Menu

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie? Koncepcja i standardy Cele i zadania SzPZ DZIAŁANIA 2017/2018 Diagnoza stanu wyjściowego DZIAŁANIA 2018/2019 DZIAŁANIA 2019/2020 DZIAŁANIA 2020/2021 DZIAŁANIA 2021/2022 DZIAŁANIA 2022/2023

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

DZIAŁANIA 2018/2019

OKRES PRZYGOTOWAWCZY 

W drodze do certyfikatu „Szkoły promującej zdrowie” . 

W  roku szkolnym 2018/2019 podejmowaliśmy działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej oraz podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa. 
Realizując działania prozdrowotne dążymy do osiągnięcia celów i realizujemy zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego. Ponadto zgodnie ze standardami SzPZ pomagamy członkom społeczności szkolnej rozumieć i akceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.

 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WAKACJI

Okres letni to czas odpoczynku i zabawy szczególnie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wypoczynek na świeżym powietrzu, zabawy nad wodą a także wyjazdy na kolonie i obozy są częstą formą spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Przez ostanie dni w świetlicy szkolnej przeprowadzaliśmy zajęcia oraz warsztaty poświęcone bezpieczeństwu podczas wakacji. W trakcie ich trwania odwiedziła nas pani ze Straży Leśnej, panowie z Policji oraz pan ze Straży Pożarnej.

 

 

 

 

Projekt edukacyjny „Ryba na kaszubskim stole”

 

Projekt który powstał z inicjatywy pań Joanny Konkol i Anny Cirockiej prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie. Przedsięwzięcie mogło  być zrealizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.                    

Projekt „Ryba na kaszubskim stole” adresowany był do uczniów klas młodszych (I-III) gminy Kartuzy  oraz społeczności lokalnej.

 

 

SPORT TO ZDROWIE 

 

 

Dnia 12.06.2019r.w klasie I a odbyły się zajęcia sportowe  prowadzone przez Państwa Dominikę i Karola Nowakowskich. Podczas zabaw sportowych dzieci rozwijały swoją ogólną sprawność ruchową i motorykę. Zajęcia stanowiły wspaniałą okazję do   współpracy i integracji zespołu klasowego, wyzwalania pozytywnych emocji, rozwijania w uczniach zamiłowania do sportu oraz konieczności dbania o zdrowie poprzez aktywność ruchową.

 

 

 

 

PIKNIK NA SZKOLNYM BOISKU

 

TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA 

TWA

W dniach 3-7.06.2019r. uczniowie naszej szkoły aktywnie realizowali projekt edukacyjny pt. ,,Tydzień bezpieczeństwa”. W trakcie spotkań pan Dariusz Kurzawski zaprezentował sposoby zachowania się w różnych sytuacjach powodujących zagrożenie. Obejrzeliśmy filmiki i prezentacje ukazujące skuteczne działania. Później teorię przełożyliśmy na zajęcia praktyczne, ponieważ uczniowie wzięli udział w zadaniach pokazujących, jak poradzić sobie w chwili zagrożenia życia. 

 

 

 

SPOTKANIE Z KOMENDANTEM STRAŻY MIEJSKIEJ ORAZ STRAŻAKIEM

 

 

TANIEC

 

Dnia 5 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Kiełpinie odbył się Przegląd Szkolnych Zespołów i Grup Tanecznych. Mogliśmy podziwiać 82 tancerzy wchodzących w skład 9 zespołów. Jury oceniało grupy w trzech kategoriach wiekowych. Puchar Burmistrza zdobyły Iskry (trener Anna Kasprzycka). Wszystkim uczestnikom serdecznie Gratulujemy! Do zobaczenia za rok !

 

 

 

 

PROFILAKTYKA - PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEARTALNYCH 

Dnia 31.05.2019 uczniowie klasy VII a i VII b w składzie : Aleksandra Sonntag, Maciej Patoka, Igor Szymański, Oskar Wiczling, Łukasz Mojeścik, Agata Jarzębińska, Zofia Jońska, Patryk Rybakowski oraz Julia Plichta wzięli udział w konkursie profilaktycznym. Zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Pinokio w tarapatach”. Konkurs organizowany był przez Komendę Powiatową Policji. Uczeń Łukasz Mojeścik wcielając się w postać Pinokia zdobył nagrodę dla najlepszego aktora występującego w tegorocznym Przeglądzie Małych Form Teatralnych.

