Dnia 21 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Gryfa Pomorskiego w Kiełpinie odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanych działań w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Miło nam było gościć burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, wiceburmistrz Sylwię Biankowską oraz Tomasza Juchniewicza proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Kiełpinie.
Na wstępie spotkania wszystkich zebranych serdecznie przywitała dyrektor szkoły Jolanta Kosznik, która w swoim wystąpieniu nawiązała do tego, jak ważną rolę odgrywa język w życiu narodu. Podkreśliła, że nadrzędnym zadaniem każdego człowieka jest dbanie o poprawne wysławianie się, ale i konieczność ochrony dziedzictwa językowego.
W dalszej części uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać uczniów w roli ekspertów języka ojczystego, którzy w formie filmu zaprezentowali wyniki swoich badań językowych przeprowadzonych w naszej szkole. Przypomnieli oni zebranym historię języka polskiego oraz zacytowali pierwsze znane pełne zdanie pochodzące z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku dotyczące opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” w wolnym tłumaczeniu „Daj, niech ja pomielę ziarno, a ty odpoczywaj”.
Uczniowie w trakcie apelu nawiązali również do korzeni tego święta przedstawiając tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu w 1952 roku. To wtedy zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Występujący zwrócili szczególną uwagę na to, że w historii naszego narodu były czasy, w których Polacy musieli również walczyć o wolność językową wykazując się odwagą i patriotyzmem, łamiąc zakazy wroga oraz buntując się przeciwko rusyfikacji i germanizacji. Mogliśmy także wysłuchać Mowy Ojczystej, która podkreślała swoją potęgę i obecność we wszystkich momentach życia narodu. Przywołała słowa ojca polskiej literatury Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".
Podczas apelu wysłuchaliśmy recytacji utworów polskich poetów i pisarzy między innymi Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza, ponieważ rok 2024 został objęty przez Senat ich patronatem. To bowiem słowa poetów, pisarzy przetrwają lata i będą brzmieć o potędze naszego języka:
Mowa rodzinna niechaj będzie prosta.
A żeby każdy, kto usłyszy słowo
Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,
Tak jak się widzi w letniej błyskawicy.
Mieliśmy również okazję wysłuchać przemówienia burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, który podkreślił jak ważny jest także język kaszubski integrujący regionalną społeczność oraz zachowujący dla przyszłych pokoleń nasze piękne tradycje. W tym niezwykłym dniu uhonorowaliśmy laureatów konkursów:
1. ,,Pięknie piszę”- Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas II-IV
-
I miejsce- Natalia Stolc kl.2b, Alan Tandek kl.3c, Kinga Krauza kl.4b
2. „STOP Wulgaryzmom”- Konkurs Plastyczny dla uczniów kas V-VI
-
I miejsce- klasa 5c, wyróżnienie klasa 5a
3. ,,Ułóż akrostych!”- Konkurs Poetycki dla uczniów klas VII-VIII
-
I miejsce- klasa 7b, wyróżnienie klasa 8b
4. ,,Język polski od A do Ż” -Konkurs indywidualny dla uczniów klas VII-VIII
-
I miejsce- Dagmara Przybylska kl.8b,
-
II miejsce- Paweł Laskowski kl. 8a,
-
III miejsce- Amelia Wilczewska kl.7b, Kamila Partyka kl.8b
Był to też czas pożegnania, gdyż złożyliśmy serdeczne podziękowania Pani Alicji, która w naszej szkole pełniła od wielu lat funkcję sekretarza. Dla niej nadszedł czas przejścia na emeryturę, dlatego w imieniu szkolnej społeczności podziękowaliśmy za życzliwość, serdeczność i ciągły uśmiech na twarzy.
Kończąc uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie podkreślili, że to my- Polacy- musimy stać na straży, by nigdy nasz język, nasza tożsamość narodowa nie zaginęła, bo jak powiedział Noblista- Czesław Miłosz: „Język polski jest jak kwiat, który kwitnie na polskiej ziemi.”
Uroczysty apel uświetniły występy szkolnych zespołów: ,,School Life”, chóru ,,Monodia” i Zespołu Regionalnego ,,Wesołe Ludki”, które zaprezentowały utwory muzyczne nawiązujące do mowy ojczystej.
WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W LOKALNYCH MEDIACH:
- https://expresskaszubski.pl/pl/14_kultura/669_edukacja/52136_kielpino-uroczyscie-podsumowano-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego.html
- https://kartuzy.naszemiasto.pl/szkola-w-kielpinie-swietowala-dzien-jezyka-ojczystego/ar/c5-9623239
- https://kartuzy.info/artykul/miedzynarodowy-dzien/1530109