• Podziękowanie

     • Szanowni Rodzice, Szanowni Nauczyciele!

      Z ogromną przyjemnością pragnę wyrazić swoje szczere podziękowania za Wasze całoroczne wsparcie i zaangażowanie w życie naszej szkoły. Dzięki Waszej pomocy mogliśmy zrealizować wiele ważnych inicjatyw i projektów, które wzbogaciły proces edukacyjny oraz przyczyniły się do stworzenia przyjaznej atmosfery w szkole, a w szczególności sfinansować zakup kanap dla uczniów. Łącznie zakupiono 21 kanap, w tym 9 sztuk przez Radę Rodziców oraz 12 sztuk przez nauczycieli należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie.

      Nasza współpraca jest dowodem na to, jak ważna jest integracja całej społeczności szkolnej w dążeniu do wspólnych celów.

                                                                                                         Z wyrazami szacunku

                                                                                                              Jolanta Kosznik

     • UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA NAJSTARSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

     • 21 czerwca o godzinie 12.30 nadeszła tak bardzo wyczekiwana przez najstarsze przedszkolaki chwila, by uroczyście pożegnać się z przedszkolem. Z jednej strony ogromna radość z powodu zbliżających się wakacji, z drugiej smutek, że to już ostatni wspólny dzień spędzony z wychowawcami: Panią Mileną Langą, Panią Magdaleną Pszczolińską, Panią Kingą Tutkowską, Panią Moniką Domaros oraz Panią Karoliną Wolską oraz koleżankami i kolegami, z którymi każdy dzień był wspaniałą przygodą.

      Żwawym krokiem w rytmie marsza wszystkie dzieci wkroczyły na salę gimnastyczną, przywitały się z zaproszonymi gośćmi, wysłuchały także bardzo wartościowych słów, które skierowała do nich Pani Dyrektor Iwona Fiołek. Opowiedziały też wszystkim historię swojej rocznej przygody, pełnej tańca, zabawy, nauki, odkryć i kreatywnych zadań. Pełnej pięknych wspomnień, wzruszeń, i niezapomnianych chwil. A taniec z wykonaniu grupy baletowej Perełki wprowadził wszystkich w radosny nastrój.

      Po wspólnym wykonaniu piosenki nadszedł czas wręczenia każdemu absolwentowi  dyplomów ukończenia przedszkola wraz z nagrodą książkową. Równie ważne dla każdego dziecka było uściśnięcie dłoni Pani Dyrektor, która wręczała nagrody. Po wspólnych pamiątkowych zdjęciach nastąpiły indywidualne pożegnania z wychowawcami. Nie obyło się bez łez, uścisków, wspólnych zdjęć oraz wielu życzeń pogodnych i bezpiecznych wakacji!

      Mamy nadzieję, że to dopiero początek wspaniałej przygody z edukacją: ŻEGNAMY PRZEDSZKOLE - WITAMY W SZKOLE!

      LINK DO FILMU: https://drive.google.com/file/d/13gYwJVeB1RRruD0vA21nQXNfb3U4XHBC/view

      Kinga Tutkowska

     • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 ORAZ POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

     • 21 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Kiełpinie podsumowano rok szkolny 2023/2024. W trakcie apeli wręczono uczniom świadectwa i nagrody za osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe.

      W tym dniu po raz ostatni do szkoły przybyli ósmoklasiści, którym świadectwa i wyróżnienia wręczył Burmistrz Kartuz  Mieczysław Grzegorz Gołuński wraz z Dyrektorem szkoły Jolantą Kosznik. Gościliśmy również przewodniczącą Rady Rodziców Dominikę Biekisz-Olejnik oraz proboszcza Tomasza Juchniewicza. Swoją obecnością zaszczycili nas także rodzice uczniów. 

      Do  Złotej Księgi Absolwentów wpisu dokonali uczniowie, którzy godnie reprezentowali szkołę i osiągali sukcesy w licznych konkursach przedmiotowych. Angażowali się w różne projekty edukacyjne oraz działania Szkolnego Koła Wolontariatu.

      Tytuł Złoty Absolwent otrzymali:

      • Paweł Laskowski śr. 5,61

      • Natalia Mieloszyk śr. 5,56

      • Dagmara Przybylska śr. 5,44

      Nagrodę Burmistrza Kartuz Otrzymał Paweł Laskowski.

      Nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kiełpinie otrzymała Dagmara Przybylska.