 

                                                                                    

 

 

http://kartuzy.info/wiadomosc,39226,Zaloguj-sie-do-zycia-mlodziez-na-scenie-o-problemie-uzaleznienia.html

 

 

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO 

 

 

TYDZIEŃ KASZUBSKI

 

W dniach od 20.05. do 24.05. 2019r. w naszej szkole  obchodziliśmy XI Tydzień Kaszubski  pod hasłem  „Òkno na Kaszёbё”. Przedsięwzięcie realizowano dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

 

 

 

SAMORZĄD SZKOLNY ORAZ KOŁO WOLONTARIATU 

 

,,Dzień babeczki". Zebrane środki zostały przekazane na rzecz hospicjum. 

 

RAJD RODŁO

Dnia 24.05.2019 roku wyruszyliśmy do Miastka aby tam razem z innym Zuchami i Harcerzami wziąć udział w kolejnym Rajdzie Rodło. 25.05.19r.  pokonaliśmy trasę 10 km, rozwiązaliśmy wszystkie zadania i zajęliśmy I miejsce na trasie I Rajdu Rodło. Wspólna Msza Święta a na koniec wspólne ognisko. W dniu 26.05.19r. braliśmy udział we wspólnym apelu oraz zakończeniu Rajdu. Nasza 7 osobowa grupa spała w SP nr 1 w Miastku. Wszyscy byli dzielni i świetnie się bawili . 

 

 

 

    

 

WYCIECZKA DO TORUNIA 

 

 

Dnia 14 maja odbyła się wycieczka do Torunia, na którą wybrali się uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami Marzeną Rybakowską, Anną Kasprzycką i Ewą Smętoch oraz opiekunami  Jolantą Wrońską, Roksaną Rutkowską i Beatą Stromską. Pomimo bardzo wczesnej godziny wyjazdu, humory wszystkim dopisywały.

 

 

 

ZBIÓRKA MAKULATURY 

 

dniach od 1 do 5 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Kiełpinie odbyła się zbiórka makulatury.  Łącznie zgromadzono 3440 kg.

 

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 

 

Dnia  21.03.2019 roku odbył się Dzień Języków Obcych. Tego dnia klasy IV - VII SP świętowały pierwszy dzień wiosny, choć w inny, niesamowity sposób, za pomocą krajów z całego świata. Każda klasa miała za zadanie przygotować stoisko związane z krajem, który wcześniej losowany był przez przedstawiciela danej  klasy. Kraje, jakie pojawiły się w naszej szkole: Rosja, Izrael, Meksyk, Niemcy, Wielka Brytania, Grecja, Kuba, Hiszpania, USA, Australia, Turcja oraz Argentyna.

 

 

 

FERIE ZIMOWE :)

 

W dniach 11.02.2019r. – 13.02.2019r. w Szkole Podstawowej w Kiełpinie odbyły się atrakcyjne i różnorodne zajęcia  dla 100 uczniów w ramach ferii zimowych.

 

 

ZBIERAMY ELEKTROŚMIECI 

Nasza szkoła po raz drugi włącza się do zbiórki elektrośmieci. Głównym celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Przekazując zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przyczyniamy się do ochrony otaczającego nas środowiska. Zbieramy komputery, drukarki, monitory, telefony, sprzęt RTV i AGD, baterie, akumulatory, tusze i itp.

Jeżeli przechowujesz w domu, garażu czy na podwórku zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przekaż go na rzecz Akcji Szkolnej! Sprzęt można składować w dniach 07- 28 stycznia 2019 roku  na wskazanym miejscu przy Szkole Podstawowej.

Jeżeli w Twojej firmie składowany jest niepotrzebny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zgłoś firmę do odbioru w ramach Akcji Szkolnej i pomóż Szkole w zbiórce! Odbierzemy zalegający sprzęt z firmy i wystawimy Kartę Przekazania Odpadów!

 

 

 

 

 

 

 

TURNIEJ !

 

 

Dnia 11 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach odbyły się rozgrywki w piłkę siatkową drużyn mieszanych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III Gim. oraz klas VIII SP. Do turnieju zgłosiło się pięć szkół z powiatu kartuskiego. Turniej był rozgrywany systemem ,,Każdy z każdym". Po zaciętej walce uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce. Dodatkowe wyróżnienie w Turnieju otrzymał reprezentant naszej szkoły Nikodem Ladach. Gratulujemy naszym siatkarzom i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE Z MATEMATYKI I FIZYKI

12 grudnia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinie mieli możliwość sprawdzić i poszerzyć wiedzę z matematyki i fizyki. Celem olimpiady jest urozmaicenie programu zajęć i zachęcenie uczniów do rozwijania swoich umiejętności. 

 

 

 

FESTYN "DOBRO POWRACA"


2 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kiełpinie zorganizowaliśmy dziesiąty koncert charytatywny pt. ,,Dobro powraca”. Realizowanemu w tym roku działaniu przyświecało motto: ,,Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa, dobry człowiek  z dobrych czynów poznawany bywa”.

