Aktualności
- 29mar
- 24kwi
TARGI SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
W dniu 24 kwietnia 2017 r. na targach w naszej szkole zaprezentowały się zespoły szkół ponadgimnazjalnych z 7 szkół powiatu kartuskiego. Każdy uczeń gimnazjum mógł znaleźć coś dla siebie, np. informacje na temat wymagań rekrutacyjnych szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści mogli przekonać się, jak szerokie spektrum zawodów oferują i zasadnicze szkoły zawodowe oraz jak różnorodną ofertę mają licea ogólnokształcące. Uczniowie gimnazjów mieli możliwość zapoznania się z zasadami rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Targi przygotowały: Dorota Koszałka, Hanna Wicka i Iwona Fiołek.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii TARGI SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH.
- 25kwi
II WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY- WYRÓŻNIENIA
21 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie odbyło się uroczyste podsumowanie II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. ,,Chrońmy motyle dokąd jeszcze są". Uczniowie wykonali różnobarwne prace plastyczne, na których zaprezentowano motyle. Cieszymy się, że piątoklasiści Szymon Czaja i Weronika Adamczyk otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy sukcesu im oraz nauczycielowi, który przygotował ich do konkursu Pani Stanisławie Cirockiej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii II WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY.
- 11kwi
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa
i drugiego człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne
przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.
Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
Niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
- 12kwi
WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA
WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA
SZKOŁA PODSTAWOWA OD 13.04.2017r. (CZWARTEK) DO 19.04.2017r. (ŚRODA) do szkoły wracamy w czwartek!
GIMNAZJUM KLASY I-II OD 13.04.2017r. (CZWARTEK) DO 23.04.2017r. (NIEDZIELA)
KLASY III GIMNAZJUM OD 13.04.2017r. (CZWARTEK) DO 18.04.2017r. (WTOREK)
UWAGA! 19,20 i 21 KWIECIEŃ 2017r. EGZAMINY GIMNAZJALNE KLAS III
- 10kwi
SUKCESY GIMNAZJALISTEK W TENISIE STOŁOWYM
Uczennice gimnazjum Patrycja Arent i Ewelina Sikora przygotowywane przez Pana Grzegorza Laskowskiego odniosły kolejne sukcesy podczas zawodów sportowych. W Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego Kadetek, który odbył się 31 marca 2017 roku Patrycja uplasowała się na I miejscu, zaś Ewelina na V miejscu. Dziewczyny wzięły również udział w Turnieju Tenisa Stołowego o,,Puchar Wójta Gminy Chmielno". Tutaj również Patrycja Arent okazała się zwyciężczynią całych rozgrywek. Gratulujemy zawodniczkom i trenerowi kolejnych sukcesów sportowych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SUKCESY GIMNAZJALISTEK W TENISIE STOŁOWYM.
- 09kwi
VIII GMINNY KONKURS LITERACKI- II MIEJSCE KAROLINY GMITEREK
Dnia 5 kwietnia 2017 roku w Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej odbył się VIII Gminny Konkurs Literacki pt. ,,I Ty możesz zostać ekspertem literatury dziecięcej", w którym wzięły udział uczennice naszej szkoły Karolina Gmiterek i Kinga Przychodna. W tym roku skupiono uwagę na Małgorzacie Musierowicz i jej książce pt. ,,Kłamczucha". Pierwsza część konkursowych zmagań polegała na wypełnieniu testu sprawdzającego wiadomości zawarte w powieści. W dalszym zadaniu należało uzupełnić krzyżówkę, której pytania nawiązywały do informacji z życia autorki cyklu Jeżycjada. Kolejne zadanie polegało na zaadresowaniu koperty do wskazanego bohatera literackiego. Ostatnim elementem konkursu było odczytanie wylosowanego fragmentu powieści. Po podsumowaniu punktów wręczono nagrody książkowe wszystkim uczniom, którzy reprezentowali swoje szkoły (SP nr 2 oraz SPnr 5 z Kartuz, SP z Kiełpina, Koloni, Staniszewa oraz ZKiW z Dzierżążna i Brodnicy Górnej). Spośród 14 uczestników uczennica naszej szkoły Karolina Gmiterek zajęla II miejsce. Warto wspomnieć, że wykazała się doskonałą wiedzą nie tylko z treści powieści, ale również biografii Małgorzaty Musierowicz. Do konkursu przygotowywała się wraz z Panią Grażyną Magulską-Plichta Gratulujemy sukcesu.
