać również stolemy. Natomiast piątoklasiści bili rekord tworzenia kaszubskiej flagi. Udało im się wykleić 33 metry. Zaś uczniowie klas szóstych opowiedzieli o duszkach, które zamieszkiwały na Kaszubach i nierozerwalnie są związane z naszym regionem. Ponadto przedstawili barwne ilustracje. Podsumowaniem okazał się konkurs wiedzy o naszym regionie.

     W środę gimnazjaliści realizowali różne zadania nawiązujące do historii regionu. Najpierw Pani Jola Czerwińska opowiedziała o historii życia Gerarda Labudy. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną. W dalszej części przystąpiono do zajęć praktycznych. Uczniowie klas pierwszych wystąpili w pokazie mody kaszubskiej. Na scenie zaprezentowano najświeższe trendy. Natomiast drugoklasiści tworzyli portrety i życiorysy zasłużonych Kaszubów. Klasy trzecie przygotowały scenki humorystyczne nawiązujące do wydarzeń z życia Kaszubów. Uczniowie barwnie opowiadali posługując się mową naszych przodków, której tak chętnie uczą się na lekcjach języka kaszubskiego.

     W czwartek uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczki. Najmłodsi odwiedzili Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, gdzie dowiedzieli się o życiu ich przodków, obejrzeli wnętrza dawnych domów oraz eksponaty służące do życia codziennego. Uczniowie klas 4-6 odwiedzili skansen we Wdzydzach. Zachwycali się wiernie odtworzonymi budynkami. Oglądali również urządzenia gospodarcze i przemysłowe. Panowała tam niezwykła atmosfera spotęgowana malowniczym położeniem tego miejsca. Natomiast gimnazjaliści dotarli do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie, o którym Aleksander Majkowski napisał: ,,Chcemy zachować skarby; nagromadzone przez Ojców; dla przyszłych pokoleń, i jednych i drugich łączyć pasmem tradycji”.

     W piątek nastąpiło podsumowanie VIII Tygodnia Kaszubskiego. Część artystyczną przygotowały Panie: Grażyna Magulska-Plichta i Anna Iwanowska. Zebrani obejrzeli m.in. występ Szkolnego Zespołu Regionalnego „Wesołe Ludki” , inscenizację pt. ,,Ostatnia bitwa stolemów” w wykonaniu uczniów klasy IVB oraz wysłuchali repertuaru Szkolnego Zespołu „School Life”. Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursów. Serdeczne podziękowania płynęły również w stronę sponsorów. Warto podkreślić, że pomysłodawczynią realizowanycego projektu jest Pani Jolanta Czerwińska.

     Realizacja XIII Tygodnia Kaszubskiego przyczyniła się do osiągnięcia zakładanych celów tj:

     - Poszerzenia wiedzy uczniów na temat kultury kaszubskiej poprzez spotkania z ciekawymi osobami promującymi region, język, literaturę, śpiew, taniec, sztukę.

     - Dostrzegania przez uczniów oryginalność i piękna przyrody kaszubskiej poprzez wycieczki krajoznawcze po terenie Kaszub oraz spotkania z przewodnikiem po regionie.

     - Kreowania przez uczniów własnego wyobrażenia o „ Naszej Małej Ojczyźnie” poprzez udział w spotkaniach z kaszubskimi pisarzami – poetami oraz udział w konkursach plastycznych o tematyce kaszubskiej.

     - Pogłębiania u uczniów i społeczności lokalnej poczucia przynależności do społeczności

     3. Muzyka najlepszą alternatywą do spędzania czasu wolnego

     Zakładane cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte, tj.:

     - kształtowanie i propagowanie zdrowego stylu życia poprzez organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz kulturalno - edukacyjnych –  prowadzenie grupy tanecznej, ćwiczenia, udział w uroczystościach

     - stwarzanie nowych inicjatyw edukacyjnych w zakresie edukacji sportowej, służącej przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym

     - poszerzenie wiedzy uczniów na temat wpływu uprawiania dyscyplin sportowych w tym tańca na rozwój psychofizyczny

     - udział w zajęciach taneczno - ruchowych, budowanie więzi i zaufania do współuczestników, kontrolowanie zachowania i emocji

     - popularyzacja tańca wśród społeczności lokalnej poprzez prezentację umiejętności uczniów na uroczystościach i konkursach szkolnych, pozaszkolnych i gminnych

     - kreowanie przez uczniów własnego wyobrażenia o sobie oraz własnych możliwościach psychofizycznych  poprzez aktywny udział w zajęciach taneczno – sportowych

     4. II Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     II Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych, który odbył się 20 maja w Zespole Szkół w Kiełpinie to projekt  Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie zrealizowany dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

      

     Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Kiełpinie, autorkami przedsięwzięcia są nauczycielki Małgorzata Jaworowska oraz Kornelia Kożyczkowska.

     W Konkursie wzięło udział 11 grup, ogółem ponad 160 uczestników szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zmaganiom przyglądał się Tomasz Belgrau zastępca Burmistrza Kartuz, Dariusz Las Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu NGO w Kartuzach, dyrektorzy szkół oraz  licznie zgromadzona publiczność, która gorąco oklaskiwała pokazy taneczne uczestników. Przed rozpoczęciem Konkursu  zaprezentowały się zespoły „Jamp team” z Kamienicy Królewskiej oraz „School Life” z Kiełpina.

