SPRAWOZDANIE Z VII TYGODNIA KASZUBSKIEGO
„Nad naszym Bôłtă”
11-15 maja 2015 r.
W dniach 11-15 maja 2015 r. w Zespole Szkół w Kiełpinie uczniowie przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego - VII Tygodnia Kaszubskiego „Nad naszym Bôłtă”
Rok 2015 jest szczególny, ponieważ upamiętnia wydarzenia dotyczące Zaślubin Polski z Morzem, gdzie bardzo istotną rolę odegrali nasi przodkowie, przypominając o regionie kaszubskim dzięki czemu nasz kraj zyskał dostęp do morza. To ono przecież nierozerwalnie wiąże się z tradycjami kulturowymi Kaszub.
Przez cały tydzień uczniowie podejmowali różne działania mające na celu rozwijanie poczucia przynależności do naszego regionu - do Kaszub.
W poniedziałek gościliśmy pana Ryszarda Herbasza, wieloletniego sołtysa wsi Kiełpino, który wystąpił w roli rybaka dalekomorskiego i wysłuchaliśmy niezwykle interesujących ,,Opowieści o morzu”. Następnie obejrzeli krótkie przedstawienie pt ,,Jak Neptun zniknął z Gdańska” zaprezentowane przez uczniów kl.VI A. Kolejnym punktem programu był występ zespołu żeglarskiego oraz prezentacja piosenek i wierszy związanych z morzem w wykonaniu uczniów kl. II i IV języka kaszubskiego. Gimnazjaliści natomiast przedstawili bardzo interesującą scenkę zatytułowaną ,,Hej morze”.
Dla klas IV-VI wtorek był dniem kaszubskim. Uczniowie mieli okazję posłuchać występu szkolnego zespołu ,,Morzebianki” z Szymbarka, a także wysłuchać ciekawych opowieści dotyczących pracy rybaka i historii rybołówstwa na Kaszubach. Mieliśmy również okazję gościć ichtiologa z firmy ,,Radbur” pana Adama Wójtowicza. Dzień zakończył się wspólnym śpiewem szant.
W środę uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczki krajoznawcze, by podziwiać piękno Bałtyku. Odwiedzili Gdynię i Puck. Gimnazjaliści uczestniczyli w rajdzie pieszym z Gdyni Orłowa do Gdańska Brzeźna. Natomiast w czwartek zapoznali się z twórczością znanego kaszubskiego pisarza Hieronima Derdowskiego –poznali jego poematem pt. ,,Jak pón Czórlińści do Pucka po syce jachół”. Następnie obejrzeli przedstawienie związane z morzem, a także poznali jego potęgę jako niezwykłego żywiołu oglądając prezentację. Mieli również okazję nauczyć się śpiewać piosenkę pt. ,,Hej Morze, nasze Morze” oraz poznali historię rybołówstwa oraz latarni morskich. Po raz kolejny spotkali się z ichtiologiem oraz poznali ciekawe techniki łowienia. Obejrzeli również nowe okazy ryb prosto z Jeziora Raduńskiego , w tym rzadko spotykany w naszych jeziorach węgorz oraz szczupak. Aby chwycić węgorza trzeba było nie lada siły.
Na zakończenie szkolny zespół ,,Iskry” zaprezentował taniec związany z żeglarstwem i tematyką morza.
W piątek nastąpiło podsumowanie VII Tygodnia Kaszubskiego. Zebrani obejrzeli m.in. występ Szkolnego Zespołu Regionalnego „Wesołe Ludki” oraz Szkolnego Chóru „Monodia”. Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursów plastycznych: „Ryby i rybki”(kl.0) ,,Jestem rybakiem”(kl.I-III) ,,Ryba ,środowiska i ja”,(KL.IV-VI) oraz ,,Jestem na rybach”(gimnazjum). Doceniono również osoby biorące udział w Konkursie pięknego czytania poematu Hieronima Derdowskiego oraz Konkursie piosenek o morzu.
Serdeczne podziękowania płynęły w stronę sponsorów. Pamiątkowe tabliczki oraz kwiaty wręczono panu Burmistrzowi Kartuz Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu, państwu Jackowi i Krystynie Wrońskim, Iwonie i Bogdanowi Górskim, pani Annie Górskiej, Jagodzie i Piotrowi Brzeskim, Beacie i Cezaremu Brillowskim, Jarosławowi Nastały , Markowi Byczkowskiemu, państwu Gawinom, Magdalenie Szczepańskiej, Beacie i Ryszardowi Brzeskim, Kazimierzowi Formelli, Alinie i Krzysztofowi Bertling, Marianowi Koteckiemu, Wojciechowi Janca, Jagodzie Ptach.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tydzień Kaszubski.