• Rekrutacja

          • REKRUTACJA DZIECI DO KLAS PIERWSZYCH

            I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

            odbędzie się w dniach 1 – 29.03.2024 r.
             

            Wnioski dostępne są w zakładce „Zapisy do szkoły”.

            Kompletną dokumentację należy dostarczyć do sekretariatu szkoły.

             

            Wszelkie informacje pod numerem telefonu: 58-694-21-44

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU

          • 21 marca 2024 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu pierwszy dzień wiosny. Było bardzo kolorowo, ponieważ wszystkie przedszkolaki ubrane były we wiosenne kolory. Dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce wiosennej, brały udział w zabawach muzyczno- ruchowych oraz wykonywały prace plastyczne, gdzie główną rolę odgrywała postać Pani Wiosny.

            Głównym celem tego wydarzenia było uświadomienie dzieciom zmian, które zachodzą w przyrodzie. Przedszkolaki odwiedziła również prawdziwa Pani Wiosna, z którą dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie i która na zakończenie poczęstowała ich słodkościami.

            Magdalena Nakielska

          • ,,DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH'' W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          • 21 marca 2024r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Biblioteka szkolna zawsze chętnie dołącza się do tej akcji promującej różnorodność językową. Wydarzenie to stwarza dodatkową okazję do zwrócenia szczególnej uwagi na edukację językową człowieka. Biblioteka zamieniła się w inny wymiar kulturowy: było kolorowo, zabawnie, zaprezentowała zbiory książek obcojęzycznych, słowniki i gry. Uczniowie mogli podziwiać gazetkę promującą języki, a także przeczytać  informacje na plakatach jak czytać w języku obcym: cześć lub witaj.

            Magdalena Pszczolińska, Joanna Rompska

          • KOLOROWY KOROWÓD NA PRZYWITANIE WIOSNY

          • Dnia 21 marca uczniowie klas I-III witali wiosnę. Dopisała pogoda, dlatego na ulicach Kiełpina pojawił się przepiękny, kolorowy korowód rozśpiewanych i roześmianych dzieci. Szczególną uwagę zwracały transparenty, przepiękne kwiaty, balony i oczywiście symbolizująca pożegnanie zimy Marzanna. Całe wydarzenie przyciągało uwagę mieszkańców, którzy wychodzili na ulicę serdecznie wszystkich pozdrawiając. Dzień minął szybko i radośnie. Mamy nadzieję, że wiosna na dobre już od jutra u nas zagości!

            Anna Kasprzycka, Jolanta Wrońska

          • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          • 21 marca odbył się w naszej szkole już od wielu lat tradycyjnie Dzień Języków Obcych. To wspaniała uroczystość, która przynosi wiele radości. Wszystkie klasy 4-7 przepięknie zaprezentowały wylosowany kraj przygotowując cudowne, kolorowe ,,stoiska", na których znajdowały się przysmaki, ulotki, karty historii, charakterystyczne przedmioty oraz wiele innych różności. Uczniowie klas rywalizowali ze sobą w różnorodnych konkursach tj. Kahoot dotyczący stolic Europy,  Tłumaczeniu angielskich cytatów, Konkurs muzyczny pt. ,,Jaka to melodia" oraz Bieg z naleśnikiem. Wszystkiemu przyświęcała świetna zabawa i radosna atmosfera, co można zaobserwować na zdjęciach. Dziękujemy naszym uczniom, wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za ogromne zaangażowanie.

            Nauczyciele Języków Obcych :)

          • WARSZTATY BĘBNIARSKIE W PRZEDSZKOLU

          • Dnia 12.03.2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty rytmiczno-bębniarskie oraz pokaz instrumentów etnicznych, dla grup przedszkolnych. Uczestnicy mieli okazję poznać instrumenty pochodzące z różnych stron świata oraz usłyszeć  ich brzmienia. Każde z dzieci otrzymało swój bęben djembe, dzięki czemu mogli poznawać technikę gry na tym instrumencie, bawić się rytmem i czerpać mnóstwo pozytywnej energii ze wspólnego muzykowania. Zajęcia poprowadził Pan Bogdan Kulik – muzyk, pedagog z Centrum Umiejętności ze Szczecina. Bardzo dziękujemy za ogrom dźwięków, moc radości i z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.

