• WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KIEŁPINIE

          • Dnia 28.02.2024 przedszkolaki z grupy E i 0c wybrały się do Biblioteki Publicznej w Kiełpinie. Celem odwiedzin było rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

            Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, wysłuchały książki z serii Samochodzik Franek pt „ Ogrodnik”, a także stworzyły prace plastyczne w postaci kolorowych wiosennych kwiatów na patyku.

            Wizyta w Bibliotece dała dzieciom dużo radości i nowych doświadczeń .

            Magdalena Nakielska

          • MIEJSKI TEATR MINIATUR

          • W środę 28 lutego klasy drugie pojechały na wycieczkę do  Miejskiego Teatru Miniatura na spektakl pt. ,,Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem  oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze.

            Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znalazły. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy. Dzieci nie mogły oderwać oczu od tego co się dookoła działo. Kolorowe stroje w które przebrani byli aktorzy oraz charakteryzacja głównych bohaterów wprawiała w osłupienie i zachwyt. Naszym marzeniem była wyprawa do teatru.  Po pierwszej wizycie w tym miejscu zgadzamy się z powiedzeniem „Spełnianie naszych marzeń zależy od nas samych”.

            Anna Kasprzycka

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY ,,LEON'' Z MATEMATYKI I JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • Dnia 28.02.2024 r. odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „LEON” z języka angielskiego i matematyki, który odbył się w dn. 13-14 listopada 2023 r.  

            Dyplom Laureata oraz nagrodę książkową otrzymali Wadecki Filip, klasa 6a w konkursie z języka angielskiego oraz Tomicki Jan, klasa 5b z matematyki, którzy zdobyli III miejsce.

            Dyplom Laureata otrzymali:

            • w konkursie z języka angielskiego

            Hinc Anastazja, klasa 6b – IX miejsce

            Serocka Julia, klasa 7c – X miejsce

             

            • w konkursie z matematyki

            Niedziółka Dawid, klasa 6b, V miejsce

            Wójtowicz Krzysztof, klasa 5b, VIII miejsce

            Elwart Karol, klasa 5a, VIII miejsce

            Wadecki Filip, klasa 6a –VIII miejsce

            Cirocki Piotr, klasa 4a, IX miejsce

            Driwa Filip, klasa 4d, IX miejsce

            Przybylska Dagmara, klasa 8b, IX miejsce

             

            Pozostali uczniowie otrzymali Dyplomy Uczestnika.

            IV a

            1. Zoran Rejnowski
            2. Varvara Tatarenko
            3. Maksymilian Brzeski

            IV b

            1. Sebastian Mejna
            2. Piotr Chmielewski
            3. Wiktoria Romska
            4. Karyna Cherniaha
            5. Kornelia Bigus

            IV c

            1. Wiktor Gostomski
            2. Weronika Grubba
            3. Laura Krężlewska
            4. Julia Paczoska
            5. Robert Rumel-Czarnowski

            IV d

            1. Niedziółka Damian

            V a

            1. Piechowska Zuzanna
            2. Pakur Lena

            V d

            1. Jakub Pawlenko

            VI a

            1. Borys Kalina
            2. Stolc Amelia
            3. Lehman Agata
            4. Szczesna Zuzanna
            5. Wójtowicz Zbigniew

            VI b

            1. Stankowski Filip

            VII a

            1. Karol Kocent
            2. Victoria Biekisz-Olejnik
            3. Michał Czaja

            VII c

            1. Groth Maja

            VIII a

            1. Kujalova Patrycja
            2. Laskowski Paweł

            VIII b

            1. Partyka Kamila

            VIII c

            1. Jakub Okuniewski
            2. Stolc Roksana

            Serdecznie gratulujemy

            Nauczyciele matematyki i j.angielskiego

             

          • WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W GABINECIE INTEGRACJI SENSORYCZNEJ - SENSOSMYK W KIEŁPINIE

          • Dnia 23.02.2024 r. przedszkolaki z grupy J wybrały się Gabinetu Integracji Sensorycznej - SensoSmyk. Celem odwiedzin były wspólne zabawy i możliwość rozwijania zmysłów. Zajęcia i wspólne zabawy prowadziła terapeutka Pani Katarzyna Kosznik. Podczas spotkania dzieci miały okazję rozpoznawać zapachy i przejść tor przeszkód. Zabawa różnorodnymi zabawkami sensorycznymi o zróżnicowanej fakturze i twardości pobudziły wrażliwość dotykową u dzieci. Na koniec spotkania przedszkolaki samodzielnie wykonały sztuczny śnieg z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej, oleju i balsamu. Wizyta w gabinecie dała dzieciom dużo radości i nowych doświadczeń.