     Tancerzy oceniała niezależna komisja w składzie: Joanna Zięba-przewodnicząca komisji-właściciel, instruktor szkoły tańca Mambo oraz Elżbieta Raczyńska –właściciel, instruktor Profesjonalna Szkoła Tańca El’dance i Dominika Baranowska-pracownik Wydziału Kultury, Sportu NGO w Kartuzach.

     Zakładane cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte, tj.:

     - zorganizowanie Gminnego Przeglądu Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     - poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat tańca sportowego

     - rozbudzenie potrzeby aktywności fizycznej, zwiększenie powszechności i dostępności do kultury fizycznej i sportu

     - powstrzymanie tendencji spadku sprawności fizycznej wśród młodzieży

     - popularyzacja tańca sportowego wśród społeczności lokalnej i gminnej sprzyjającej prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu dzieci, młodzieży

     - podniesienie świadomości własnych możliwości oraz wykorzystanie zdobytych umiejętności i technik sportowych podczas przeglądu

     - propagowanie zasad zdrowej rywalizacji

     - poznanie młodzieży z innych szkół o podobnych zainteresowaniach, zacieśnianie więzi koleżeńskich

      

     Rok 2015

      

     1. Smaki i cuda Kaszub.

      

     W wyniku realizacji projektu zakładane cele zostały osiągnięte, tj.:

     - Poznanie typowych dla regionu potraw oraz sposobów ich przyrządzania .

     - Wykonanie  książki kucharskiej SMAKI KASZUB.

     - Promocja atrakcyjności turystycznej Kiełpina i okolic.

     - Nabycie umiejętności wykonywania tradycyjnych potraw kaszubskich.

     - Dostrzeganie przez uczniów oryginalności i piękna przyrody kaszubskiej poprzez organizowanie wycieczek krajoznawczych po terenie Kaszub, uatrakcyjnione spożywaniem typowych potraw kaszubskich /pulki, chleb ze smalcem i ogórek\.

     - Kreowanie przez uczniów własnego wyobrażenia o „ Naszej Małej Ojczyźnie” poprzez udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi regionu oraz udział w wykonaniu książki kucharskiej.

     - Pogłębianie u uczniów gminy i społeczności lokalnej poczucia przynależności do społeczności Kaszubów poprzez zwiedzanie atrakcyjnych miejsc w Kiełpinie i najbliższej okolicy.

     2. VII TYDZIEŃ KASZUBSKI  „Nad naszim Bôłtem”

     Realizacja VII Tygodnia kaszubskiego „Nad naszim Bôłtem” przyczyniła się do osiągnięcia zakładanych celów tj:

     - Poszerzenia wiedzy uczniów na temat kultury kaszubskiej poprzez spotkania z ciekawymi osobami promującymi region, język, literaturę, śpiew, taniec, sztukę.

     - Dostrzegania przez uczniów oryginalność i piękna przyrody kaszubskiej poprzez wycieczki krajoznawcze po terenie Kaszub oraz spotkania z przewodnikiem po regionie.

     - Kreowania przez uczniów własnego wyobrażenia o „ Naszej Małej Ojczyźnie” poprzez udział w spotkaniach z kaszubskimi pisarzami – poetami oraz udział w konkursach plastycznych o tematyce kaszubskiej.

     - Pogłębiania u uczniów i społeczności lokalnej poczucia przynależności do społeczności

     3. Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym poprzez  organizację atrakcyjnych zajęć sportowo - tanecznych z elementami kulturalno - edukacyjnymi dla uczniów Zespołu Szkół w Kiełpinie

     Zakładane cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte, tj.:

     - kształtowanie i propagowanie zdrowego stylu życia poprzez organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz kulturalno - edukacyjnych - założenie grupy tanecznej, ćwiczenia, udział w uroczystościach

     - stwarzanie nowych inicjatyw edukacyjnych w zakresie edukacji sportowej, służącej przeciwdziałaniu uzależnieniom i patologiom społecznym

     - poszerzenie wiedzy uczniów na temat wpływu uprawiania dyscyplin sportowych w tym tańca na rozwój psychofizyczny

     - udział w zajęciach taneczno - ruchowych, budowanie więzi i zaufania do współuczestników, kontrolowanie zachowania i emocji

     - popularyzacja tańca wśród społeczności lokalnej poprzez prezentację umiejętności uczniów na uroczystościach i konkursach szkolnych, pozaszkolnych i gminnych

     - kreowanie przez uczniów własnego wyobrażenia o sobie oraz własnych możliwościach psychofizycznych  poprzez aktywny udział w zajęciach taneczno – sportowych

     4. Gminny Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     Zakładane cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte, tj.:

     - zorganizowanie Gminnego Przeglądu Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych

     - poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat tańca sportowego

     - rozbudzenie potrzeby aktywności fizycznej, zwiększenie powszechności i dostępności do kultury fizycznej i sportu

     - powstrzymanie tendencji spadku sprawności fizycznej wśród młodzieży

     - popularyzacja tańca sportowego wśród społeczności lokalnej i gminnej sprzyjającej prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu dzieci, młodzieży

     - podniesienie świadomości własnych możliwości oraz wykorzystanie zdobytych umiejętności i technik sportowych podczas przeglądu

     - propagowanie zasad zdrowej rywalizacji

     - poznanie młodzieży z innych szkół o podobnych zainteresowaniach, zacieśnianie więzi koleżeńskich