• The Playground Classroom 14-25.02.2022 r.

• W dniach 14 – 25 lutego 2022 r. Pani Adriana Zielke wziąła udział w szkoleniu metodycznym na Malcie pt: „The Playground Classroom" w ramach projektu pt. "Poznaję - działam - przekazuję: europejskie doświadczenia źródłem inspiracji dla Kaszubów" realizowanego w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój realizowanego na zasadach programu Erasmus+.

Głównym celem kursu było poznanie nowych aktywizujących metod i form pracy z dziećmi w wieku szkolnym. Zajęcia prowadzone były pod przewodnictwem trenerki - Pani Lorenza, która w ciekawy sposób zapoznawała uczestników kursu z nowoczesnymi metodami pracy z dziećmi, skupiając się przede wszystkim na praktycznym doznawaniu i ćwiczeniu. W zajęciach uczestniczyło początkowo 6 kobiet z Polski, natomiast  w drugim tygodniu kursu grupa liczyła około 20 uczestników z różnych krajów, m.in. z Włoch i Francji. Zajęcia w głównej mierze przybierały formę warsztatów i działania, np. poprzez pracę na historyjkach, piktogramach, kartach obrazkowych oraz aktywnościach opartych  na filmie, muzyce, obrazach i zagadkach. Nie zabrakło również wielu aktywności i zabaw ruchowych. Istotną częścią kursu było zapoznanie ciekawych stron internetowych i aplikacji, których wykorzystywanie pozytywnie wpływa na urozmaicenie i uatrakcyjnienie zajęć. Zajęcia te w dużym stopniu przyczyniły się do orientacji w nowoczesnych metodach kształcenia z wykorzystaniem technologii i internetu, które odnajdą swoje miejsce zarówno w kontekście nauczania języka obcego, jak i w nauczaniu innych przedmiotów w szkole podstawowej.

Szkolenie było bardzo atrakcyjne i aktywizujące, odbyło się na wysokim poziomie merytorycznym oraz pozwoliło na praktyczne doznawanie teorii. Uczestnictwo w kursie było wyjątkową okazją do doskonalenia umiejętności językowych i interpersonalnych oraz, dzięki możliwości wymiany doświadczeń,  pozwoliło na poszerzenie wiedzy o nauczaniu w innych krajach. Każdy dzień kursu wniósł coś wartościowego do indywidualnego warsztatu pracy każdego
          z uczestników. Kurs prowadzony był w miłej i przyjaznej atmosferze, co pozwoliło na swobodne
          i naturalne nawiązanie kontaktu zarówno z trenerem, jak uczestnikami.

Oprócz doświadczeń związanych z edukacją, uczestnicy kursu mieli okazję do zwiedzenia wyjątkowych, charakterystycznych miejsc Malty. Placówka, w której odbywały się zajęcia z kursu, w każdą  środę i czwartek organizowała ciekawe wycieczki krajoznawcze. Zwiedzono, m.in. stolicę Malty- Valettę, niezwykle urokliwe miasteczko Mdina, w którym architektura i jej kolorystyka z pewnością zachwyciłyby każdego, odwiedzono również charakterystyczne wioski, takie jak Rabat czy wioskę Rybacką. Jeden dzień poświęcono na popłynięcie promem na sąsiednią wyspę Gozo, będącą częścią archipelagu Maltańskiego. Ta wyjątkowa wyspa zachwyciła przede wszystkim zapierającymi dech widokami, ciekawymi miejscami turystycznymi oraz wyjątkową życzliwością jej mieszkańców. Wspaniałym doświadczeniem było zobaczenie Klifów Dingli oraz Błękitnej Groty.

Wyjazd na Maltę dał przede wszystkim możliwość zdobywania nowych doświadczeń, doskonalenia umiejętności językowych oraz nawiązania nowych, wartościowych znajomości. Pozwolił również na obcowanie z inną kulturą oraz jej codzienne poznawanie.