Tak mijały nam chwile, gdy rozwijaliśmy nasze umiejętności gry w szachy.
Opiekun: Barbara Sajek
Tak mijały nam chwile, gdy rozwijaliśmy nasze umiejętności gry w szachy.
Opiekun: Barbara Sajek
Dnia 15 i 16 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się XXV Otwarty Szachowy Turniej o „Puchar Stolema”. Z wielką przyjemnością możemy ogłosić sukcesy naszych uczniów:
Foks Ksawery – II miejsce – III kategoria szachowa
Kożyczkowska Lidia – III miejsce: V kategoria wiekowa
Foks Tobiasz – VI miejsce – IV kategoria wiekowa
Pugęsek Maksymilian – VIII miejsce – IV kategoria wiekowa
Serdecznie gratulujemy!!! Życzymy sukcesów w kolejnych startach szachowych!
Barbara Sajek
W tym tygodniu w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny pt. ,,Dni Bezpieczeństwa". Uczniowie klas I-VIII zostali przeszkoleni z form udzielania pierwszej pomocy, przypomnieli sobie również procedury zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych i wskazywali numery alarmowe, których należy użyć, gdy jesteśmy świadkami bądź uczestnikami wypadku. To niewątpliwie był czas spędzony efektywnie.
17 czerwca dzieci kończące edukację przedszkolną wraz z opiekunami wzięły udział w niezapomnianej wycieczce do „Farmy Alexa” w Charbrowie. Ten dzień dostarczył wszystkim przedszkolakom mnóstwa wrażeń i wspaniałej zabawy. Dzieci miały okazję nie tylko wspaniale się bawić, ale także wzbogacić wiadomości na temat historii, tradycji wsi i rolnictwa w Polsce, w tym kultury kaszubskiej oraz zapoznać się z warunkami życia zwierząt mieszkających w gospodarstwie. Wróciliśmy szczęśliwi oraz pełni nadziei, że jeszcze kiedyś ponownie będziemy mogli odwiedzić to niezwykłe miejsce.
Milena Langa
Dnia 14 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Torunia. Podczas wyjazdu mieli okazję poznać historię i zabytki tego pięknego miasta. Ponadto samodzielnie przygotowywali i wypiekali tradycyjne toruńskie pierniki. Wiedzę na temat tajemnic kosmosu poszerzyli w Planetarium. W Domu Legend poznali niektóre z legend związanych z Toruniem, a także mieli możliwość wcielenia się w bohaterów w nich występujących. Sprzyjająca pogoda, ciekawy program i radosna, przyjazna atmosfera sprawiły, że wycieczka była bardzo udana. Mamy nadzieję, że na długo pozostanie pięknym wspomnieniem ze szkolnych lat.
Renata Kosznik
Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w XII Gminnym Konkursie Profilaktycznym ,,Kolory Życia- Stop Przemocy, Wybieram Mediacje", w którym mogli wykazać się swoimi umiejętnościami mediacyjnymi. Cieszy nas fakt, że 1 miejsce zdobyła Kamila Partyka, zaś wyróżnienie otrzymał Filip Wadecki. Gratulujemy sukcesu!
Dnia 13 czerwca 2024r. uczniowie klas IV wraz z wychowawcami wybrali się do malowniczego Malborka, gdzie mieli okazję zwiedzić największy gotycki zamek na świecie będący niegdyś siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, który zajmuje powierzchnię 21 hektarów. Dzięki ogromnej wiedzy przewodnika uczniowie mieli okazję przenieść się do czasów średniowiecza i poczuć ducha historii, a także podziwiać jedną z najpiękniejszych wystaw bursztynu i zbroi rycerskiej. Z pewnością była to niezapomniana przygoda, która na długi czas pozostanie w naszej pamięci. Wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń, mając nadzieję, że jeszcze kiedyś ponownie będziemy mogli odwiedzić to niezwykłe miejsce.
