• ,,DZIEŃ DYNI'' W PRZEDSZKOLU

          • Dnia 27.10.2022 obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Dyni”. Każde dziecko miało na sobie pomarańczowy element ubrania, a niektórzy zaprezentowali dyniowe stroje. Trudno sobie wyobrazić lepszy początek tego wesołego dnia. Czekały na nas m.in. zabawy z chustą animacyjną, dyniowy twister, dyniowy tor przeszkód, malowanie dyni, eksperymenty, fotobudki. Była to też znakomita okazja, aby dzieci poszerzyły swoja wiedzę na temat tego zdrowego warzywa. Dzieci poznały różnorodność dyń, próbowały dyniowych pestek, poznały jej właściwości i wykonały prace plastyczne na jej temat. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy co widać na zdjęciach poniżej.

            Joanna Gierszewska

          • ,,DZIEŃ GODNOŚCI" W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 28.10.2022 roku w naszej szkole realizowaliśmy ,,Dzień Godności". Uczniowie wzięli udział w apelu, który promował postawę szacunku, życzliwości i wsparcia wobec wszystkich osób. Ogłoszono również wyniki konkursu na logo Mediacji Rówieśniczej. W tym dniu ubraliśmy się na niebiesko, by zaakcentować nasze pozytywne nastawienie do wszystkich, którzy nas otaczają. Na koniec wspólnie przemaszerowaliśmy do słów utworu Majki Jeżowskiej ,,Bo wszystkie dzieci nasze są". Tekst ten niewątpliwie podkreśla, że to właśnie różność w nas jest piękna, dlatego warto pamiętać o tym w codziennych sytuacjach. 

          • WYJŚCIE PRZEDSZKOLAKÓW DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KIEŁPINIE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

          • Dnia 26.10.2022 r. przedszkolaki z grupy F i G wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Kiełpinie. Z zaciekawieniem słuchały Pani bibliotekarki, która opowiedziała w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak z niej korzystać oraz o tym, jak należy zachować się w takim miejscu. Pani bibliotekarka z cierpliwością odpowiadała na wszystkie pytania dzieci.

            Przedszkolaki również wysłuchały bajkę Juliana Tuwima ,,Rzepka”, potem zamieniły się w aktorów i zainscenizowały pro­ces wy­ry­wa­nia rze­py w ogrod­zie. Na koniec spotkania dzieci wyklejały liśćmi owoce i pokolorowały rzepki.

            Bardzo dziękujemy Paniom w bibliotece za ciekawą zabawę z książką. Po takiej wizycie na pewno wzrośnie liczba najmłodszych czytelników.

            Katarzyna Izdebska

             

          • KURATORYJNY WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO

          • Dnia 27 października 2022 roku chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do Kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego, którego celem było rozwijanie zdolności twórczego myślenia, umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu oraz tworzenie płaszczyzny pozytywnej i twórczej rywalizacji uczniów. Należało rozwiązać test składający się jedynie z zadań otwartych, czyli wymagających udzielania pisemnej odpowiedzi. Ponadto trzeba było napisać list zachęcający do przeczytania wskazanej lektury. W tym roku sprawdzano wiedzę z wszystkich dziedzin języka polskiego oraz znajomość takich lektur jak: ,,Tajemniczy ogród" i ,,Sposób na Alcybiadesa". Prace konkursowe sprawdzały Panie: Grażyna Magulska-Plichta, Barbara Celińska-Jakubowicz, Anna Knut-Żołnowska, Magdalena Pestka. 

            Dziękujemy uczniom za udział w konkursowych zmaganiach. 

            Nauczyciele języka polskiego

          • REALIZACJA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ ,,BAJKOJA'' W KLASIE 2A

          • Dnia 24.10.2022r .w klasie 2a odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Bajkoja”.   Tematem zajęć  był  „Kolorowy las”, a głównym celem było rozwijanie w dzieciach wrażliwości na pomoc w potrzebie oraz rozumienie emocji innych. Dzieci ze zrozumieniem wysłuchały bajki, w której były bohaterami. Wcielały się w zwierzątka leśne. Po omówieniu bajki uczniowie wykonywali zadania w czterech grupach, każda grupa miała   ćwiczenia  dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci. Zajęcia były dla dzieci atrakcyjne, o czym świadczy ich ewaluacja. Następne zajęcia w ramach innowacji odbędą się w listopadzie.

                                                                                                        Anna Jankowska

                                                                                                        Renata Kosznik

          • KREATYWNE ZAJĘCIA W PRACOWNI LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

          • Zajęcia w pracowni Laboratorium Przyszłości ruszyły pełną parą!

