Menu

 • GASZYN CHALLENGE

  GASZYN CHALLENGE

  Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie

  Mam przyjemność poinformować, że zostaliśmy nominowani do akcji GASZYN CHALLENGE.
  Przyjmujemy wyzwanie, którego celem jest zbiórka pieniędzy na szczytny cel - leczenie dzieci chorych na SMA (rdzeniowy zanik mięśni).

  Zadanie polega na wykonaniu 10 pompek lub przysiadów i przeznaczenie symbolicznej kwoty (minimum 5 zł.) na leczenie Aleksandra Lewandowskiego z Czarnej Wody.

  ❗SMA to morderca! Pomóż uratować Olusia!

  #olekpokonasma - wsparcia udzielają bliżsi i dalsi znajomi! Rodzina i Przyjaciele włączyli się w naszą akcję ratowanie Olka przed SMA. Razem jesteśmy jego siłą!

   

  Zachęcam Was do udziału w tej szczytnej akcji 

  Termin wykonania zadania - 20 lipca godz. 11:00
  Miejsce zbiórki- plac przed głównym wejściem szkoły
  Strój - niebieskie dżinsy i biała koszulka lub odwrotnie

  Czekamy na Was!

  Dyrektor szkoły
  Jolanta Kosznik

 • KOLEJNY SUKCES NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

  Jesteśmy mile zaskoczeni otrzymanym przez naszych przedszkolaków – Daniela, Wiktorię i Karola Arendt, wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moje przedszkole” organizowanym przez sklep internetowy Maludas.pl. Jest to niewątpliwe duży sukces, gdyż było to jedyne wyróżnienie, oprócz głównych miejsc, a na konkurs wpłynęło tak wiele prac, że organizator zdecydował się na przełożenie daty ogłoszenia wyników. W konkursie udział wzięła, także indywidualnie Daria Klasa oraz inne dzieci z naszego przedszkola, które wspólnymi siłami stworzyły pracę  grupową.
  Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy raz jeszcze wyróżnionym w konkursie przedszkolakom.
  Wyniki konkursu znajdują się na stronie organizatora: https://maludas.pl/konkurs
                                                                                                                                       Magdalena Gawkowska

 • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

  26 czerwca 2020 roku w Szkole Podstawowej w Kiełpinie podsumowano rok szkolny 2019/2020. Z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych uczniowie otrzymali świadectwa. 
  W tym dniu po raz ostatni do szkoły przybyli ósmoklasiści, którym świadectwa i wyróżnienia wręczył Burmistrz Kartuz Pan Mieczysław Grzegorz Gołuński wraz z Dyrektorem szkoły Panią Jolantą Kosznik.
   Do Złotej Księgi Absolwentów wpisu dokonali uczniowie, którzy godnie reprezentowali szkołę i osiągali sukcesy w licznych konkursach przedmiotowych. Angażowali się w różne projekty edukacyjne oraz działania Szkolnego Klubu Wolontariatu. Otrzymali nagrody Burmistrza Kartuz i Dyrektora Szkoły, gratulujemy im tego sukcesu. 
  ⦁    Amelia Sikora
  ⦁    Igor Szymański 
  ⦁    Nikodem Szreder

  Uhonorowano świadectwem z wyróżnieniem i nagrodą książkową również następujących absolwentów: Wiktoria  Elgert, Anastasia  Hrodiuk, Agata Jarzębińska, Patrycja  Dobosz, Oskar Wiczling, Paulina Łagowska, Tomasz Zwara, Łukasz Mojeścik, Julia Plichta, Laura Wargocka.
  Przekazano także listy gratulacyjne rodzicom za wspieranie  działań edukacyjnych, aktywne uczestnictwo w życiu szkoły oraz zaangażowanie społeczne. 
  Wyróżnienie Dyrektora otrzymał uczeń klasy VIIIB -Maciej Patoka za zaangażowanie w działania na rzecz szkoły i  pełnienie funkcji przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. To on w imieniu szkolnej społeczności pożegnał pracowników przechodzących na emeryturę. Serdecznie podziękował Pani Wicedyrektor Danucie Flisykowskiej oraz nauczycielce Pani Ludwice Stubińskiej za wiele lat przekazywania wiedzy, inspirowania do przygotowywania ciekawych doświadczeń, wspierania i motywowania do pokonywania trudności oraz wskazywania właściwych wzorców do naśladowania. 
  Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele absolwentów, którzy podziękowali Panu Burmistrzowi za nowoczesną szkołę, stworzenie  atrakcyjnych warunków nauki oraz możliwość rozwoju zainteresowań i pasji. Szczere podziękowania skierowali w stronę Pani Dyrektor i całej Dyrekcji za nieustanny rozwój szkoły, przyjazną atmosferę, opiekę, troskę i wsparcie w trudnych sytuacjach. Serdeczne podziękowania płynęły również w stronę nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły za wiedzę, za czas, życzliwość i serce okazywane każdego dnia. 