O konkursie napisano również: https://zkiwbrodnicagorna.edupage.org/news/#917
Nowe zdjęcia zostały dodane do, galerii VIII GMINNY KONKURS LITERACKI.
- 08kwi
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 03.04.2017r. - 05.04.2017r. w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne.
Uczniowie klas I-III oraz IV-VI rozpoczęli je od wspólnej modlitwy i Drogi Krzyżowej. W dalszej części poniedziałkowego spotkania tworzyli rysunki poszczególnych stacji. Później na dużych arkuszach umieścili całą Drogę Krzyżową. Swoją pracą pokazali, że każdy w grupie przyczynił się do stworzenia całości. Katecheci chcieli uświadomić uczniom, że liczą się drobne rzeczy, które zdecydowanie wpływają na te wielkie. Doszliśmy do cennych wniosków. Bowiem nasze codzienne dobre uczynki mogą przyczynić się do polepszenia życia. Otrzymaliśmy receptę ,,Wystarczy być miłym wobec innych, by wszystkim żyło się dobrze". Obejrzeliśmy również film pt. ,,Spotkać Jezusa". Uświadomiliśmy sobie, że możemy zbliżyć się do Pana przez to, by być dobrym wobec bliźniego. W kolejnych dniach rozmawialiśmy o objawieniach w Fatimie i opowiadaliśmy o wydarzeniach z życia Maryi.
Gimnazjaliści odbywali rekolekcje przeprowadzone przez Wspólnotę Przyjaciele Oblubieńca z Kiełpina. W tym roku przewodziło im hasło: ,,W Jezusie- jesteś zwycięzcą!". Cała ekipa ubrana była w stroje wojskowe. W poniedziałek zastanawiano się nad tym: ,, Czym jest walka duchowa?" Uczniowie wzięli również udział w Drodze Krzyżowej. Poszczególne stacje odgrywano w formie pantomimy. Wymieniano wady, z którymi warto walczyć: oczernianie innych, lenistwo, kłamstwo, egoizm, agresja. W kolejnych dniach poszukiwano odpowiedzi na pytania: Dlaczego Dawid wygrał, a Goliat przegrał? Opowiadano o rycerzach i wspominano Żołnierzy Wyklętych. Rekolekcyjne spotkania przygotowały naszą szkolną społeczność do pełnego przeżycia zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.
- 07kwi
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW
15 marca 2017 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami przybyli do Szkolnej Biblioteki. Tam uroczyście zostali przywitani przez panie bibliotekarki: Ludwikę Stubińską i Annę Knut-Żołnowską. Te miłośniczki książek opowiedziały o pracy biblioteki oraz zapoznały pierwszoklasistów z zasadami korzystania z księgozbioru bibliotecznego. Uczniowie dowiedzieli się również o czym trzeba pamiętać wypożyczając książki. W dalszej części spotkania nastąpiło pasowanie na ,,Rycerza Książki". Wszyscy z chęcią wypożyczyli książki, by poczytać o niezwykłych przygodach bohaterów dziecięcych utworów. Cieszymy się, że zyskaliśmy nowych czytelników. Organizatorzy: Ludwika Stubińska, Anna Knut-Żołnowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PASOWANIE UCZNIÓW NA CZYTELNIKÓW.