      Wyróżnienie Dyrektora Szkoły otrzymali uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w szkolnych zespołach  Iskry, Monodia i School Life oraz angażowali się w działania realizowane w szkole:

      • Paweł Laskowski– School Life
      • Nikodem Cirocki – School Life
      • Maria Formella – Monodia
      • Zofia Butowska – Monodia
      • Wiktoria Sławska - Monodia
      • Nikola Szymichowska – Monodia
      • Roksana Stolc- Monodia

      Uhonorowano świadectwem z wyróżnieniem i nagrodą książkową również absolwentów, którzy osiągnęli średnią ocen co najmniej 4,75

      Przekazano także Listy Gratulacyjne rodzicom za wspieranie  działań edukacyjnych, aktywne uczestnictwo w życiu szkoły oraz zaangażowanie społeczne. Podziękowania otrzymali:

      • Lucyna i Grzegorz Laskowscy
      • Małgorzata i Tomas Kujalovowie
      • Kornelia i Szymon Klamannowie
      • Renata i Mariusz Małkowscy
      • Dorota i Tadeusz Przybylscy
      • Patrycja i Krzysztof Partykowie
      • Anna i Kamila Mieloszykowie
      • Alicja i Mariusz Okuniewscy

      Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele absolwentów, którzy podziękowali za stworzenie  atrakcyjnych warunków nauki, możliwość rozwoju zainteresowań,  przyjazną atmosferę oraz troskę i wsparcie w trudnych sytuacjach.

      Apel uświetniły występy szkolnych zespołów: School Life, Monodia oraz  Iskry.

       

     • WYCIECZKA DO KRAKOWA, KOPALNI SOLI W BOCHNI, OŚWIĘCIMIA I ENERGYLANDII

     • W dniach 27.05.2024r.- 29.05.2024r. uczniowie klas VIII i VII  wraz z opiekunami: Dorotą Koszałką, Hanną Wicką, Grażyną Formellą oraz Magdaleną Pestką wzięli udział w wycieczce krajoznawczej do Krakowa, Bochni, Oświęcimia i Zatoru.

      Pierwszego dnia udaliśmy się do największego w Polsce Rodzinnego Parku Rozrywki - ENERGYLANDII. Tutaj każdy z nas według własnych upodobań i wieku korzystał z różnych atrakcji pod bacznym okiem opiekunów. Dzień ten dostarczył nam potężną dawkę radości i zabawy na najwyższych obrotach. Naładowani pozytywną energią ruszyliśmy do naszej bazy noclegowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.           

      Drugiego dnia pociągiem wyruszyliśmy do Krakowa. Pani przewodnik pokazała nam najpiękniejsze zabytki miasta: Wawel, Kościół Mariacki i Sukiennice oraz wiele innych. Następnie wyruszyliśmy do kopalni w Bochni. Tam rozpoczęliśmy ciekawą przygodą w podziemnych korytarzach solnych. Multimedialny spacer z przewodnikami dostarczył nam wiele historycznej wiedzy o trudzie górniczej pracy, a także historii Polski.

      Ostatniego dnia wyjechaliśmy do Oświęcimia, aby poznać autentyczne Miejsce Pamięci i Muzeum AUSCHITZ – BIRKENAU. Po drodze zrobiliśmy krótki przystanek w Wadowicach, gdzie mogliśmy skosztować słynne „PAPIESKIE KREMÓWKI” .

      Wizyta w Muzeum dostarczyła nam sporo wiedzy o miejscu, które jest symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych w okresie II wojny światowej.  Po tej wyjątkowej lekcji historii ruszyliśmy w drogę powrotną do Kiełpina.

      Wycieczka była dla nas niesamowitym przeżyciem. Wielkie emocje towarzyszyły nam już od pierwszego dnia, aż do samego końca, a dobra pogoda tylko umilała nam czas.

       

     • PROJEKT EDUKACYJNY ,,MAM SMAKA NA KASZUBY"

     • W okresie od 14 .05 do 12.06.2024r. trwał w szkole ciekawy projekt edukacyjny „Mam smaka na Kaszuby”, który adresowany był do uczniów klas młodszych gminy Kartuzy. Projekt powstał dzięki dotacji Gminy Kartuzy dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie.

      Podczas realizacji projektu „Mam smaka na Kaszuby” uczniowie klas IA i IB wzięli udział w różnych aktywnościach :

      - Odwiedzenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Kucykowo” w Kiełpinie: zwiedzanie stajni, nauka jazdy na koniu, poznanie techniki robienia sera koziego, dojenie kozy, karmienie kur, skosztowanie rożnych rodzajów mleka, przejażdżka wozem po okolicy, zabawa w parku linowym oraz wspólne ognisko.

      - Spotkanie z kaszubską gospodynią, która opowiedziała o typowych kaszubskich potrawach i zaprosiła dzieci do wspólnego pieczenia wafli kaszubskich.