 • KOMUNIKAT BURMISTRZA KARTUZ W SPRAWIE OTWARCIA PLACÓWEK PRZEDSZKOLNYCH, W TROSCE O ZDROWIE I ŻYCIE DZIECI ORAZ PRACOWNIKÓW OŚWIATY

 • SUKCES NASZEGO PRZEDSZKOLAKA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

  Z miłą przyjemnością ogłaszamy, iż wychowanek naszego przedszkola - Karol Arendt z grupy G otrzymał II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Dzisiaj jestem przedszkolakiem, a w przyszłości będę…”. Karolek będzie rolnikiem, tak jak jego dziadek. Konkurs został zorganizowany przez Publiczne Przedszkole „Promyk Słońca” w Dziwnowie pod patronatem ,,Bliżej Przedszkola". Celem konkursu było m.in. zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, kształtowanie wyobraźni dotyczącej zainteresowań i planowania przyszłości zawodowej oraz wdrażanie do poszanowania pracy ludzi wykonujących różne zawody. W konkursie udział wzięła, także siostra Karolka - Wiktoria Arendt z grupy D, która wykonała  równie piękną pracę.

   Gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów!

 • PIERWSZY DZIEŃ LATA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

  Dnia 22 czerwca 2020 dzieci z oddziału przedszkolnego przywitały słonecznym obrazkiem początek kalendarzowego lata. Jest to pora roku,  która bez wątpienia kojarzy się wszystkim głównie z wakacjami. Tego dnia przedszkolaki miały okazję nie tylko wykazać się swoją kreatywnością, ale też uczestniczyć w zabawach badawczych z wodą w roli głównej. Eksperymenty dostarczyły dzieciom mnóstwo niesamowitych wrażeń, zaspokoiły ich ciekawość poznawczą, a przy tym co najważniejsze poszerzyły zainteresowania przyrodnicze. Dzieci w atrakcyjny sposób poznały właściwości wody, jej rolę w życiu człowieka oraz zagrożenia płynące z wakacyjnych kąpieli w morzu lub jeziorze. Mamy nadzieję, że tak dobrze rozpoczęte lato będzie początkiem kolejnych, niezapomnianych przygód.
                                                                                                                                               Magdalena Gawkowska

 • KONKURS ,,MOJE PRZEDSZKOLE"- ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

  Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie „Moje Przedszkole" organizowanym przez sklep internetowy Maludas.pl. Nagrodami w konkursie są bony zakupowe do zrealizowania w sklepie.

  Zadanie konkursowe polega na stworzeniu dowolną techniką pracy plastycznej pt. „Moje przedszkole". Można przedstawić wspólny wyjazd, wyjście do kina, na  spacer do parku, czy akademię przygotowaną pod okiem opiekunów - w zasadzie każdą wspólną aktywność. Wykonane prace należy przesłać na adres konkurs@maludas24.pl w formacie .jpg lub .png do 22 czerwca (zapoznawszy się uprzednio z Regulaminem konkursu).

  Prace konkursowe oceni Komisja Konkursowa, której przewodniczy Katarzyna Cerazy, autorka ilustracji do serii książek o Panu Pierdziołce, pokochanej przez wiele dzieci. 

  Wszystkie informacje wraz z Regulaminem można znaleźć na stronie organizatora:

  https://maludas.pl/

  w zakładce KONKURS.

 • SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PRZYRODNICZYM „REWOLUCJE ZIEMI”

  Uczennica klasy 4c Laura Klińska zdobyła II  miejsce w Ogólnopolskim Konkursie (półfinał): Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro pod hasłem ,,Rewolucje Ziemi" organizowany przez Oddział Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego w Gdańsku. Natomiast wyróżnienie zdobyła Bernadeta Formela uczennica również klasy 4c.