- 04kwi
PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ- ,,GÓRA GROSZA"
Bardzo dziękuję uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w realizowane w naszej szkole działanie pt. ,,Góra Grosza". Dzięki mobilizacji wszystkich uzbieraliśmy kwotę 385,53zł, którą przekazaliśmy na rzecz Towarzystwa Nasz Dom niosącego pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną. Najwięcej groszy spośród wszystkich klas, które przyłączyły się do działań zebrali uczniowie klasy IVA Natomiast Julian Jankowski uczeń klasy IIC gimnazjum indywidualnie zaangażował się w zbiórkę groszy, gdyż przyniósł ich najwięcej. Koordynator szkolnych działań: Joanna Kurowska
- 07kwi
WIELKI KONKURS WIEDZY O MOTORYZACJI
Uczniowie klas trzecich gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w Wielkim Konkursie Wiedzy o Motoryzacji organizowanym przez firmę Auto Miras z Pępowa. Trzecioklasiści przez dłuższy okres przygotowywali się pod kierunkiem Pani Hanny Wickiej, co wpłynęło na tak wyśmienite wyniki. Zwycięzcą okazał się uczeń naszej szkoły Kacper, który wygrał nagrodę główną- laptopa. Otrzymaliśmy również smartfona za trzecie miejsce Kamila Kwidzińskiego. Wyróżniono Jakuba Stencla i Szymona Skwarczyka. Laureaci konkursu oprócz cennych nagród rzeczowych zyskali także możliwość pracy w tej firmie. Mają zagwarantowaną przyszłość w dziedzinie motoryzacji:) Gratulujemy sukcesów.
Link
https://www.youtube.com/watch?v=Mmpwrlh3w94&feature=youtu.be Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WIELKI KONKURS WIEDZU O MOTORYZACJI.
- 31mar
SZKOLNY KONKURS LITERACKI ,,I TY MOŻESZ ZOSTAĆ EKSPERTEM LITERATURY DZIECIĘCEJ"
29 marca 2017 roku chętni uczniowie klas szóstych przystąpili do szkolnych eliminacji VIII Gminnego Konkursu Literackiego pt. ,,I Ty możesz zostać ekspertem literatury dziecięcej". Pierwsza część konkursowych zmagań polegała na udzieleniu odpowiedzi na 40 zadań otwartych, w których sprawdzano umiejętność uważnego przeczytania powieści Małgorzaty Musierowicz pt. ,,Kłamczucha". Natomiast w drugim etapie należało wykazać się znajomością biografii Małgorzaty Musierowicz i tytułami cyklu Jeżycjada. Na końcu każdy uczestnik wylosował fragment powieści i zaprezentował głośne czytanie. Jury w składzie: Grażyna Magulska-Plichta, Magdalena Pestka i Anna Knut-Żołnowska wyłoniło zwycięzców:
I miejsce- Karolina Gmiterek kl. VIb
II miejsce - Kinga Przychodna kl. VIa
III miejsce - Dominika Grzenia kl. VIb
Uczennice Karolina i Kinga będą reprezentowały naszą szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się 5 kwietnia 2017 roku w ZKiW w Brodnicy Górnej. Dziękujemy wszystkim za udział oraz zachęcamy do dalszego czytania.
Organizatorzy: Grażyna Magulska-Plichta, Magdalena Pestka, Anna Knut-Żołnowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZKOLNY KONKURS LITERACKI ,,I TY MOŻESZ ZOSTAĆ EKSPERTEM LITERATURY DZIECIĘCEJ".