            Bardzo dziękujemy Pani Kasi za bardzo miłe i wartościowe spotkanie oraz za profesjonalne podejście do naszych przedszkolaków.

            Katarzyna Izdebska

          • KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ,,WINTER IS A WONDERFUL TIME''

          • W piątek 23.02 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu z języka angielskiego WINTER IS A WONDERFUL TIME. Uczniowie przygotowali przepiękne gry planszowe o tematyce WINTER. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie oraz gratulujemy cudownych pomysłów.W kategorii klas 1-3:I miejsce    - Zuzanna KrauzaII miejsce   - Maria OchmańskaIII miejsce  - Julia Wolska i Kornel KryszewskiW kategorii klas 4-8I miejsce    - Amelia WilczewskaII miejsce   - Kinga KrauzaIII miejsce  - Anastazja Hinc

          • DZIAŁANIA SZKOLNEJ BIBLIOTEKI- POPULARYZACJA JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to coroczne święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Stanowi ono świetną okazję, aby przypomnieć Uczniom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego.
            Nasza biblioteka, zawsze pamięta o tym szczególnym dniu i aktywnie włącza się w jego obchody. Pojawiła się gazetka tematyczna, prezentująca między innymi historię Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego,
            ciekawostki związane z językiem polskim czy najczęściej popełniane przez dzieci błędy językowe. Z okazji obchodów święta w naszej szkole każdy uczeń bez względu na wiek mógł zmierzyć się z zagadkami i ćwiczeniami językowymi.

            Wspólne zmagania językowe nie tylko utrwaliły i rozwinęły znajomość języka polskiego, ale również stały się okazją do wyśmienitej zabawy.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO- PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ

          • Dnia 21 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Gryfa Pomorskiego w Kiełpinie odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanych działań w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Miło nam było gościć burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, wiceburmistrz Sylwię Biankowską oraz Tomasza Juchniewicza proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Kiełpinie.

            Na wstępie spotkania wszystkich zebranych serdecznie przywitała dyrektor szkoły Jolanta Kosznik, która w swoim wystąpieniu nawiązała do tego, jak ważną rolę odgrywa język w życiu narodu. Podkreśliła, że nadrzędnym zadaniem każdego człowieka jest dbanie o poprawne wysławianie się, ale i konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

            W dalszej części uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać uczniów w roli ekspertów języka ojczystego, którzy w formie filmu zaprezentowali wyniki swoich badań językowych przeprowadzonych w naszej szkole. Przypomnieli oni zebranym historię języka polskiego oraz zacytowali pierwsze znane pełne zdanie pochodzące z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku dotyczące opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” w wolnym tłumaczeniu „Daj, niech ja pomielę ziarno, a ty odpoczywaj”.

            Uczniowie w trakcie apelu nawiązali również do korzeni tego święta przedstawiając tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu w 1952 roku. To wtedy zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Występujący zwrócili szczególną uwagę na to, że w historii naszego narodu były czasy, w których Polacy musieli również walczyć o wolność językową wykazując się odwagą i patriotyzmem, łamiąc zakazy wroga oraz buntując się przeciwko rusyfikacji i germanizacji. Mogliśmy także wysłuchać Mowy Ojczystej, która podkreślała swoją potęgę i obecność we wszystkich momentach życia narodu. Przywołała słowa ojca polskiej literatury Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

            Podczas apelu wysłuchaliśmy recytacji utworów polskich poetów i pisarzy między innymi Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza, ponieważ rok 2024 został objęty przez Senat ich patronatem. To bowiem słowa poetów, pisarzy przetrwają lata i będą brzmieć o potędze naszego języka:

            Mowa rodzinna niechaj będzie prosta.

            A żeby każdy, kto usłyszy słowo

            Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,

            Tak jak się widzi w letniej błyskawicy.

