W dniach 17 – 20 kwietnia 2018 roku uczniowie klas V, VI i VII odkrywali uroki Dolnego Śląska. Wycieczkę rozpoczęliśmy bardzo wcześnie rano, ponieważ czekała nas długa droga do Kudowy Zdroju. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowaniu i posiłku poznaliśmy uroki miasteczka - Parku Zdrojowego. Kolejnym miejscem, które z radością odwiedziliśmy były Błędne Skały, labirynt szczelin i zaułków, niekiedy bardzo wąskich oddzielających bloki skalne o osobliwych kształtach i kilkunastometrowej wysokości. Wiele z tych skał ma własne nazwy, np. „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, ,,Wielka Sala” czy „Okręt”. Trzeba przyznać, że przejścia w niektórych miejscach są rzeczywiście wąskie, często trzeba się dosłownie przeciskać między wąskimi szczelinami , dlatego na trasie labiryntu było dużo śmiechu i żartówJ Co ciekawe w Błędnych Skałach kręcono sceny filmu pt. „Opowieści z „Narnii: Książę Kaspian”. Kolejny sprawdzian kondycji dla nas to wspinaczka na Szczeliniec Wielki, gdzie na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów, co nas trochę przeraziło, ale daliśmy radęJ Tu też mogliśmy podziwiać kształty Gór Stołowych, mijaliśmy „Małpoluda”, „Wielbłąda”, „Słonia” czy „Koński Łeb”. Z platformy widokowej rozciągał się przepiękny widok na całą okolicę pasma Sudetów.
Trzeci dzień to trochę historii - zwiedziliśmy Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie, gdzie poznaliśmy eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego- maszyny, sprzęt zabezpieczający, ładunki strzałowe i aparaty ucieczkowe. Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla ukazuje warunki pracy górników i sposoby zabezpieczania chodników. Górnicy pracowali w chodnikach czasem nie wyższych niż 1 m, dowiedzieliśmy się, że pracowały tu też dzieci już od 7 latL Nasz historyczny szlak kontynuowaliśmy w Sztolniach Walimskich, w sztolni „Rzeczka” hitlerowskim kompleksie górniczo-budowlanym wybudowanym w ramach projektu ,,Riese'' podczas II Wojny Światowej.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy z przewodnikiem Stare Miasto we Wrocławiu i szukaliśmy figurek krasnali charakterystycznych dla tego miasta. Znaleźliśmy i sfotografowaliśmy ponad 30 skrzatów. Podziwialiśmy też Panoramę Racławicką, która przedstawia Bitwę pod Racławicami, nie jest to jednak obraz taki, jak wszystkie inne. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości.
W godzinach popołudniowych wyjechaliśmy w drogę powrotną do Kiełpina. Przez cały wyjazd humory nam dopisywały, pomimo kilometrów wędrówek i trudnych szlaków.
Opiekunami wycieczki byli: Anna Iwanowska, Joanna Kurowska , Łukasz Formela.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA- KUDOWA ZDRÓJ.