Barbara Celińska-Jakubowicz
Dnia 12 czerwca 2024r. Wesołe Ludki wybrały się do Dzikiego sadu, gdzie w bardzo miłej atmosferze spędziły czas, grając w kręgle i jedząc pyszną pizzę. Były to niezapomniane chwile wypełnione wspólnymi rozmowami, gwarem i śmiechem uczniów. W ten sposób podsumowaliśmy kolejny pracowity rok szkolny, który tak szybko upłynął. Wszyscy byliśmy w bardzo dobrym nastroju, tym bardziej, że wkrótce rozpoczną się wakacje, czas odpoczynku i relaksu, którego wszystkim serdecznie życzymy.
Opiekunowie zespołu: Barbara Sajek, Barbara Celińska-Jakubowicz, Szymon Lewandowski.
Dnia 05.06.2024 r. odbył się apel podsumowujący działania związane z obchodami Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Uroczystość ta poprzedzała projekcja filmu ,,Sonata" opowiadająca historię autentyczną, na podstawie, której uczniowie podczas godzin wychowawczych skłaniali się do analizy i refleksji nad trudnościami życia osób z niepełnosprawnością a także ich bliskich.
Pamiętajmy, nie ma osób NIEPEŁNOSPRAWNYCH, są osoby o ODMIENNYCH POTRZEBACH. Potrzebach, które należy dostrzegać i walczyć o to, aby mogły być zaspokajane. Dlatego walczmy o to każdego dnia, przez cały rok, zawsze.
Anna Rompa
Sylwia Łagan
Czerwiec to czas podsumowań dla uczniów wszystkich szkół. Dla nas to nie tylko oceny w skali stopniowej, ale również kreatywne podsumowanie zdobytej wiedzy. W ramach lekcji języka polskiego uczniowie w formie planszowej wykonali gry dydaktycze, które opierały się na sprawdzeniu wiadomości i umiejętności z zakresu gramatyki, ortografii, zagadnień literackich oraz znajomości lektur. Pomysłów było wiele, pojawiły się także pytania o różnych stopniach trudności, ale też wyzwania do wykonania:) Bardzo cieszy nas fakt, że udało nam się zagrać w wykonane planszówki. Stworzone zadania i instrukcje były przejrzyste i zrozumiałe. Plansze zachwycały pomysłami, które na moment gry przenosiły nas w różne miejsca. Odwiedziliśmy świat lektur, wskazywaliśmy rekwizyty bohaterów literackich, ale i uzasadnialiśmy ich pojawienie się w danym tekście przywołując wydarzenia z książki. Sprawdziliśmy również znajomość części mowy i zdania oraz odwoływaliśmy się do reguł ortograficznych wyjaśniając zapisy wskazanych pułapek ortograficznych:) Najważniejsze jednak, że ten czas spędziliśmy w sposób efektywny, przyjemny i bardzo kreatywny!
Poloniści
W dniach 27.05.2024 r. i 03.06.2024 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.
Celem egzaminu było:
popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
kształtowanie nawyków właściwego zachowania na drodze,
utrwalanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Egzamin składał się z dwóch części:
Część teoretyczna:
Odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru w wersji elektronicznej. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów, zasad przejazdu przez skrzyżowania, udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną, przystąpili do egzaminu praktycznego.
Część praktyczna:
Polegała na ocenie kierującego rowerem pod względem:
pozycji kierującego na rowerze,
upewnienie się o możliwości jazdy,
upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,
hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.
umiejętności prawidłowej techniki jazdy po wyznaczonym torze sprawnościowym
Do egzaminu zgłosiło się 125 uczniów z klas III – VII. Uprawnienia do jazdy rowerem otrzymało 86 uczniów.
Wszystkim szczęśliwym posiadaczom karty rowerowej gratulujemy!
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali: Jolanta Malanowska, Grzegorz Laskowski oraz Lucyna Laskowska.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w realizację prac konkursowych Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pt. ,,Wybieram marzenia, nie uzależnienia". Swoimi pomysłami zachwycili również komisję konkursową. Gratulujemy sukcesów!
Klasy I-IV
1. Anna Rompska - SP w Kiełpinie
3. Lidia Kożyczkowska - SP w Kiełpinie
Klasy V-VII
Wyróżnienia: Kalina Borys SP w Kiełpinie
WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W LOKALNYCH MEDIACH:
W dniu 13 czerwca odbył się Turniej Warcabowy o Mistrzostwo Świetlicy w roku szkolnym 2023/24. W zmaganiach uczestniczyło 8 osób:
Podczas rozgrywek nie brakowało emocji i zaciętych pojedynków. Tegoroczny tytuł Mistrza zdobył Wiktor Marszałkowski. Serdecznie gratulujemy!