            Mieliśmy również okazję wysłuchać przemówienia burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, który podkreślił jak ważny jest także język kaszubski integrujący regionalną społeczność oraz zachowujący dla przyszłych pokoleń nasze piękne tradycje. W tym niezwykłym dniu uhonorowaliśmy laureatów konkursów:

            1. ,,Pięknie piszę”- Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas II-IV

            • I miejsce- Natalia Stolc kl.2b, Alan Tandek kl.3c, Kinga Krauza kl.4b

            2. „STOP Wulgaryzmom”- Konkurs Plastyczny dla uczniów kas V-VI

            • I miejsce- klasa 5c, wyróżnienie klasa 5a

            3. ,,Ułóż akrostych!”- Konkurs Poetycki dla uczniów klas VII-VIII

            • I miejsce- klasa 7b, wyróżnienie klasa 8b

            4. ,,Język polski od A do Ż” -Konkurs indywidualny dla uczniów klas VII-VIII

            • I miejsce- Dagmara Przybylska kl.8b,

            • II miejsce- Paweł Laskowski kl. 8a,

            • III miejsce- Amelia Wilczewska kl.7b, Kamila Partyka kl.8b

            Był to też czas pożegnania, gdyż złożyliśmy serdeczne podziękowania Pani Alicji, która w naszej szkole pełniła od wielu lat funkcję sekretarza. Dla niej nadszedł czas przejścia na emeryturę, dlatego w imieniu szkolnej społeczności podziękowaliśmy za życzliwość, serdeczność i ciągły uśmiech na twarzy.

            Kończąc uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie podkreślili, że to my- Polacy- musimy stać na straży, by nigdy nasz język, nasza tożsamość narodowa nie zaginęła, bo jak powiedział Noblista- Czesław Miłosz: „Język polski jest jak kwiat, który kwitnie na polskiej ziemi.”

            Uroczysty apel uświetniły występy szkolnych zespołów: ,,School Life”, chóru ,,Monodia” i Zespołu Regionalnego ,,Wesołe Ludki”, które zaprezentowały utwory muzyczne nawiązujące do mowy ojczystej.

            WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W LOKALNYCH MEDIACH:

             

          • PRZEDSZKOLNE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • 21 lutego oddziały przedszkolne obchodziły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym, poznaliśmy znaczenie tego dnia poprzez wysłuchanie piosenki „Moja Ojczyzna”. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy użytkownik języka polskiego powinien przestrzegać pewnych zasad takich jak używanie form grzecznościowych każdego dnia i przy każdej okazji. Wiele śmiechu wywołały próby wymówienia polskich łamańców językowych. Każda z grup poznała jedną z bajek napisanych przez polskich autorów. Po wysłuchaniu treści bajki, dzieci miały za zadanie stworzyć ilustracje, z których powstała książka.

            Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego chętne dzieci wzięły udział w konkursie recytatorskim „Najpiękniejsze wiersze polskich poetów”. Jedną z grup odwiedził wyjątkowy gość, była to Pani Magdalena Pettke, która poprowadziła zajęcia z języka kaszubskiego. Poznaliśmy też gwary, które pochodzą z różnych regionów Polski. Dzieci próbowały odgadnąć, jak nazywają się w różnych gwarach przedmioty codziennego użytku przedstawione na ilustracjach. Grupa Ob organizowała przedstawienie „Wierszyki z Zoo Jana Brzechwy”, które mogły zobaczyć dzieci z pozostałych grup. Wszystkie grupy wykonały plakaty do znanych wierszy polskich poetów takich jak „Entliczek- pentliczek” Jana Brzechwy, „Abecadło” Juliana Tuwima, czy „Na straganie” Jana Brzechwy.

            Podsumowaniem wszystkich działań grup przedszkolnych jest prezentacja multimedialna, którą wspólnie obejrzeliśmy. Zawarte są w niej zdjęcia wydarzeń, które zostały zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

            Izabela Romanowska

            Monika Domaros

          • REALIZACJA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „PRZEDSZKOLAKI W SZACHOWEJ KRAINIE”

          • W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przedszkolaki w szachowej krainie”, dzieci z grupy „H” mają możliwość zapoznania się z podstawami gry w szachy. Poprzez zabawę cyklicznie poznają kolejne figury szachowe oraz zasady ich poruszania się po szachownicy. Zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych a co najważniejsze sprawiają im ogromną radość. Innowacja ta ma na celu pobudzanie wszechstronnego rozwoju dzieci ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju twórczego i logicznego myślenia, ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagii, usprawniania koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozbudzania chęci radzenia sobie w trudnych sytuacjach, doskonalenia umiejętności pracy w grupie oraz wzmacniania chęci kreatywnego spędzania wolnego czasu.

            Patrycja Mejna

          • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

          • W karnawale wszyscy urządzają bale.
            To tradycja bardzo stara,
            strojów pięknych co niemiara.
            Niech się bawią duzi, mali
            zgromadzeni na tej sali.”