            Elżbieta Kupiecka

          • DZIEŃ MATEMATYKI NA WESOŁO W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          •  

            Matematyka nie jest trudna ani nudna.

            Zwłaszcza jeśli zaprzyjaźnimy się z nią od dziecka”

                                                                              Arystoteles


            Dnia 13.03.2024 r. w ramach uczestnictwa w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „20minutdlaMATEMATYKI”, grupa „H” zaprosiła do wspólnej zabawy z królową nauk wszystkie grupy z oddziału przedszkolnego. Tego dnia najmłodsze dzieci uczestniczyły w specjalnych zajęciach matematycznych, rozwijając swoje umiejętności poprzez wspólną zabawę. Tematem przewodnim w tym dniu była jedna z ulubionych zabaw przedszkolaków – kodowanie.

            Głównym celem projektu jest między innymi dostrzeganie możliwości efektywnego uczenia się poprzez stwarzanie i wykorzystywanie codziennych sytuacji życiowych do utrwalania wiadomości i umiejętności matematycznych.

            Patrycja Mejna

          • I MIEJSCE i WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ,,NURSERY RHYMES''.

          • We wtorek 12.03.2024r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego NURSERY RHYMES. Naszą szkołę reprezentowały: Lena Pettke z kl. 4b, Alina Siedlec z kl.4b, Amelia Stolc z kl. 6a i Anastazja Hinc z kl.6b. Ogromny sukces odniosły nasze uczennice rywalizując z 43 uczestnikami 12 szkół powiatu. Zademonstrowały przepiękną poprawną wymowę brytyjską jak i talent aktorski. ANASTAZJA HINC zdobyła I MIEJSCE, AMELIA STOLC otrzymała WYRÓŻNIENIE

            Serdeczne gratulacje!                                                                                                   

            Ewa Magulska-Plichta

          • WIZYTA SKRZYPACZKI W PRZEDSZKOLU

          • Dnia 01.03.2024 r. przedszkolaki z  grup „H” i „G” miały okazję gościć niezwykle utalentowanego gościa – Panią Karolinę Gańską, mamę jednego z naszych wychowanków. Dzieci poznały między innymi budowę instrumentu i dźwięki jakie można z niego wydobyć. Pani Karolina wręcz zaczarowała swoją muzyką przedszkolaków, którzy z ogromnym zaciekawieniem wsłuchiwali się w melodię wybrzmiewaną ze skrzypiec.

            Tego typu zajęcia mają niezwykle ważny wpływ na rozwój dzieci, ponieważ rozwijają słuch muzyczny i poczucie rytmu oraz uwrażliwiają na piękno muzyki i dźwięków jakie je otaczają.

                                                                                                                                                                Patrycja Mejna

          • WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KIEŁPINIE

          • Dnia 28.02.2024 przedszkolaki z grupy E i 0c wybrały się do Biblioteki Publicznej w Kiełpinie. Celem odwiedzin było rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

            Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, wysłuchały książki z serii Samochodzik Franek pt „ Ogrodnik”, a także stworzyły prace plastyczne w postaci kolorowych wiosennych kwiatów na patyku.

            Wizyta w Bibliotece dała dzieciom dużo radości i nowych doświadczeń .

            Magdalena Nakielska

          • MIEJSKI TEATR MINIATUR

          • W środę 28 lutego klasy drugie pojechały na wycieczkę do  Miejskiego Teatru Miniatura na spektakl pt. ,,Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem  oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze.

            Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znalazły. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy. Dzieci nie mogły oderwać oczu od tego co się dookoła działo. Kolorowe stroje w które przebrani byli aktorzy oraz charakteryzacja głównych bohaterów wprawiała w osłupienie i zachwyt. Naszym marzeniem była wyprawa do teatru.  Po pierwszej wizycie w tym miejscu zgadzamy się z powiedzeniem „Spełnianie naszych marzeń zależy od nas samych”.

