Jak co roku, w ramach dni Tygodnia Kaszubskiego, uczniowie uczący się języka kaszubskiego, uczestniczyli w wycieczce – w tym roku uczniowie klas 8a, 7a, 5a i 5c z opiekunami Elwirą Formelą, Lucyną Herbasz i Magdaleną Adamczyk, udali się do Żukowa i Gdańska-Oliwy, a naszym działaniom patronują Książęta Pomorscy.
W Żukowie spotkaliśmy się z panią przewodnik Magdaleną Maliszewską, z którą zwiedziliśmy obecny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w XIV wieku przez siostry norbertanki, a jego mury pamiętają Książąt Pomorskich z XIII wieku. Obejrzęliśmy piękne wnętrze świątyni, jego zabytki po renowacji oraz w części muzealnej ,,skarby” szkoły haftu żukowskiego, z zabytkowymi szatami liturgicznymi, rzeźbami i pamiątkami z czasów działalności zakonu norbertanek, wśród których były również dziewczęta i księżniczki z rodzin książąt pomorskich.
Tuż przy kościele znajduje się stary cmentarz, na którym ustawiono pamiątkową mogiłę 66 więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof bestialsko zamordowanych w lutym 1945r. w czasie Marszu Śmierci. Zapaliliśmy tam pamiątkowy znicz.
W Gdańsku-Oliwie zwiedziliśmy Katedrę Oliwską. Świątynia ta powstała dzięki zaangażowaniu zakonu cystersów, którzy zostali sprowadzeni za panowania pomorskiego księcia Sambora. A we wnętrzu widzieliśmy piękne ,,gwieździste” sklepienie, słynne organy, jedne z największych w Polsce – znane z pięknych koncertów organowych, ruchomych elementów: gwiazdy, słońca, anioły poruszające rękoma z instrumentami. Ołtarz główny przedstawia ,,otwierające się niebo” z rzeźbami Chrystusa, Mojżesza i głowami aniołów, a po obu stronach znajdują się malowidła przedstawiające między innymi książąt Sambora, Mściwoja I, Świętopełka, Mściwoja II, Przemysła II, a także królów Władysława Łokietka i Kazimierza Jagiellończyka. Po stronie prawej widoczny jest nagrobek z czarnego marmuru – symboliczny grób, poświęcony książętom pomorskim.
Również w Parku Oliwskim znajdują się dwa kamienne popiersia książąt Świętopełka i Mszczuja II, wybitnie zasłużonych dla rozwoju oliwskiego konwentu cystersów.
Park składa się z trzech części: francuskiej, angielskiej oraz Ogrodu Botanicznego z Palmiarnią.
Choć trudno w to uwierzyć, na terenie oliwskiego parku rośnie 2177drzew, a wśród nich egzotyczne magnolie drzewiaste, tulipanowce amerykańskie, kasztanowce jadalne i daglezje.
Jak stwierdzili uczniowie, ,,była to wycieczka związana z książętami pomorskimi, których ślady mogliśmy zobaczyć i aż dziwne, że tak blisko mieszkamy i dopiero teraz to widzieliśmy”.
Wycieczka się udała pod względem tematycznym i mieliśmy również wspaniałą, słoneczną pogodę.
Elwira Formela