            13 lutego 2024 r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy pt. „Walentynkowy bal”. Tego dnia dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe, m.in. księżniczki, wróżki, biedronki, policjantów, strażaków, superbohaterów i wielu innych. Tuż po śniadaniu zewsząd słychać było radosną muzykę i śmiech dzieci. Najmłodsi świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach. Nie zabrakło oczywiście pysznego poczęstunku w postaci słodkości oraz zdrowych przekąsek. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej atmosferze dostarczając najmłodszym niezapomnianych wrażeń.

            Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów.

            Patrycja Mejna

          • PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI W RAMACH ,,MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO"

          • W piątek 16 lutego odbył się Przedszkolny Konkurs Recytatorski „Najpiękniejsze wiersze polskich poetów'' w ramach realizacji zadań z okazji zbliżającego się ,,Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego". Udział w nim  brało 18 dzieci. Wśród wierszy pojawiły się znane tytuły „Na wyspach Bergamtuach”, „Dzik”, czy „Samochwała”. Były też mniej znane wiersze „Jestem duży” czy „Na wiosennej łące”. Podczas występów jury oceniało stopień trudności doboru tekstu oraz jego opanowanie. Zwracano też uwagę na kulturę słowa, dykcję i poprawność językową. Nie bez znaczenia był ogólny wyraz artystyczny, a mianowicie gest sceniczny, mimika, strój. Wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością tekstu wiersza oraz świetnie poradzili sobie z emocjami związanymi z występem przed publicznością. Dlatego też jury nie miało łatwego zadania. Konkurs podzielony był na dwie kategorie. Pierwsza dotyczyła dzieci 3,4 i 5 letnich. Natomiast w drugiej swoje wiersze recytowały dzieci 6 letnie. Jury w składzie Anna Kasprzycka, Barbara Sajek, Lucyna Laskowska po podliczeniu punktów ogłosiło następujące wyniki:

            Kategoria I 3,4,5 latki

            I miejsce: Małgorzata Serkowska

            II miejsce: Jan Zigert

            III miejsce: Nela Piechowska

            Wyróżnienie: Stanisław Lange

            Wyniki kategoria II- 6 latki

            I miejsce: Kajetan Serkowski

            II miejsce: Julian Miszk

            III miejsce: Marcus Darga

            Wyróżnienie: Liliana Jereczek

            Dziękujemy Paniom, które zasiadły w jury oraz Pani wicedyrektor Iwonie Fiołek, która wręczyła wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie dyplomy i upominki.

            Patrycja Mejna

            Elżbieta Peplińska

            Monika Domaros

          • KREATYWNE WALENTYNKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          • Dnia 14 lutego w bibliotece szkolnej obchodziliśmy święto zakochanych. Z tej okazji uczniowie i przedszkolaki robili prace plastyczne i kartki walentynkowe dla osób, które są im bliskie. Odbyły się też specjalne walentynkowe zajęcia dla dzieci ze świetlicy. Biblioteka przygotowała wiele atrakcji, na które dzieci czekały już od samego rana. Dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat walentynek. Skąd się wzięło to święto, kto je wymyślił, jak się je obchodzi? Dzieci łączyły w pary znanych bohaterów literackich i filmowych: Pszczółka Maja i … (Gucio), Kopciuszek i … (Książę), Jaś i … (Małgosia), Shrek i …(Fiona) itd. Panowała atmosfera życzliwości i dobrego humoru.

            Wszystkim czytelnikom życzymy uśmiechu, radości i cudownych przyjaciół nie tylko w walentynki.

            Magdalena Pszczolińska, Joanna Rompska

          • MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO TEATRU MUZYCZNEGO W GDYNI

          • Dnia 7 grudnia 2023 roku uczniowie klas trzecich brali udział bw wyjeździe do Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie uczestniczyli w niezwykłym spektaklu pt.: „ PIOTRUŚ PAN”. Przedstawienie zrealizowano w technologii 3D. Była to muzyczna opowieść o chłopcu, który nie chce dorosnąć . Uczniowie wyruszyli w magiczną podróż razem z Wiecznym Chłopcem i Wendy oraz jej braćmi. Uczestniczyli w przelocie nocnym niebem, spotkali się też z Indianami i Piratami! Ich zachowanie przyprawiło o dreszcze wszystkie dzieci. Ta niezwykła opowieść na długo zostanie wszystkim w pamięci .

            Joanna Konkol