            Anna Kasprzycka

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZEDMIOTOWY ,,LEON'' Z MATEMATYKI I JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • Dnia 28.02.2024 r. odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „LEON” z języka angielskiego i matematyki, który odbył się w dn. 13-14 listopada 2023 r.  

            Dyplom Laureata oraz nagrodę książkową otrzymali Wadecki Filip, klasa 6a w konkursie z języka angielskiego oraz Tomicki Jan, klasa 5b z matematyki, którzy zdobyli III miejsce.

            Dyplom Laureata otrzymali:

            • w konkursie z języka angielskiego

            Hinc Anastazja, klasa 6b – IX miejsce

            Serocka Julia, klasa 7c – X miejsce

             

            • w konkursie z matematyki

            Niedziółka Dawid, klasa 6b, V miejsce

            Wójtowicz Krzysztof, klasa 5b, VIII miejsce

            Elwart Karol, klasa 5a, VIII miejsce

            Wadecki Filip, klasa 6a –VIII miejsce

            Cirocki Piotr, klasa 4a, IX miejsce

            Driwa Filip, klasa 4d, IX miejsce

            Przybylska Dagmara, klasa 8b, IX miejsce

             

            Pozostali uczniowie otrzymali Dyplomy Uczestnika.

            IV a

            1. Zoran Rejnowski
            2. Varvara Tatarenko
            3. Maksymilian Brzeski

            IV b

            1. Sebastian Mejna
            2. Piotr Chmielewski
            3. Wiktoria Romska
            4. Karyna Cherniaha
            5. Kornelia Bigus

            IV c

            1. Wiktor Gostomski
            2. Weronika Grubba
            3. Laura Krężlewska
            4. Julia Paczoska
            5. Robert Rumel-Czarnowski

            IV d

            1. Niedziółka Damian

            V a

            1. Piechowska Zuzanna
            2. Pakur Lena

            V d

            1. Jakub Pawlenko

            VI a

            1. Borys Kalina
            2. Stolc Amelia
            3. Lehman Agata
            4. Szczesna Zuzanna
            5. Wójtowicz Zbigniew

            VI b

            1. Stankowski Filip

            VII a

            1. Karol Kocent
            2. Victoria Biekisz-Olejnik
            3. Michał Czaja

            VII c

            1. Groth Maja

            VIII a

            1. Kujalova Patrycja
            2. Laskowski Paweł

            VIII b

            1. Partyka Kamila

            VIII c

            1. Jakub Okuniewski
            2. Stolc Roksana

            Serdecznie gratulujemy

            Nauczyciele matematyki i j.angielskiego

             

          • WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W GABINECIE INTEGRACJI SENSORYCZNEJ - SENSOSMYK W KIEŁPINIE

          • Dnia 23.02.2024 r. przedszkolaki z grupy J wybrały się Gabinetu Integracji Sensorycznej - SensoSmyk. Celem odwiedzin były wspólne zabawy i możliwość rozwijania zmysłów. Zajęcia i wspólne zabawy prowadziła terapeutka Pani Katarzyna Kosznik. Podczas spotkania dzieci miały okazję rozpoznawać zapachy i przejść tor przeszkód. Zabawa różnorodnymi zabawkami sensorycznymi o zróżnicowanej fakturze i twardości pobudziły wrażliwość dotykową u dzieci. Na koniec spotkania przedszkolaki samodzielnie wykonały sztuczny śnieg z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej, oleju i balsamu. Wizyta w gabinecie dała dzieciom dużo radości i nowych doświadczeń.

            Bardzo dziękujemy Pani Kasi za bardzo miłe i wartościowe spotkanie oraz za profesjonalne podejście do naszych przedszkolaków.