- 04kwi
PODZIĘKOWANIA OD KARTUSKIEGO CENTRUM CARITAS
Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie przekazuję podziękowania, które otrzymaliśmy od Kartuskiego Centrum Caritas za zaangażowanie lokalnej społeczności w realizację projektu pt. ,,Dzień babeczki". Koordynator szkolnych działań: Joanna Kurowska
- 27mar
NAGRODY W POWIATOWYM LITERACKIM KONKURSIE ,,CHMIELNO NON-STOP"
24 marca 2017 roku o godzinie 18.00 na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Chmielnie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród laureatom konkursów literackich. Organizatorem realizowanego projektu było Stowarzyszenie Ludzi z Inicjatywą ,,CHMIELNO NON-STOP”. Nad wydarzeniem patronat objęli: Starosta Kartuski Janina Kwiecień i Wójt Gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski. W swoim przemówieniu Pan Piotr Chistowski, pomysłodawca konkursów, powiedział iż w tym roku napłynęło wiele prac i Jury obradowało bardzo długo. Uczniowie naszej szkoły wspierani przez polonistki brali udział w dwóch konkursach literackich. W kategorii: IV Konkurs Literacki ,,Słowotok” uczeń klasy IV C Mikołaj Kruszyński zajął I miejsce tworząc opowiadanie z wątkiem kryminalnym. Warto podkreślić fakt, iż pokonał on w zmaganiach literackich również szóstoklasistów. Swoim opowiadaniem, którego bohaterem uczynił psa, zachwycił Jury w składzie: Anna Trepczyk, Iwona Pek, Teresa Monika Rudzka, Nikolina Rudol, Paweł Pytka oraz Piotr Chistowski. Mikołaja, który pomimo tak młodego wieku już osiągnął tak wielki sukces literacki wyśmienicie przygotowała polonistka Pani Anna Knut-Żołnowska. Natomiast w kategorii: II Poetycki Konkurs „O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno” uczennica klasy II A Gimnazjum Marta Stolc zachwyciła również Jury swoim wierszem nawiązującym treścią do znanych osób oraz miejsc Chmielna i zajęła II miejsce. Do zmagań konkursowych Martę motywowała polonistka Pani Grażyna Magulska-Plichta.
Gratulujemy sukcesów!
Wydarzenie opisano również: http://gloskaszub.pl/8808/nagrody-literackie-chmielno-non-stop-przyznane/
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NAGRODY W POWIATOWYM LITERACKIM KONKURSIE ,,CHMIELNO NON-STOP".
- 27mar
WYRÓŻNIENIE TROP DANCE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU FORMACJI TANECZNYCH ,,KASZUBSKI STOLEM"
W sobotę 18 III 2017roku o godz. 9.00 w Gimnazjum nr 1 w Kartuzach odbył się I Ogólnopolski Turniej Formacji Tanecznych - ,,Kaszubski Stolem". W turnieju wzięły udział reprezentacje około 20 ośrodków tańca i szkół. Ogromne przeżycie, dało możliwość konfrontacji umiejętności naszych małych artystów z innymi zespołami. Z pewnością takie wydarzenie będzie miało wpływ na dalszy rozwój każdej grupy. Zespól Trop Dance, pod kierunkiem pani Anny Kasprzyckiej otrzymał nagrodę specjalną tj. wyróżnienie oraz puchar. Iskry pod kierunkiem pani Kornelii Kożyczkowskiej zajęły IV miejsce.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ FORMACJI TANECZNYCH ,,KASZUBSKI STOLEM" .
- 27mar
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ ,,MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"
Dnia 17 marca 2017 roku w Kartuzach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: ,,Młodzież zapobiega pożarom”, w których brało udział sześcioro uczniów naszej szkoły. Na początku konkursowych zmagań należało wypełnić test pisemny składający się z 25 pytań z zakresu pożarnictwa. W dalszej części najlepsi stanęli do rywalizacji o podium udzielając ustnych odpowiedzi na 3 wylosowane pytania. Uczniowie Zespołu Szkół w Kiełpinie przygotowani przez Pana Zdzisława Krause osiągnęli następujące wyniki:
- SZKOŁA PODSTAWOWA
III miejsce - Kinga Przychodna kl. VIA
V miejsce - Natalia Bobrowska kl. VIA
- GIMNAZJUM
II miejsce – Marcin Zielonka kl. IIIC
III miejsce – Andrzej Szreder kl. IIIC
IV miejsce - Weronika Plichta kl. IIIC
Gratulujemy sukcesów!
