• ,,POLA NADZIEI- DWA ŚWIATY''

          •  

               ,,POLA NADZIEI- DWA ŚWIATY''

            W dniu 09.10.2022r. wolontariusze z nasze szkoły kwestowali przed kościołem w Kiełpinie na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego Caritas. Zebrano 4494,63 zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na wyposażenie Kartuskiego Hospicjum Stacjonarnego, by od następnego roku pacjenci potrzebujący opieki medycznej mogli nią być objęci w warunkach nie tylko domowych, ale również stacjonarnych. 

            Dziękujemy za zaangażowanie.

            Joanna Kurowska

            Marzena Cirocka

            Ks. Dawid Suchomski

          • ,,DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA'' W KLASACH DRUGICH

          • Jesienią również można się świetnie bawić, o czym mogli się przekonać uczniowie klas drugich. 6 października 2022r. uczestniczyli w ,,Dniu Pieczonego Ziemniaka” pod opieką wychowawców w gospodarstwie Państwa Stolc w Kiełpinie.

            Na dzieci czekało rozpalone ognisko z pieczonymi ziemniakami, ale mogli też piec kiełbaski i później z apetytem zjeść. Dodatkowymi atrakcjami była dmuchana zjeżdżalnia oraz przejażdżka konna. Wszyscy mogli się wybiegać na wielkiej łące, a przy okazji zobaczyć zaparkowane maszyny rolnicze. Mimo jesiennej pogody, wszystko się udało i zadowoleni wszyscy wrócili do szkoły.

            Elwira Formela

            Joanna Konkol

            Renata Kosznik

            Anna Jankowska

          • ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Po odbytych 23 września wyborach do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole nastąpiła oficjalna prezentacja oraz  zaprzysiężenie nowych członków. Uroczystość ta miała miejsce 4 października 2022 roku.  Przewodniczącą szkoły została Małgorzata Wilczyńska z klasy VIIIa, zastępcą Eliza Went  z klasy VIIIb, zaś  skarbnikiem Victoria Biekisz-Olejnik z klasy VIa. Następnie, w obecności nauczycieli, opiekuna oraz  uczniów klas IV-VIII członkowie SU ślubowali w imieniu swoich koleżanek i kolegów, że będą przestrzegać obowiązków uczniowskich i samorządowych. Opiekun Samorządu Uczniowskiego p.Ewa Magulska-Plichta, przyjmując ślubowanie, podkreśliła również, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy są reprezentantami całej społeczności szkolnej.

            Na zakończenie członkowie Samorządu Uczniowskiego podpisali akt ślubowania. Samorząd zadeklarował, że ma wiele ciekawych pomysłów, o których będzie systematycznie informował całą społeczność naszej szkoły. Już dziś przewodnicząca Małgorzata Wilczyńska podkreśliła jak ważne jest to, abyśmy wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie przedstawiając zjawisko CYBERPRZEMOCY, któremu stanowczo mówimy NIE. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkich  reportaży na ten temat. Miały one na celu uświadomienie jak złe i niszczące jest to zjawisko dla ofiary, ale również jak poważne są konsekwencje dla tych, którzy są sprawcami cyberprzemocy. Jesteśmy przekonani, że z pewnością ochoczo zabierze się do pracy, a na jej efekty nie trzeba będzie długo czekać.

            Życzymy owocnej pracy, kreatywnych działań

            oraz wiele wytrwałości w realizacji złożonych obietnic.

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dnia 30 września, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji do każdej grupy przybyli zaproszeni rodzice. Dzieci w skupieniu i zaciekawieniu słuchały czytanych przez gości bajek i wierszy oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Tego dnia przedszkolaki przyniosły także swoją ulubioną książkę, o której mogły opowiedzieć swoim kolegom i koleżankom. Głównym celem tego wydarzenia było rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, rozwijanie dziecięcej fantazji oraz budzenie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych. Na dzieci czekały też inne niespodzianki w formie różnych zabaw i prac plastycznych.

            Zachęcamy do codziennego czytania dzieciom także w domu, ponieważ stymuluje to rozwój  mózgu, rozwija wyobraźnię i rozbudza ciekawość świata. Sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze. Czytanie książek jest swego rodzaju antidotum przeciwko wielu niepożądanym wpływom dla umysłu i psychiki dziecka ze strony współczesnej cywilizacji. Dlatego też, warto czytać dziecku na głos, poświęcając mu czas, uwagę, a przy tym miłość.

            Milena Langa

          • ,,ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA'' W KLASACH TRZECICH I ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. 30 września 2022 r.  uczniowie klas III oraz dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej uczestniczyły w „Święcie Pieczonego Ziemniaka”. Pod opieką wychowawców grupy udały się do gospodarstwa agroturystycznego  Państwa Stolc w Kiełpinie. Na dzieci czekało rozpalone ognisko, w którym mogły upiec kiełbaski oraz skosztować upieczonych w nim ziemniaków.

            Ponadto dodatkowymi atrakcjami była możliwość przejażdżki na koniu oraz zabawa na dmuchanych atrakcjach. Radości nie było końca…

            Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończyliśmy obchody tego pięknego, jesiennego święta.

             

            Anna Cirocka

            Magdalena Godzińska

            Lucyna Laskowska

            Paulina Lewańczyk

            Paulina Płotka

            Monika Wojtala

          • NARODOWE CZYTANIE 2022

          • 5 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły realizowali ogólnopolskie działanie wspierajace rozwój czytelnictwa, gdyż przystąpili do 11. edycji akcji ,,Narodowe Czytanie'. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zadanie to swoim patronatem objął  Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą, którzy  wzięli udział we wspólnej lekturze w warszawskim Ogrodzie Saskim.

            Szkolna społeczność czytała utwory podczas lekcji języka polskiego. Natomiast uczniowie klas ósmych do tekstu lektury obowiązkowej pt. ,,Świtezianka" wykonali słuchowisko radiowe, inscenizację teatralną i nagrali współczesną wersję tego utworu. Dziękujemy im za kreatywne podejście do realizacji zadania, a wszystkim innym za udział w ogólnopolskiej akcji. Warto pamiętać, że czytanie rozwija wyobraźnię, wspiera poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Daje TYLKO korzyści!

            Zadanie realizowały Panie: Grażyna Magulska-Plichta, Barbara Celińska-Jakubowicz, Anna Knut-Żołnowska i Magdalena Pestka.