      - Zajęcia w terenie objęły rajd pieszy nad Radunię zakończony wspólnym ogniskiem, kiełbaskami oraz sałatką ziemniaczaną przygotowaną z pulek z ogniska.

      - Piękne wspomnienia można było oglądać na wystawie prac podsumowujących projekt „Mam smaka na Kaszuby”.

      Dobry humor uczestników oraz piękne słoneczne dni sprawiły, że dzieci mogły jeszcze bardziej docenić walory turystyczne Kiełpina i okolic.

      Anna Cirocka

     • XXV OTWARTY SZACHOWY TURNIEJ O ,,PUCHAR STOLEMA''

     • Dnia 15 i 16 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się XXV Otwarty Szachowy Turniej o „Puchar Stolema”. Z wielką przyjemnością możemy ogłosić sukcesy naszych uczniów:

      Foks Ksawery – II miejsce – III kategoria szachowa

      Kożyczkowska Lidia – III miejsce: V kategoria wiekowa

      Foks Tobiasz – VI miejsce – IV kategoria wiekowa

      Pugęsek Maksymilian – VIII miejsce – IV kategoria wiekowa

      Serdecznie gratulujemy!!! Życzymy sukcesów w kolejnych startach szachowych!

      Barbara Sajek

     • ,,DNI BEZPIECZEŃSTWA'' W NASZEJ SZKOLE

     • W tym tygodniu w naszej szkole został zrealizowany projekt edukacyjny pt. ,,Dni Bezpieczeństwa". Uczniowie klas I-VIII zostali przeszkoleni z form udzielania pierwszej pomocy, przypomnieli sobie również procedury zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych i wskazywali numery alarmowe, których należy użyć, gdy jesteśmy świadkami bądź uczestnikami wypadku. To niewątpliwie był czas spędzony efektywnie.

       

      DRODZY UCZNIOWIE

      ŻYCZYMY WAM BEZTROSKICH  WAKACJI,

      PEŁNYCH SŁOŃCA I SPEŁNIENIA PODRÓŻNICZYCH MARZEŃ.

      NIECH BĘDZIE TO TAKŻE CZAS ODPOCZYNKU PO WYTĘŻONEJ PRACY.

      DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU:)

       

     • WYCIECZKA NAJSTARSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW DO ,,FARMY ALEXA"

     • 17 czerwca dzieci kończące edukację przedszkolną wraz z opiekunami wzięły udział w niezapomnianej wycieczce do „Farmy Alexa” w Charbrowie. Ten dzień dostarczył wszystkim przedszkolakom mnóstwa wrażeń i wspaniałej zabawy. Dzieci miały okazję nie tylko wspaniale się bawić, ale także wzbogacić wiadomości na temat historii, tradycji wsi i rolnictwa w Polsce, w tym kultury kaszubskiej oraz zapoznać się z warunkami życia zwierząt mieszkających w gospodarstwie. Wróciliśmy szczęśliwi oraz pełni nadziei, że jeszcze kiedyś ponownie będziemy mogli odwiedzić to niezwykłe miejsce.

      Milena Langa

     • WYCIECZKA DO TORUNIA

     • Dnia 14 czerwca  uczniowie klas trzecich   wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Torunia.  Podczas wyjazdu mieli okazję poznać historię i zabytki tego pięknego miasta.  Ponadto samodzielnie  przygotowywali i wypiekali tradycyjne toruńskie pierniki. Wiedzę na temat tajemnic kosmosu poszerzyli w Planetarium. W Domu Legend poznali niektóre z legend związanych z Toruniem, a także mieli możliwość wcielenia się w bohaterów w nich występujących. Sprzyjająca  pogoda, ciekawy program i radosna, przyjazna atmosfera sprawiły, że wycieczka była bardzo udana. Mamy nadzieję, że  na długo  pozostanie  pięknym  wspomnieniem  ze szkolnych lat.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

      Renata Kosznik

     • XII GMINNY KONKURS PROFILAKTYCZNY ,,KOLORY ŻYCIA- STOP PRZEMOCY, WYBIERAM MEDIACJE"

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w XII Gminnym Konkursie Profilaktycznym ,,Kolory Życia- Stop Przemocy, Wybieram Mediacje", w którym mogli wykazać się swoimi umiejętnościami mediacyjnymi. Cieszy nas fakt, że 1 miejsce zdobyła Kamila Partyka, zaś wyróżnienie otrzymał Filip Wadecki. Gratulujemy sukcesu!

     • WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH DO MALBORKA

     • Dnia 13 czerwca 2024r. uczniowie klas IV wraz z wychowawcami wybrali się do malowniczego Malborka, gdzie mieli okazję zwiedzić największy gotycki zamek na świecie będący niegdyś siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, który zajmuje powierzchnię 21 hektarów. Dzięki ogromnej wiedzy przewodnika uczniowie mieli okazję przenieść się do czasów średniowiecza i poczuć ducha historii, a także podziwiać jedną z najpiękniejszych wystaw bursztynu i zbroi rycerskiej. Z pewnością była to niezapomniana przygoda, która na długi czas pozostanie w naszej pamięci. Wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń, mając nadzieję, że jeszcze kiedyś ponownie będziemy mogli odwiedzić to niezwykłe miejsce.

      Barbara Celińska-Jakubowicz

     • WESOŁE LUDKI- PODSUMOWANIE ZAJĘĆ

     • Dnia 12 czerwca 2024r. Wesołe Ludki wybrały się do Dzikiego sadu, gdzie w bardzo miłej atmosferze spędziły czas, grając w kręgle i jedząc pyszną pizzę. Były to niezapomniane chwile wypełnione wspólnymi rozmowami, gwarem i śmiechem uczniów. W ten sposób podsumowaliśmy kolejny pracowity rok szkolny, który tak szybko upłynął. Wszyscy byliśmy w bardzo dobrym nastroju, tym bardziej, że wkrótce rozpoczną się wakacje, czas odpoczynku i relaksu, którego wszystkim serdecznie życzymy.

      Opiekunowie zespołu: Barbara Sajek, Barbara Celińska-Jakubowicz, Szymon Lewandowski.

       

     • DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

     • Dnia 05.06.2024 r. odbył się apel podsumowujący działania związane z obchodami Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Uroczystość ta poprzedzała  projekcja filmu ,,Sonata" opowiadająca historię autentyczną, na podstawie, której uczniowie podczas godzin wychowawczych skłaniali się do analizy i refleksji nad trudnościami życia osób z niepełnosprawnością a także ich bliskich.

      Pamiętajmy, nie ma osób NIEPEŁNOSPRAWNYCH, są osoby o ODMIENNYCH POTRZEBACH. Potrzebach, które należy dostrzegać i walczyć o to, aby mogły być zaspokajane. Dlatego walczmy o to każdego dnia, przez cały rok, zawsze.

      Anna Rompa

      Sylwia Łagan

     • KREATYWNE PODSUMOWANIE NAUKI

     • Czerwiec to czas podsumowań dla uczniów wszystkich szkół. Dla nas to nie tylko oceny w skali stopniowej, ale również kreatywne podsumowanie zdobytej wiedzy. W ramach lekcji języka polskiego uczniowie w formie planszowej wykonali gry dydaktycze,  które opierały się na sprawdzeniu wiadomości i umiejętności z zakresu gramatyki, ortografii, zagadnień literackich oraz znajomości lektur. Pomysłów było wiele, pojawiły się także pytania o różnych stopniach trudności, ale też wyzwania do wykonania:)  Bardzo cieszy nas fakt, że udało nam się zagrać w wykonane planszówki. Stworzone zadania i instrukcje były przejrzyste i zrozumiałe. Plansze zachwycały pomysłami, które na moment gry przenosiły nas w różne miejsca. Odwiedziliśmy świat lektur, wskazywaliśmy rekwizyty bohaterów literackich, ale i uzasadnialiśmy ich pojawienie się w danym tekście przywołując wydarzenia z książki. Sprawdziliśmy również znajomość części mowy i zdania oraz odwoływaliśmy się do reguł ortograficznych wyjaśniając zapisy wskazanych pułapek ortograficznych:)  Najważniejsze jednak, że ten czas spędziliśmy w sposób efektywny, przyjemny i bardzo kreatywny!

      Poloniści

     • EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

     • W dniach 27.05.2024 r. i 03.06.2024 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

      Celem egzaminu było:

      • popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,

      • kształtowanie nawyków właściwego zachowania na drodze,

      • utrwalanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,

      • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

      Egzamin składał się z dwóch części:

      Część teoretyczna:

      Odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru w wersji elektronicznej. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów, zasad przejazdu przez skrzyżowania,  udzielania pierwszej pomocy medycznej.

      Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną, przystąpili do egzaminu praktycznego.

      Część praktyczna:

      Polegała  na ocenie kierującego rowerem pod względem:

      • pozycji kierującego na rowerze,

      • upewnienie się o możliwości jazdy,

      • upewnianie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

      • hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

      • umiejętności prawidłowej techniki jazdy po wyznaczonym torze sprawnościowym

      Do egzaminu zgłosiło się 125 uczniów z klas III – VII. Uprawnienia do jazdy rowerem otrzymało 86 uczniów.

      Wszystkim szczęśliwym posiadaczom karty rowerowej gratulujemy!

      Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwali: Jolanta Malanowska, Grzegorz Laskowski oraz Lucyna Laskowska.