            Sprzęt otrzymany w ramach projektu tym razem wykorzystany został na lekcjach fizyki, gdzie pod bacznym okiem naszej wspaniałej pani Bożenki dzieci uczyły się jak używać między innymi  miernika prądu elektrycznego. Podczas Dnia Edukacji Narodowej mieliśmy możliwość upamiętnić te piękne chwilę uroczystych występów naszych uczniów, a to za przyczyną profesjonalnego aparatu fotograficznego oraz kamery, które również otrzymaliśmy w ramach  projektu.

            Z kolei pani Jolanta podczas lekcji techniki wprowadziła naszych uczniów w świat modowej kreatywności dzięki lekcjom szycia na maszynie, podczas których powstały pierwsze samodzielne kreacje;) Już  dzieje się wiele, a to dopiero początek, bowiem przed nami lekcje z użyciem interaktywnych googli, które przeniosą szkolną rzeczywistość w zupełnie inny wymiar edukacji. ;)

          • TYDZIEŃ KODOWANIA 2022

          • W dniach 10-23.10.2022 uczniowie klas I-VIII uczestniczą w wydarzeniu ogólnoeuropejskim

            "Tydzień Kodowania 2022"  podczas którego, programują, kodują wraz z uczestnikami z całej Europy 

                                                                                                                                                        Życzymy powodzenia!

                                                                                                                                                              Karina Plichta

                                                                                                                                                        Przemysław Byczkowski

          • FOTOGRAF W SZKOLE

          • Informujemy, że w naszej szkole odbędą się sesje fotograficzne.

            Klasy I-IV 26.10.2022

            Klasy V-VIII  27.10.2022

            Oddziały Przedszkolne 28.10.2022

             

          • ,,CISI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ"- KONKURSY

          • Zadanie publiczne realizowane jest dzięki dotacji Gminy Kartuzy”

             

            Zapraszam chętnych uczniów do udziału w konkursie plastycznym, literackim, multimedialnym w ramach projektu pt. „Cisi bohaterowie II wojny światowej”.

            Konkurs plastyczny:

            • „ Kapliczka Maksymiliana Stroma”.

            Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką w formacie A4 przedstawiającą kapliczkę, którą wybudował Maksymilian Strom jako wotum dziękczynne za uratowanie życia.

            Konkurs literacki:

            • „Losy mieszkańców Kiełpina ukazane w literaturze - w powieściach Franciszka Szczesnego”

            Przedmiotem konkursu jest opowiadanie o tym, jak żyli mieszkańcy Kiełpina w okresie przedwojennym i w czasie II wojny światowej.


            Konkursy multimedialne:

            • „Miejsca związane z bohaterami powieści”
            • „ II wojna światowa – holokaust”

            Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej o bohaterach powieści „Zakazana miłość”, czy sytuacji Żydów w II wojnie światowej.

            Termin: 
            Prace należy złożyć do dnia 5 listopada 2022 roku.

            Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody, dlatego zachęcam do aktywnegu udziału w realizowanym projekcie.

            Joanna Kurowska

          • PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

          • Dnia 21 października 2022 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Kiełpinie odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Uroczystość wprowadziła uczniów w świat książek i literatury, w wyjątkowy sposób. Pokazano, że czytanie nie musi być tylko obowiązkiem, ale i również przyjemnością i wyjątkową przygodą przeniesienia się do innego świata. Promowanie czytelnictwa odgrywa szczególną rolę w naszej szkole, dlatego też pasowanie na czytelnika na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Dzieci miały możliwość zapoznać się z literaturą dziecięcą, którą w każdej chwili mogą wypożyczyć i oddać się lekturze. Ponadto poznali zasady panujące w bibliotece szkolnej oraz mieli okazję przyjrzeć się pracy bibliotekarza podczas wypożyczania książek.

            Podczas uroczystości pierwszoklasiści mieli okazję obejrzeć część artystyczna, przygotowaną przez starsze koleżanki, które przygodę z książkami rozpoczęły już jakiś czas temu. Każda z dziewczynek wcieliła się w rolę książki, która po przebytych doświadczeniach z wieloma czytelnikami pragnie poprosić o coś dzieci i nauczyć kilku ważnych zasad ich użytkowania. Młodzi, przyszli czytelnicy z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia aktorów, po czym odpowiedzieli na kilka pytań, których odpowiedzi stanowiły kodeks czytelnika. Dzieci wspólnie określiły jak obchodzić się z książką: co wolno, jak używać oraz wskazały to, czego nie wolno.

            Następnie pierwszoklasiści odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po doskonałym zaliczeniu testu ze znajomości bajek i ich postaci, złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

            Podsumowującą częścią uroczystości było wręczenie dzieciom kolorowych zakładek do książek, które symbolizowały wkroczenie w świat prawdziwego czytelnika, czym jednocześnie zachęcono dzieci do korzystania z zasobów literatury dziecięcej.