            Katarzyna Izdebska

          • KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ,,WINTER IS A WONDERFUL TIME''

          • W piątek 23.02 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu z języka angielskiego WINTER IS A WONDERFUL TIME. Uczniowie przygotowali przepiękne gry planszowe o tematyce WINTER. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie oraz gratulujemy cudownych pomysłów.W kategorii klas 1-3:I miejsce    - Zuzanna KrauzaII miejsce   - Maria OchmańskaIII miejsce  - Julia Wolska i Kornel KryszewskiW kategorii klas 4-8I miejsce    - Amelia WilczewskaII miejsce   - Kinga KrauzaIII miejsce  - Anastazja Hinc

          • DZIAŁANIA SZKOLNEJ BIBLIOTEKI- POPULARYZACJA JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to coroczne święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Stanowi ono świetną okazję, aby przypomnieć Uczniom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego.
            Nasza biblioteka, zawsze pamięta o tym szczególnym dniu i aktywnie włącza się w jego obchody. Pojawiła się gazetka tematyczna, prezentująca między innymi historię Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego,
            ciekawostki związane z językiem polskim czy najczęściej popełniane przez dzieci błędy językowe. Z okazji obchodów święta w naszej szkole każdy uczeń bez względu na wiek mógł zmierzyć się z zagadkami i ćwiczeniami językowymi.

            Wspólne zmagania językowe nie tylko utrwaliły i rozwinęły znajomość języka polskiego, ale również stały się okazją do wyśmienitej zabawy.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO- PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ

          • Dnia 21 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Gryfa Pomorskiego w Kiełpinie odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanych działań w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Miło nam było gościć burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, wiceburmistrz Sylwię Biankowską oraz Tomasza Juchniewicza proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Kiełpinie.

            Na wstępie spotkania wszystkich zebranych serdecznie przywitała dyrektor szkoły Jolanta Kosznik, która w swoim wystąpieniu nawiązała do tego, jak ważną rolę odgrywa język w życiu narodu. Podkreśliła, że nadrzędnym zadaniem każdego człowieka jest dbanie o poprawne wysławianie się, ale i konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

            W dalszej części uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać uczniów w roli ekspertów języka ojczystego, którzy w formie filmu zaprezentowali wyniki swoich badań językowych przeprowadzonych w naszej szkole. Przypomnieli oni zebranym historię języka polskiego oraz zacytowali pierwsze znane pełne zdanie pochodzące z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku dotyczące opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” w wolnym tłumaczeniu „Daj, niech ja pomielę ziarno, a ty odpoczywaj”.

            Uczniowie w trakcie apelu nawiązali również do korzeni tego święta przedstawiając tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu w 1952 roku. To wtedy zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Występujący zwrócili szczególną uwagę na to, że w historii naszego narodu były czasy, w których Polacy musieli również walczyć o wolność językową wykazując się odwagą i patriotyzmem, łamiąc zakazy wroga oraz buntując się przeciwko rusyfikacji i germanizacji. Mogliśmy także wysłuchać Mowy Ojczystej, która podkreślała swoją potęgę i obecność we wszystkich momentach życia narodu. Przywołała słowa ojca polskiej literatury Mikołaja Reja: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

            Podczas apelu wysłuchaliśmy recytacji utworów polskich poetów i pisarzy między innymi Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza, ponieważ rok 2024 został objęty przez Senat ich patronatem. To bowiem słowa poetów, pisarzy przetrwają lata i będą brzmieć o potędze naszego języka:

            Mowa rodzinna niechaj będzie prosta.

            A żeby każdy, kto usłyszy słowo

            Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,

            Tak jak się widzi w letniej błyskawicy.

            Mieliśmy również okazję wysłuchać przemówienia burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, który podkreślił jak ważny jest także język kaszubski integrujący regionalną społeczność oraz zachowujący dla przyszłych pokoleń nasze piękne tradycje. W tym niezwykłym dniu uhonorowaliśmy laureatów konkursów:

            1. ,,Pięknie piszę”- Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas II-IV