  Gratulujemy sukcesu!!!

  Marzena Rybakowska

 • DZIEŃ DZIECKA ONLINE

  Dnia 1.06.2020r. w klasach I – III zorganizowano konkurs online pod hasłem „Mój Dzień Dziecka na sportowo”. Dzieci zostały zachęcone, aby spędzić aktywnie ten dzień wraz z rodzicami. Następnie uwieczniły to w różny sposób i przesłały zdjęcia do swoich wychowawców. Klasy pierwsze wykonały prace plastyczne, klasy drugie zrobiły fotorelacje z tego dnia, a klasy trzecie ułożyły hasła rymowane zachęcające do aktywności. W każdej klasie wyłoniono zwycięzców konkursu oraz przyznano wyróżnienia. Całość koordynowała Marzena Rybakowska.

 • Dzień Dziecka – Dzień Sportu

  Dnia 1 czerwca 2020 r. w Szkole Podstawowej w Kiełpinie obchodziliśmy w tym roku nietypowo Dzień Dziecka –Dzień Sportu, z uwagi na kształcenie zdalne w związku z pandemią COVID- 19. Zajęcia sportowe odbywały się na terenie szkoły z zachowaniem bezpiecznych odległości oraz zdalnie w domach naszych przedszkolaków i uczniów.

  W oddziałach przedszkolnych Dzień Dziecka przebiegał pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”. Dzieci z oddziałów przedszkolnych spędziły ten wyjątkowy dzień w bajkowej atmosferze w domu z rodzicami oraz w przedszkolu z Paniami: Magdą Pettke i Karoliną Wolską. Dzieci wzięły udział w różnorodnych grach i zabawach sportowych, takich jak: rzucanie piłką do celu, kręgle, bieg z przeszkodami oraz wiele innych integrujących zabaw i gier przy wesołej muzyce.

  W klasach I-III zorganizowano konkurs online pod hasłem „Mój Dzień Dziecka na sportowo”. Uczniowie spędzili ten dzień aktywnie wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Następnie uwiecznili to na kilka sposobów. Najmłodsi wykonali prace plastyczne, starsi zrobili fotorelację z tego dnia, natomiast trzecioklasiści ułożyli hasła rymowane zachęcające do aktywności fizycznej. W każdej klasie wyłoniono zwycięzców konkursu oraz przyznano wyróżnienia. Całość koordynowała Pani Marzena Rybakowska. Niektórzy uczniowie świętowali Dzień Dziecka w świetlicy szkolnej. Z tej okazji Panie Paulina Płotka i Monika Wojtala przygotowały liczne atrakcje. Uczniowie próbowali swoich sił w wielu konkurencjach sportowych, tanecznych, plastycznych oraz quizach.

  Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Quizie z wiedzy o sporcie, który został przeprowadzony zdalnie z wykorzystaniem platformy Kahoot. Quiz sprawdzał wiedzę z takich dyscyplin sportowych jak: lekkoatletyka, gry zespołowe, skoki narciarskie, pływanie, sporty motorowe i inne. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą ze znajomości dat, nazwisk sportowców, rekordów oraz przepisów poszczególnych dyscyplin sportowych. W tym ciekawym wydarzeniu wzięło udział 130 uczniów. Nad prawidłową organizacją wydarzenia czuwał Pan Darek Kurzawski przy wsparciu wychowawców klas.

  Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają tegoroczny Dzień Dziecka –Dzień Sportu jako wyjątkowo udany, radosny i pełen niesamowitych wrażeń. Wszystkim Dzieciom dziękujemy za udział w zabawie, gratulujemy wspaniałych wyników oraz życzymy dużo radości, szczęścia, zdrowia oraz uśmiechu każdego dnia.

 • SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MATEMATYCZNYM „OD SZKOLNIAKA DO ŻAKA” – POLITECHNIKA GDAŃSKA

   

  https://cdn.pg.edu.pl/ekontakt-updated-theme/images/logo-pg-small.png

  Uczeń klasy 6c Arkadiusz Treder zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Od szkolniaka do żaka” organizowanym przez Politechnikę Gdańską.