            Część artystyczną przygotowały uczennice klasy 6c pod opieką Pań: Joanny Rompskiej, Anny Knut- Żołnowskiej, Adriany Szymańskiej- Zielke

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ,,ZABAWA SZTUKĄ'' REALIZOWANY NA LEKCJACH JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KLASIE 2 B

          • Uczniowie wykonali kolejne zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawy Sztuką „ dzieci wykonały swoje prace używając ,,nietypowych pędzli '' takich jak: piórka, widelce, patyczki, kawałki tektury, folii bąbelkowej, liści, trawy. Natomiast kolejną prace plastyczną wykonali metodą ,,zafreblowane dzieło” przy użyciu freblowskich darów odtworzyli wybrane dzieło ze świata sztuki obraz ,,Promienny zachód słońca" Wojciecha Weiss.

            Darami w ujęciu Froebla były również dary natury, więc zadanie to wykonali przy użyciu liści, orzechów, ziaren słonecznika, makaronu itp.

            Dzieci miło spędziły czas tworząc kreatywne prace plastyczne.

            Magdalena Pettke

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,ORZEŁ ORTOGRAFICZNY '' 2022/2023

          • Dnia 20-ego października 2022 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Ortograficzny”. Cieszył się on dużym powodzeniem. W konkursie wzięło udział 28 najzdolniejszych uczniów z klas drugich i trzecich naszej szkoły. Skala trudności pytań konkursowych pozwala każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Test składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. W konkursie z ortografii nie ma przegranych.

            Uczniowie uczestniczący w ogólnopolskim konkursie, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom uznania. Najlepsi otrzymają tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu, dyplomy i atrakcyjne nagrody. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej do 20.01.2023. 

            Życzymy powodzenia !!!

            Koordynator: Magdalena Godzińska

            Paulina Płotka

            Paulina Lewańczyk


             

          • ,,ŚWIAT BIBLIOTEKI CYFROWEJ''

          • Dnia 19 października uczniowie klas czwartych odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Kiełpinie. Podczas spotkania dzieci obejrzały prezentację o patronie  Januszu Żurakowskim oraz wzięły udział w warsztatach „Świat biblioteki cyfrowej”. Z zaangażowaniem szukały swoich ulubionych książek w katalogu internetowym. Uczniowie z niecierpliwością czekają już na kolejną wizytę w Bibliotece Publicznej.

            Poloniści

          • SPEKTAKL ,,BYCZEK FERNANDO"

          • W środę 19.10.2022 roku po raz kolejny odbył się spektakl teatralny. Tym razem odwiedził nas teatr „Klapa” z Gdańska. Koperek i Kminek przedstawili nam spektakl pod tytułem „Byczek Fernando”.

            Dzieci dzięki grze aktorskiej oraz ciekawej oprawie muzycznej wybrały się w podróż do gorącej Hiszpanii, gdzie poznały sympatycznego byczka Fernando, który wcale nie lubił i nie chciał walczyć na arenie, za to chętnie śpiewał piosenki i wąchał kwiatki.

            Gdyby wszystkie byczki na świecie były takiej jak Fernando, świat byłby inny. Nie byłoby wojen, konfliktów, wszyscy kochaliby się i żyli w przyjaźni.

            Dzieciom niełatwo było wrócić z tak wspaniałej podróży.

            Małgorzata Klasa

          • ,,ŚWIETLICZAKI NA TROPIE... KOLORÓW ŚWIATA''

          • Za nami pierwszy moduł ogólnopolskiego projektu „Świetliczaki na tropie.. kolorów świata”, który poświęcony był Europie. W ramach wyszczególnionych zadań dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przygotowały słowniczek powitań europejskich, zapoznały się z postaciami oraz twórczością słynnych europejskich malarzy, a następnie sami pokusili się o odtworzenie obrazów Vincenta Van Gogha „Słoneczniki” oraz Oscara Claude Monet „Japoński mostek w Giverny”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, gdzie w Europie położona jest Finlandia, najbardziej zalesiony kraj w Europie i jak nazywa się jej stolica. Kto natomiast jeszcze nie miał okazji, zapoznał się z bohaterami książek o Muminkach, następnie wspólnie wykonaliśmy piękną makietę lasu pt. „Muminki w zaczarowanym lesie”, w której zamieszkali nasi bohaterowie.