Nauczyciele świetlicy
Dnia 07.06.2024 r. dzieci z grupy „H” uczestniczyły w warsztatach na temat zasad zdrowego odżywiania, które przeprowadziła pani dietetyk – Paulina Wieczorek z poradni dietetycznej w Kiełpinie. Podczas tego spotkania przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca dietetyka oraz miały możliwość wykazania się swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Dzieci bez problemu poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami przygotowanymi przez gościa a zwieńczeniem spotkania było wspólne zrobienie pysznego, zdrowego soku. Tego typu działania prozdrowotne mają niezwykle istotny wpływ na kształtowanie u dzieci nawyków zdrowego odżywiania i stanowią okazję do nauki poprzez wspaniałą zabawę.
Patrycja Mejna
Przedszkolaki z okazji Dnia Dziecka wybrały się na wycieczkę do sali zabaw Encepence w Kiełpinie. Na dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji takich jak: zjeżdżalnie, karuzele, baseny z piłeczkami i trampoliny. Celem wycieczki było tworzenie sytuacji sprzyjających budowaniu prawidłowych nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wizyta w sali zabaw nie tylko wpłynęła pozytywnie na sprawność fizyczną przedszkolaków, ale również stanowiła okazję do rozładowania dziecięcej energii, a co najważniejsze – wspaniałej zabawy.
Patrycja Mejna
7 czerwca 2024 r. już po raz siódmy szkoły i przedszkola w całej Polsce połączyła wspólna inicjatywa – Dzień Pustej Klasy. W tym roku także nasze przedszkole dołączyło do ponad 230 tysięcy dzieci biorących udział w tej wspaniałej akcji, której celem jest zorganizowanie zajęć poza budynkiem szkoły – w terenie. Tego dnia można było spotkać nas w różnych ciekawych zakątkach zarówno na terenie wokół szkoły, jak i nad jeziorem, nad rzeką czy w pobliskim lesie. Zajęcia i zabawy zachęciły dzieci do obserwacji przyrody, eksperymentów, integracji i ruchu na świeżym powietrzu. Nie zabrakło też smacznych akcentów, takich jak piknik ze zdrowymi przekąskami oraz lody. Zaciekawienie dzieci przyrodą, radość i moc pozytywnej energii pokazała nam, że warto włączać się w akcje takie jak Dzień Pustej Klasy i realizować je nie tylko raz w roku.
Kinga Tutkowska
Uczniowie naszej szkoły klasy IA oraz uczący się języka kaszubskiego z klasy IV, V, VI wzięli udział w Bursztynowym Pikniku przy Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Na miejscu czekała masa atrakcji, w których poprzez warsztaty i zabawy, uczestnicy uczyli się o historii poławiania oraz obróbki jantaru. Poszukiwanie bursztynu w piasku, przyozdabianie słoiczków, nawiercanie bryłek dawnymi narzędziami czy podchody sprawiały dzieciom wiele przyjemności, a lody z kartuskiej lodziarni umiliły ten wyjazd jeszcze bardziej.