            • I miejsce- Natalia Stolc kl.2b, Alan Tandek kl.3c, Kinga Krauza kl.4b

            2. „STOP Wulgaryzmom”- Konkurs Plastyczny dla uczniów kas V-VI

            • I miejsce- klasa 5c, wyróżnienie klasa 5a

            3. ,,Ułóż akrostych!”- Konkurs Poetycki dla uczniów klas VII-VIII

            • I miejsce- klasa 7b, wyróżnienie klasa 8b

            4. ,,Język polski od A do Ż” -Konkurs indywidualny dla uczniów klas VII-VIII

            • I miejsce- Dagmara Przybylska kl.8b,

            • II miejsce- Paweł Laskowski kl. 8a,

            • III miejsce- Amelia Wilczewska kl.7b, Kamila Partyka kl.8b

            Był to też czas pożegnania, gdyż złożyliśmy serdeczne podziękowania Pani Alicji, która w naszej szkole pełniła od wielu lat funkcję sekretarza. Dla niej nadszedł czas przejścia na emeryturę, dlatego w imieniu szkolnej społeczności podziękowaliśmy za życzliwość, serdeczność i ciągły uśmiech na twarzy.

            Kończąc uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie podkreślili, że to my- Polacy- musimy stać na straży, by nigdy nasz język, nasza tożsamość narodowa nie zaginęła, bo jak powiedział Noblista- Czesław Miłosz: „Język polski jest jak kwiat, który kwitnie na polskiej ziemi.”

            Uroczysty apel uświetniły występy szkolnych zespołów: ,,School Life”, chóru ,,Monodia” i Zespołu Regionalnego ,,Wesołe Ludki”, które zaprezentowały utwory muzyczne nawiązujące do mowy ojczystej.

            WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W LOKALNYCH MEDIACH:

             

          • PRZEDSZKOLNE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • 21 lutego oddziały przedszkolne obchodziły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym, poznaliśmy znaczenie tego dnia poprzez wysłuchanie piosenki „Moja Ojczyzna”. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy użytkownik języka polskiego powinien przestrzegać pewnych zasad takich jak używanie form grzecznościowych każdego dnia i przy każdej okazji. Wiele śmiechu wywołały próby wymówienia polskich łamańców językowych. Każda z grup poznała jedną z bajek napisanych przez polskich autorów. Po wysłuchaniu treści bajki, dzieci miały za zadanie stworzyć ilustracje, z których powstała książka.

            Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego chętne dzieci wzięły udział w konkursie recytatorskim „Najpiękniejsze wiersze polskich poetów”. Jedną z grup odwiedził wyjątkowy gość, była to Pani Magdalena Pettke, która poprowadziła zajęcia z języka kaszubskiego. Poznaliśmy też gwary, które pochodzą z różnych regionów Polski. Dzieci próbowały odgadnąć, jak nazywają się w różnych gwarach przedmioty codziennego użytku przedstawione na ilustracjach. Grupa Ob organizowała przedstawienie „Wierszyki z Zoo Jana Brzechwy”, które mogły zobaczyć dzieci z pozostałych grup. Wszystkie grupy wykonały plakaty do znanych wierszy polskich poetów takich jak „Entliczek- pentliczek” Jana Brzechwy, „Abecadło” Juliana Tuwima, czy „Na straganie” Jana Brzechwy.

            Podsumowaniem wszystkich działań grup przedszkolnych jest prezentacja multimedialna, którą wspólnie obejrzeliśmy. Zawarte są w niej zdjęcia wydarzeń, które zostały zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

            Izabela Romanowska

            Monika Domaros

          • REALIZACJA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „PRZEDSZKOLAKI W SZACHOWEJ KRAINIE”

          • W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przedszkolaki w szachowej krainie”, dzieci z grupy „H” mają możliwość zapoznania się z podstawami gry w szachy. Poprzez zabawę cyklicznie poznają kolejne figury szachowe oraz zasady ich poruszania się po szachownicy. Zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych a co najważniejsze sprawiają im ogromną radość. Innowacja ta ma na celu pobudzanie wszechstronnego rozwoju dzieci ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju twórczego i logicznego myślenia, ćwiczenia pamięci i koncentracji uwagii, usprawniania koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozbudzania chęci radzenia sobie w trudnych sytuacjach, doskonalenia umiejętności pracy w grupie oraz wzmacniania chęci kreatywnego spędzania wolnego czasu.

            Patrycja Mejna