- 24mar
I POWIATOWY KONKURS ,,JAN BRZECHWA- POETA, KTÓRY NIEUSTANNIE ZACHWYCA"- ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU
Zapraszamy również uczniów naszej szkoły do udziału w I POWIATOWYM KONKURSIE ,,JAN BRZECHWA- POETA, KTÓRY NIEUSTANNIE ZACHWYCA"
Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół podstawowych
TEMATYKA KONKURSU: Tematyka prac konkursowych powinna koncentrować się wokół postaci poety-Jana Brzechwy oraz bohaterów literackich jego wierszy.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
Konkurs obejmuje następujące kategorie:
- Konkurs plastyczny ,,Bohaterowie wierszy Jana Brzechwy” ( KL.I-III)
1. Format pracy A3, technika dowolna
2. Metryczka ( umieszczona na odwrocie pracy) powinna zawierać: nazwę szkoły, imię i nazwisko ucznia, klasę, tytuł wiersza Jana Brzechwy, nazwisko opiekuna.
Każdy uczestnik może wykonać tylko 1 pracę. Prace zbiorowe nie będą oceniane.
- Konkurs literacki (Kl.I-III i KL.IV-VI )
1. Zreagowanie tylko jednego wiersza, którego tematem są bohaterowie wierszy Jana Brzechwy lub postać samego poety.
- Kl. I-III- wiersz musi zawierać co najmniej 10 wersów
- KL. IV-VI- wiersz musi zawierać co najmniej 15 wersów
- Każda praca literacka powinna zawierać: nazwę szkoły, imię i nazwisko ucznia, klasę, tytuł wiersza, nazwisko opiekuna.
- Prace w czytelnym rękopisie lub wydruk komputerowy należy dostarczyć do dnia 21.04.2017r.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU NASTĄPI 28.04.2017r (piątek)
KRYTERIA OCENY:
Przy ocenianiu prac będą brane pod uwagę następujące kategorie:
- PRACE PLASTYCZNE
- wkład pracy
- estetyka wykonania
- dobór kolorystyki
- pomysłowość i inwencja twórcza
- PRACE LITERACKIE
- sposób i pomysłowość przedstawienia bohaterów wierszy Jana Brzechwy
- odpowiednia długość utworu
- tytuł nawiązujący do tematu konkursu
Organizatorzy: Grażyna Magulska-Plichta, Barbara Celińska-Jakubowicz, Barbara Sajek, Sabina Trzcińska.
- 06kwi
Warsztaty matematyczno-kulinarne z liczbą „Pi”
Dnia 21 marca 2017 r. w ramach zajęć z liczbą „Pi” uczniowie klasy 4c wraz z panią Anną Knut-Żołnowską i panią Esterą Jelińską uczestniczyli w warsztatach matematyczno-kulinarnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie.
Pierwszą czekającą na uczniów atrakcją były podchody matematyczno-logiczne, zorganizowane dla dwuosobowych grup i opiekuna. Polegały one na rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych i wykonywaniu odnajdywanych instrukcji. W tej konkurencji wszyscy byli zwycięzcami (każdy otrzymał pamiątkowe długopisy, ołówki, bańki, odblaski, notesiki czy piłeczki). Jednak najszybsi okazali się uczniowie: Nina Stańczak, Oliwia Hinc, Mikołaj Kruszyński i Michał Wendk, których nagrodzono puzzlami, bańkami i opaskami odblaskowymi.
Kolejnym zadaniem było pieczenie „Pi”-zzy pod bacznym okiem kucharzy. Samo wyrobienie ciasta i dobieranie składników okazało się nie lada wyzwaniem.
Nadszedł czas na króciutką przerwę, podczas której uczestnicy zajadając słodkie przekąski i upieczoną wcześniej pizzę oglądali film pt.: „Epidemia liczby” nakręcony na „Dzień liczby Π” przez absolwentów Liceum Ogólnokształcącego.