Anna Cirocka
WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W LOKALNYCH MEDIACH:
Uczniowie klasy IIIB dnia 6 i 7 czerwca 2024r. udali się na biwak integracyjny do Łubiany. Niektórzy mieli okazję przejechać się pociągiem po raz pierwszy w życiu. Zaraz po dojechaniu na miejsce wszyscy uczestniczyli w zabawach survivalowych prowadzonych przez instruktorów firmy Survival Adventure Squa. Pierwszego dnia w lesie uczniowie z zawiązanymi oczami przeprowadzali się po trudnym terenie, starali się utrzymać na coraz mniejszych tratwach. Rozpalali ognisko za pomocą krzesiwa, wspólnie budowali szałas. Później wszyscy uczyli się strzelać z łuku do celu oraz sprawdzali swoja siłę i szybkość w różnych zabawach integracyjnych. Po wyczerpujących zajęciach odpoczywali piekąc kiełbaski i chleb na ognisku, jedząc ciasto. Największą atrakcją pierwszego dnia biwaku były nocne podchody. Uczniowie podzieleni na dwie grupy w ciemnościach szukali siebie nawzajem. Drugiego dnia uczestnicy biwaku najpierw wspinali się po siatce, później odbyła się wielka bitwa łucznicza. Zaopatrzeni w łuki i maski musieli zbić jak najwięcej przeciwników. Brali też udział w grze „Gel Blaster”. Po obfitym obiedzie wreszcie mieli chwilę wolnego czasu, który spędzili na wspólnych zabawach na placu zabaw, grach planszowych. Spotkali się również z grupą malarzy, którzy chętnie opowiadali o technikach prac malarskich. Dzieci podziwiały wykonane przez nich prace. Wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń, z uśmiechami na twarzy wszyscy wrócili pociągiem do Kiełpina.
Opiekunowie biwaku: Joanna Konkol i Paulina Płotka
Wycieczka klas pierwszych na Farmę Alexa była niezapomnianą przygodą pełną cudownych doświadczeń. W parku dzieci poznały historię, tradycje wsi i rolnictwa Polski a także rozbudowaną część kultury kaszubskiej.
Magdalena Godzińska
We wrześniu 2023 roku biblioteka szkolna ogłosiła piątą edycję konkursu czytelniczego „Mój zeszyt lektur”. Zadanie polegało na prowadzeniu zeszytu, w którym uczniowie opisywali i ilustrowali czytane przez siebie książki, w tym lektury szkolne. Jak co roku podczas oceny zeszytów punktowana była m.i.: samodzielność, pomysłowość oraz liczba opisanych książek, bezbłędność w pisemnej prezentacji książki, umieszczenie wszystkich wymaganych informacji o książce oraz ilustracja do opisu książki.
W dniu 22 maja 2024 roku rozstrzygnięty został konkurs czytelniczy dla uczniów klas 1-3. Łącznie udział wzięło 51 dzieci.
Komisja w składzie:
Przewodnicząca – Jolanta Malanowska
Członkowie – Lucyna Laskowska, Anna Knut – Żołnowska
Nagrodziła następujące osoby :
I miejsce – Damps Laura 2a
II miejsce – Pugęsek Maksymilian 2a
III miejsce – Kierznikiewicz Nadia 2b
Wyróżnienie:
Bobkowska Zofia 2a
Wrońska Marta 2b
Ochmańska Maria 2a
Za udział:
Wilma Martyna 1b
Kulas Helena 1c
Michna Anna 1c
Zimmermann Alicja 1c
Bojanowska Milena 1c
Elwart Lena 1d
Benka Eliza 1d
Dymek Joanna 1d
Dzienisz Otylia 1d
Kropidłowska Zofia 1d
Podlasiak Helena 1d
Podlasiak Zofia 1d
Dawidowski Fabian 1d
Rumel – Czarnowski Grzegorz 1d
Wolska Natalia 1a
Cigenhagen Krystyna 2a
Bobkowska Zuzanna 2a
Puzdrowska Anna 2a
Burda Lena 2a
Tomicki Adam 2a
Bigus Igor 2a
Konkol Artur 2a
Plichta Michał 2b
Partyka Marta 2b
Kurowska Luiza 2b
Stolc Natalia 2b
Lewandowska Marcelina 2b
Rybakowska Vanessa 2b
Brylowski Fabian 2b
Cherniaha Dymytro 2b
Cherniaha Denys 2b
Mikosiński Maks 2b
Masik Hanna 2b
Markowska Aleksandra 2b
Bobrowski Łukasz 2b
Kusiak Aleksander 2b
Rompa Juliusz 2b
Kożyczkowska Lidia 2b
Jelińska Julia 2b
Paczoske Zuzanna 2b
Wilczyński Paweł 2b
Kreft Nadia 2b
Wójtowicz Stanisław 2b
Szczesna Lena 2b
Wolska Julia 3a
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.
Magdalena Pszczolińska, Joanna Rompska
Powered by aSc EduPage