 

"REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ "

9 listopada 2018 roku społeczność Szkoły Podstawowej w Kiełpinie wzięła udział w realizacji ogólnopolskiej akcji patriotycznej pt.  „Rekord dla Niepodległej”. Organizatorami działań było Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.  Dokładnie o godzinie  11.11  w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy.  Słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego” rozbrzmiewały w hali. Wszyscy zebrani: dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi prezentowali się doskonale. Łącznie zaśpiewało 809 osób.  Swoją przynależność do kraju podkreślili nie tylko uroczystym śpiewem, ale również strojem galowym, na którym umieszczono kotyliony.

 

okresie od 16 października do 16 listopada trwał projekt „Cisi bohaterowie II wojny światowej –
ks. Antoni Arasmus i Maksymilian Strom”, realizowany 
dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 7 i 3 Gimnazjum. W okresie 1 listopada uczniowie złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach ks. Arasmusa i Marty Strom.

Uczniów zaciekawiła też projekcja filmu „Żadnego prawa nie złamałem” o Maksymilianie Stromie.

 

MAŁE FORMY TEATRALNE W JĘZYKU NIEMIECKIM 

Dnia 15.11.2018r uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz uczeń klasy siódmej SP wzięli udział w IX Przeglądzie  Małych Form Teatralnych w języku niemieckim organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. H. Derdowskiego w Kartuzach. Przegląd został zorganizowany przy współpracy z Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego oraz CIE Kartuzy. Głównym celem było zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego poprzez zabawę w teatr

 

Dnia 23. 10. 2018 roku przedszkolaki z grup D, E, F brały udział w spotkaniu z dietetykiem- Panią Moniką Sikora. Spotkanie to miało na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zdrowego odżywiania od najmłodszych lat.

Pani Monika w interesujący sposób przedstawiła  swój zawód, następnie zaprezentowała piramidę zdrowego żywienia wraz z produktami występującymi na poszczególnych piętrach od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu powinny znaleźć się w niewielkich ilościach.

Przedszkolaki dowiedziały się, że podstawą dobrej diety jest spożywanie 5 posiłków dziennie oraz codzienna aktywność fizyczna.

                              KOŁO WOLONTARIATU W AKCJI ŻONKIL 

Dnia 07.10.2018 roku odbyła się pierwsza część akcji Żonkil. Młodzież naszej szkoły promując działania wolontariatu przeprowadziła zbiórkę do puszek na rzecz kartuskiego hospicjum. Akcja prowadzona jest już od kilku lat na terenie naszej diecezji przez kartuską Caritas.

 

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU 

Dnia 21 września 2018 roku  w oddziałach dzieci 6-letnich odbył się „Światowy Dzień bez Samochodu”.  Celem akcji było propagowanie postaw ekologicznych, przekonanie do alternatywnych środków transport, promocja transportu publicznego. Dzieci  podczas zajęć dydaktycznych przekonywały się, że życie bez samochodu przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczania powietrza, co wpływa na polepszenie jakości naszego życia. Wykonaliśmy kolorowe plakaty, emblematy oraz zaprojektowaliśmy znaki ostrzegające przed  jazdą samochodem.  Zabawy promujące powyższą akcję przyniosły dużo radości i z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci.

 

Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska”, to 25-ta okazja na to, aby wziąć „Świat w swoje ręce”. W naszej szkole po raz kolejny uczniowie wraz z wychowawcami „Odkrywali czystą Polskę”. Już od wczesnych godzin, wszyscy z zapałem sprzątali przydzielone miejsca.  Celem przeprowadzonych działań nie było tylko utrzymanie porządku i usunięcie zalegających w naszym otoczeniu śmieci, ale przede wszystkim wzrost świadomości dzieci, młodzieży i całej społeczności  lokalnej dotyczącej „pracy od podstaw” – nieśmiecenia! Ziemia to dom nas wszystkich i wszyscy musimy o niego dbać. Brudne drogi, lasy, brzegi jeziora stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Tylko dzięki licznym akcjom, kampaniom reklamowym oraz zajęciom ekologicznym w których uczniowie naszej szkoły biorą tak chętnie udział, mamy możliwość rozbudzania wrażliwości i świadomości ekologicznej całego społeczeństwa oraz wpływania na dalsze losy Ziemi i nas samych. W myśl naszego hasła przewodniego: Jesteśmy ciągle NA TROPIE! 


Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kiełpinie
    ul. Szkolna 29
    83-307 Kiełpino
    pomorskie
  • 58-694-21-44
    58-694-21-82

Galeria zdjęć