            Podczas ostatniego zadania z modułu I przenieśliśmy się do krainy klocków LEGO i baśni Andersena. Dzieci poznały najważniejsze ciekawostki na temat Danii, wysłuchały słuchowiska najbardziej znanego autora bajek dla dzieci – Hansa Christiana Andersena. Zwieńczeniem wydarzenia był konkurs na najciekawszą budowlę z dostępnych klocków. Wszystkie prace były pomysłowe i oryginalne. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania.

            Monika Wojtala

          • ,,SMACZNIE, ZDROWO I KOLOROWO" W KLASIE IIA

          • W miesiącu październiku uczniowie klasy 2a w ramach realizacji zadań programu profilaktyczno – wychowaczego i tematu zajęć „Jem to, co zdrowe” poznali wartości odżywcze warzyw i owoców, innych produktów z piramidy zdrowego żywienia oraz znaczenie aktywności fizycznej. Uczniowie samodzielnie ułożyli jednodniowy jadłospis. Dodatkową atrakcją zajęć było wykonanie zdrowych, pełnych witamin koktajli. Celem zajęć było uświadomienie uczniom,iż w codziennym życiu należy pamiętać o wielkim znaczeniu racjonalnego, zdrowego odżywiania oraz ruchu, aby utrzymywać zdrową sylwetkę oraz dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

            Renata Kosznik

            Anna Jankowska

          • WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH

          • Dnia 11 października 2022 r. uczniowie klas piątych pod opieką pań: Sylwii Łagan, Anny Knut-Żołnowskiej i Barbary Sajek wybrali się do Parku Rozrywki i Edukacji „Farmy Alexa” w Charbrowie.

            W malowniczej, jesiennej scenerii, w otoczeniu dyń wzięli udział w tematycznych zajęciach integrujących zespół klasowy m.in. w: przeciąganiu liny, skokach w workach, turlaniu opon, footgolf’ie. Wszyscy ukończyli zadania otrzymując medale.

            Na odważnych czekał również labirynt, który był odzwierciedleniem Polski. Poruszają się po polu kukurydzy uczniowie mijali większość dużych rodzimych miast.

            W każdej przygotowanej atrakcji dzieci poprzez zabawę nie tylko świetnie się bawiły, ale także uczyły. Uczniowie klas piątych z niecierpliwością czkają już na kolejną wspólną wyprawę.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • Dnia 12 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. To szczególny czas do wyrażenia wdzięczności  za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi.  

            Uczniowie w repertuarze słowno-muzycznym zaprezentowali zabawne scenki z życia szkolnego nauczycieli, pokazali także z jakimi trudnościami pedagodzy zmagają się codziennie. W dalszej części spotkania złożyli szczere podziękowania tym, dzięki którym  osiągają wyznaczone cele.  

            Pani dyrektor Jolanta Kosznik również podziękowała gronu pedagogicznemu oraz pracownikom obsługi i administracji. W swoim wystąpieniu podkreśliła ich zaangażowanie oraz realizację różnorodnych przedsięwzięć edukacyjnych. Życzyła jednocześnie  satysfakcji i radości z wykonywanej pracy. Poinformowała o odznaczeniach, które otrzymali nauczyciele naszej szkoły.

            Medal Komisji Edukacji Narodowej- Pani Grażyna Formella

            Nagrody Burmistrza- Panie: Dorota Koszałka, Celina Słupecka-Treder i Marzena Cierocka.

            Nagrodę za 40-lecie pracy zawodowej- Pani Joanna Kurowska. 

            Pragniemy przekazać wszystkim pracownikom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w nasze wychowanie.

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinie

          • WYCIECZKA DO BISKUPINA I GNIEZNA

          • 5 października 2022r. uczniowie klas 4a,4b,4c,4d,6a i  6b wraz z nauczycielami:  p. Anną Iwanowską, p. Bożeną Mielewczyk, p. Joanna Kurowską, p. Ewą Magulską-Plichta, p. Barbarą Sajek, p. Barbarą Celińską- Jakubowicz i  p. Magdaleną Adamczyk wzięli udział w wycieczce eudukacyjnej do Biskupina  i Gniezna.

            Przygoda rozpoczęła się od przejazdu  kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina. Można było tutaj zobaczyć  jak żyli nasi  praprzodkowie w epoce kamienia, brązu i żelaza. Kolejnym etapem było udanie się do legendarnej, pierwszej  stolicy Polski-Gniezna i obejrzenie  archikatedry, w której spoczywają  prochy św. Wojciecha. Wielkie wrażenie wywarły także słynne drzwi przedstawiające żywot tego męczennika.

            Ostatnim etapem było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie  znajdują eksponaty z całej Polski m.in. rekonstrukcja wału grodu, księgi, dokumenty, broń oraz obrazy ukazujące pierwszych władców Polski.

            To była niezwykła lekcja historii, która na pewno pozostanie  w pamięci.