Po chwili wytchnienia nauczycielka matematyki pani Monika Dobke zaprezentowała wraz ze swoimi pomocnikami pokaz doświadczeń fizycznych i chemicznych. Były to proste reakcje, które przeprowadzano z wykorzystaniem materiałów powszechnie dostępnych. Wśród nich znalazły się: Kolorowa woda; Uciekający pieprz – napięcie powierzchniowe; Balon i pinezki; Lampka z bąbelkami; Lawa; Działanie kwasu na węglan wapnia, którego efektem było „gumowe jajko”; Płyn nienewtonowski, czyli „skrobia ziemniaczana i woda”. Następnie sami uczniowie wzięli udział w realizacji doświadczeń i osobiście sprawdzali ich efekty.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć ponownego spotkania za rok.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii.
- 24mar
PROJEKT EDUKACYJNY ,,ŚWIAT BEZ GŁODU"
Projekt edukacyjny ,,Świat bez głodu”
realizowany przy współpracy Polskiej Akcji Humanitarnej
CELE PROJEKTU:
Cel główny:
- kształtowanie wśród uczniów postaw: otwartości, odpowiedzialności i zaangażowania na rzecz innych;
- przekazanie wiedzy o krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi oraz udzielaniu im skutecznej pomocy;
- włączenie uczniów w Niesienie Pomocy i wspieranie ofiar kryzysów humanitarnych, których celem jest zapewnienie dostępu do żywności na terenie Ukrainy i Syrii.
- Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych z uwzględnieniem właściwego nawodnienia organizmu.
Cele szczegółowe:
- pozyskanie środków na pomoc mieszkańcom Syrii i Ukrainy
- kształtowanie odpowiedzialności za otaczający świat
- poszerzenie wiedzy na temat problemów współczesnego świata na przykładzie państw afrykańskich
- poznanie życia codziennego mieszkańców Syrii i Ukrainy
- poszerzenie wiedzy młodzieży dotyczącej zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, zachowań konsumenckich oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej i świadomego wyboru
- promowanie zdrowego trybu życia – zdrowego odżywania
- doskonalenie znajomości języka angielskiego i niemieckiego (quiz w języku angielskim, piramidy żywnościowe).
- integracja ze środowiskiem lokalnym
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie i prezentacji wyników na forum
Przeznaczenie projektu: Projekt skierowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
Czas realizacji: 27 – 31 marca 2017r.
Sposoby prezentacji:
- gazetka informacyjna o tematyce kampanii
- prezentacja multimedialna
- promowanie zdrowego odżywania oraz aktywności fizycznej – plakaty
- kiermasz warzyw, owoców, przetworów i ciast
Etapy:
- zapoznanie uczniów z założeniami projektu (odpowiedzialni wychowawcy klas).
- konsultacje (wychowawcy i organizatorzy).
- wykonanie (odpowiedzialni uczniowie poszczególnych klas).
- prezentacja (odpowiedzialni nauczyciele poszczególnych przedmiotów).
Sojusznicy:
- Polska Akcja Humanitarna
- Dyrekcja, rodzice, nauczyciele
Koordynatorzy:
- Joanna Kurowska
- Ewa Konkol
Osoby odpowiedzialne:
- Anna Iwanowska
- Barbara Celińska-Jakubowicz
- Zdzisław Krauze
- Anna Knut Żołnowska
„ŻYJEMY ZDROWO, AKTYWNIE, BEZPIECZNIE”
REALIZACJA PROJEKTU
- Rozpoczęcie projektu - Syria i Ukraina, problem głodu oraz braku wody pitnej – prezentacje uczniów klasy II a gimnazjum o sytuacji w Afryce i na Ukrainie - materiały PAH.