  Konkursjest kierowany do uczniów klas V, VI, VII i VIII szkół podstawowych, którzy wykazują zainteresowanie matematyką.Konkurs składa się z trzech etapów.

  Szkołę Podstawową w Kiełpinie reprezentowali uczniowie: Nikola Gosz i Arkadiusz Treder z klasy 6c oraz Faustyna Formella z klasy 6b.

  Gratulujemy sukcesu!!!

  Bożena Mielewczyk

 • AKCJA CZYTELNICZA „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

  Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w organizowanej przez Bibliotekę Szkolną akcji „Przyłapani na czytaniu”.Cieszymy się, że nasi uczniowie lubią miło spędzać czas na czytaniu książek i chętnie nam to pokazują.

  Najlepsze zdjęcia przesłali do nas: Mikołaj Cirotzki (2c), Mateusz Chejmanowski (2c), Eliza Chmielewska (3c), Michał Czaja (3a), Jagoda Gołąbek (4b), Bernadeta Formela (4c), Małgorzata Borzyszkowska (5a), Damian Szymichowski (5c),  Tamara Hildebrand (5d), Katarzyna Chejmanowska (5d), Jakub Kryszewski (6a), Oliwia Gogolińska (7a), Karolina Polańska  (7c), Anna Hirsz (7c).

  Serdecznie dziękujemy

  Anna Knut-Żołnowska

  Joanna Rompska

   

 • URODZINY PAPIEŻA JANA PAWŁA II

  ,,Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od Was nie wymagali”
  Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała solidność, był wzorowym uczniem  oraz silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie, pierwszą posługę wikarego pełnił w  parafii Niegowić. Kolejne lata w życiorysie Karola Wojtyły to już okres intensywnej pracy teologicznej,. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Pielgrzym do wielu krajów – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Szczególną uwagę w czasie swojej posługi poświecił młodzieży, zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży. Jan Paweł II umarł 2 kwietnia 2005 roku, 1 maja 2011 został błogosławionym Kościoła Katolickiego a 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym.
  Uczniowie naszej Szkoły wykonali  z tej okazji prace dla papieża. Dziękujemy !!! 

  Katechetki:

  Joanna Kurowska 

  Jolanta Wrońska

  Maria Dmochowska

  Jan Paweł II

  Katarzyna Chejmanowska

  Ojca Świętego 

  wszyscy znali 

  ludzie na świecie 

  bardzo go kochali 

  życiową drogę im pokazywał 

  do modlitwy świat wzywał 

  z młodzieżą się spotykał 

  serc ludzkich dotykał 

  kochał ludzi 

  wspierał, pomagał 

  słabości się nie poddawał 

  w Wadowicach się urodził 

  był dumą Polaków, 

  bo z Polski pochodził 

  Maryję ukochał 

  modlitwy do niej wznosił 

  o pokój na ziemi 

  w tych modlitwach prosił 

  teraz my się modlimy 

  do Papieża w niebie, 

  żeby miał w opiece 

  wszystkich ludzi i Ciebie 

 • MOBILNA PRACOWNIA MULTIMEDIALNA JUŻ W SZKOLE!

  MOBILNA PRACOWNIA MULTIMEDIALNA JUŻ W SZKOLE!

  Nasza Szkoła przystąpiła do Konkursu #OSEWyzwanie organizowanego przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Do konkursu zgłosiło się aż 1606 szkół z całej Polski. Komisja Konkursowa przyznała 764 nagrody, w tym 60 w województwie pomorskim, a 3 w Gminie Kartuzy. Szkoła Podstawowa w Kiełpinie znalazła się wśród laureatów, co było dla nas szczególnym wyróżnieniem. Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie jest mobilna pracownia multimedialna składająca się z 16 laptopów umieszczonych w przenośnej szafie z punktem dostępowym do Internetu. Mobilna pracownia multimedialna będzie dużym wsparciem przy prowadzeniu nowoczesnych zajęć lekcyjnych i korzystaniu z internetowych zasobów edukacyjnych.

 • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021

  Dyrekcja Szkoły informuje, iż lista dzieci zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021 znajduje się na stronie internetowej Szkoły w zakładce BIP (dokumenty).
  Prosimy rodziców dzieci zakwalifikowanych (nowe wnioski) o uzupełnienie deklaracji poświadczenia woli oraz przekazanie drogą elektroniczną (skan, fotografia) do 24.04.2020 r. na adres sekretariat@zskielpino.pl .

  Z poważaniem
  Dyrekcja Szkoły

 • KONKURS PLASTYCZNY ,,SIOSTRO, BRACIE –ZOSTAŃ W CHACIE”

  Wiktoria Kerlin, przedszkolak z grupy: ,,E” w Szkole Podstawowej w Kiełpinie, wzięła udział w konkursie plastycznym, realizowanym drogą elektroniczną. Praca konkursowa pt. ,, Laurka- podziękowanie dla pielęgniarek i lekarzy, ratowników medycznych, strażaków"- adresowany był dla przedszkolaków . Konkurs realizowany na podstawie  obecnej sytuacji  zachorowania na koronawirusa . Praca plastyczna  Wiktorii to podziękowanie służbie zdrowia  za ratowanie życia.  Dziewczynka zdobyła wyróżnienie.

  Organizatorem konkursu były Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku.

  Gratulujemy nagrody, życzymy dalszych sukcesów na swojej drodze.

                                                                                                                                                      Magdalena Pettke

   

   

 • DZIEŃ ZIEMI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

  Dzień Ziemi to światowa akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Nasze przedszkolaki już wiedzą jak ważna, ale i fascynująca jest otaczająca nas przyroda. Odkryli także zagrożenia, które przyczyniają się do niszczenia naszej wspaniałej planety. W odpowiedzi na to dzieci wraz z rodzicami podjęli się eko-zadań, tj. sadzenie roślin, zbieranie śmieci czy wykonanie pracy plastycznej pt. „Moja planeta Ziemia”. Nie zabrakło też innowacyjnych pomysłów tj. eko-samochód z odpadów nadających się do recyklingu. Wszystko to ma na celu uświadomienie wartości otoczenia przyrodniczego oraz przejawiania wobec niego życzliwości i troski. Wykształceniu proekologicznej postawy sprzyja także realizacja programu „Cztery pory roku okiem małego przyrodnika”, przez które dzieci rozwijają swoje zainteresowania przyrodnicze oraz kształtują opiekuńczy stosunek do świata roślin i zwierząt.

  Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dla wszystkich przyjaciół przyrody:

  • sprawdź czy w domu pali się niepotrzebnie światło,
  • myjąc zęby zakręcaj wodę,
  • odkładaj baterie w wyznaczonym do tego miejscu, 
  • segreguj śmieci,
  • dbaj o swoje zabawki oraz ubrania - mogą przydać się później komuś innemu,
  • posadź w ogródku rośliny i drzewka - produkują tlen i oczyszczają powietrze. 

  Magdalena Piwka

  Magdalena Gawkowska

 • REALIZOWANE PROJEKTY

  Pracując zdalnie, również można realizować projekty. Uczniowie poszczególnych klas wykonywali zadania związane z projektem ,,Trzymaj Formę" oraz ,,Bieg po Zdrowie".
  Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że są kreatywni oraz ich wyobraźnia może zdziałać cuda.
  ,,Trzymaj Formę" dla jednych słowa te kojarzą się ze sportem, który można wykonywać na zajęciach wychowania fizycznego w szkole, ale także w domu . ,,Trzymaj Formę" to również dieta, zdrowe odżywianie, owoce i warzywa - dlatego dzieci podzieliły się z nami zdjęciami swoich prac i potraw.
  Za zgodą rodziców prezentujemy zdjęcia dzieci, które zostały wykonane w domach. 

 • STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ SZKOŁY W KIEŁPINIE

  Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie mając na uwadze obowiązek zakrywania twarzy i nosa, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa postanowiło włączyć się do akcji szycia maseczek ochronnych. Z zakupionego materiału przy wsparciu członków stowarzyszenia uszyto maseczki, które zostały przekazane pracownikom Szkoły Podstawowej w Kiełpinie. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników, stowarzyszenie będzie reagowało na bieżące potrzeby szkoły w tym zakresie.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Kiełpinie
  ul. Szkolna 29
  83-307 Kiełpino
  pomorskie
 • 58-694-21-44
  58-694-21-82

Galeria zdjęć