AKTUALNOŚCI 2020

WYNIKI KONKURSU CZYTELNICZEGO "MÓJ ZESZYT LEKTUR"

W lutym 2020 roku ogłosiliśmy konkurs czytelniczy adresowany do uczniów klas I-III „Mój zeszyt lektur”. Zadanie polegało na prowadzeniu zeszytu, w którym uczniowie opisywali i ilustrowali czytane przez siebie książki, w tym lektury szkolne.

Celem konkursu było m.in.: propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, wzbogacanie słownictwa i wiedzy o otaczającym świecie, doskonalenie sprawności manualnej, popularyzowanie twórczości literackiej i plastycznej dzieci. Podczas oceny zeszytów punktowana była m.in.: samodzielność, pomysłowość oraz liczba opisanych książek, bezbłędność w pisemnej prezentacji książki, umieszczenie wszystkich wymaganych informacji o książce czy ilustracja do opisu książki.
Ilość przyniesionych zeszytów przerosła nasze oczekiwania. Mieliśmy duży problem, aby wskazać te najładniejsze.

Dnia 6 listopada 2020 r. komisja konkursowa w składzie p. Jolanta Malanowska, p. Barbara Celińska-Jakubowicz, p. Sylwia Łagan wyłoniła zwycięzców:

- w kategorii klas I (obecnie kl. II):

1. Miejsce – Roksana Malek (IIB)

2. Miejsce – Zuzanna Piechowska (IIA)

3. Miejsce – Norbert Trepczyk (IIB)

Wyróżnienia: Karol Elwart (IIA), Wiktor Plichta (IIB)

- w kategorii klas II (obecnie kl. III):

1. Miejsce – Dawid Niedziółka (IIIB)

2. Miejsce – Dominika Kielińska (IIIC)

3. Miejsce – Nadia Flisykowska (IIIB)

Wyróżnienia: Agata Lehmann (IIIA), Sebastian Krauza (IIIB), Sandra Piepiórka (IIIB), Mikołaj Cirotzki (IIIC).

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu.

Regulamin Konkursu Mój zeszyt lektur.doc

Bibliotekarki wraz z Wychowawcami.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Dnia 5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W związku z tym wydarzeniem uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji bibliotecznej polegającej na przebraniu się w ulubioną postać lub wykonaniu rysunku ulubionej postaci z bajki.
Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości. Wasze przebrania oraz wykonane przez Was rysunki są niesamowite.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a gdy wrócimy do szkoły, zapraszamy uczniów do biblioteki po słodki poczęstunek.

Przesłane do nas zdjęcia i ich autorów prezentujemy poniżej.

Autorzy:

Katarzyna Litka kl. 7b

Nikola Gosz kl. 7c

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników Biblioteki Szkolnej

W dniu 5 listopada 2020 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Kiełpinie odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Głównym celem uroczystości było zapoznanie dzieci z biblioteką szkolną oraz z jej zbiorami przeznaczonymi dla najmłodszych, zachęcenie uczniów do wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie to oficjalne przyjęcie uczniów w poczet czytelników biblioteki. Zanim jednak dzieci złożyły przyrzeczenie, dowiedziały się m.in.: jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Następnie pierwszoklasiści odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po zaliczeniu wszystkich prób złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Na zakończenie bibliotekarki życzyły wszystkim wspaniałych przygód w świecie książek i rozdały Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej; „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura - poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki; Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Powyższe Wyprawki przekazały do biblioteki panie: Paulina Lewańczyk oraz Magdalena Piwka. Nauczycielki otrzymały je w ramach projektu "Mała książka – wielki człowiek” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

WYSTAWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W związku z Dniem Wszystkich Świętych w Bibliotece Szkolnej zorganizowana została wystawa dostycząca dawnego patrona Gimnazjum - ks. Antoniego Arasmusa oraz obecnego patrona Szkoły Postawowej - Partyzantów Gryfa Pomorskiego.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Najciekawsze okazały się dla uczniów materiały - maszynopisy z 1982 roku: "Na szlaku walk i męczeństwa mieszkańców miasta i gminy Kartuzy" oraz "Tajna organizacja wojskow Gryf Pomorski na ziemi kartuskiej w latach 1940-1945".