- Jak i gdzie spędzać aktywnie czas w Kiełpinie – możliwości spędzenia czasu wolnego:
- Amator – piłka nożna
- Biblioteka Publiczna
- „Dziki Sad” – kręgle
- Wspólnota dzieci i młodzieży przy parafii
- Harcerstwo
- Akademia Biegowa
- Agroturystyka u Rychertów
ODDZIAŁY O- III
- Zaprezentowanie akcji „Pajacyk” oraz pogadanka o zdrowym odżywianiu.
- Wykonanie Pajacyka.
- „Owoce świata” – wykonanie plakatów.
- Kolorowanie kartoników z owocami – tworzenie gry Memory i wykorzystanie jej do zabawy
w klasach. - Wykonanie mapy mentalnej – „ Do czego potrzebna jest woda”.
ODDZIAŁY IV-VI
- „Wybieram wodę …..” – lekcja plastyki
- „Owoce świata” – wykonanie owocowej mapy świata – lekcje techniki, plastyki.
- Składniki pokarmowe i zdrowy styl życia - wykonanie piramidy żywieniowej– lekcja przyrody kl. 4 .
- Zasoby wody pitnej – wykonanie plakatów promujących oszczędnie wody.
- Występowanie na świecie charakterystycznych produktów pochodzenia roślinnego – zaznaczenie na mapie świata – lekcje przyrody kl. 6.
- Spotkanie z pielęgniarką szkolną – ważenie i mierzenie, oraz obliczanie wskaźnika BMI.
- Testy sprawnościowe, które pomogły zmierzyć siłową wytrzymałość mięśni brzucha, grzbietu, pośladków, zginaczy i prostowników stawu biodrowego – wychowanie fizyczne.
- Dostęp do żywności na świecie, przyczyny głodu i niedożywienia. – godzina wychowawcza.
- Quiz z języka angielskiego – owoce, warzywa i zdrowe odżywianie.
- Warsztaty – „Badamy wodę”.
GIMNAZJUM
- Przeprowadzenie zajęć na temat „Przyczyny oraz skutki głodu i niedożywienia na świecie” –
godzina wychowawcza, WOS. - Przeprowadzenie ankiety dotyczącej nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej – Samorząd Uczniowski.
- Spotkanie z pielęgniarką szkolną – ważenie i mierzenie, oraz obliczanie wskaźnika BMI.
- Testy sprawnościowe, które pomogły zmierzyć siłową wytrzymałość mięśni brzucha, grzbietu, pośladków, zginaczy i prostowników stawu biodrowego – wychowanie fizyczne.
- Wykonanie piramid żywieniowych w języku angielskim i niemieckim.
- Stres przyjaciel czy wróg? – spotkanie z psychologiem szkolnym, p. Anną Magulską.
- „Anoreksja i bulimia choroby XXI wieku” – lekcje biologii.
- Zasoby wody pitnej – lekcje geografii.
W czasie trwania projektu będzie trwał kiermasz produktów przyniesionych przez uczniów – owoców, przetworów, ciast i ciastek – pieniądze zostaną przekazane PAH na projekty żywieniowe.
PODSUMOWANIE
- Prezentacja multimedialna – działania podjęte w czasie projektu.
- Wyróżnienie najlepszych prac oraz osób zaangażowanych w czasie projektu.
- Podsumowanie akcji „Wybieram wodę” – wyróżnienie prac konkursowych.
- Projekcja filmu o problemach głodu oraz braku dostępu do wody pitnej na świecie.
- Wystawa wykonanych w trakcie projektu.
- 23mar
PODZIĘKOWANIA
Szkolne Koło Wolontariatu wraz z koordynatorem Panią Joanną Kurowską serdecznie dziękują uczniom i rodzicom za zaangażowanie w realizację zadania ,,Dzień babeczki". Dzięki Waszej hojności zebraliśmy kwotę 695zł, którą przekazaliśmy na rzecz hospicjum. Nadal zachęcamy do wspierania kolejnych działań. Można przynosić pieluchy, mokre chusteczki czy środki do higieny.