Menu

 • WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO MUZEUM KASZUBSKIEGO Z OKAZJI STULECIA NADANIA PRAW MIEJSKICH KARTUZOM

  Dnia 9 i 10 marca 2023 r. przedszkolaki wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Dzieci z zaciekawieniem oglądały ekspozycje muzealne, dowiedziały się jak dawniej wyglądała wiejska chata, starodawne sprzęty gospodarstwa domowego, a także zabawki. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest muzeum oraz w jakim celu chroni się zabytki i gromadzi eksponaty muzealne. W ciekawy sposób przybliżyły sobie historię naszego regionu. Kolejnym punktem programu były warsztaty edukacyjne “Legendy kaszubskie”, które polegały na prezentacji kilku wybranych legend kaszubskich, po której dzieci wymieniały się spostrzeżeniami.

   

  Katarzyna Izdebska, Paulina Mackojć

 • {lovelace}

  Dnia 02.03.2023 r. ponad 120 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w warsztatach, które przeprowadziła trójka uczniów z Technikum nr 2 w Kartuzach, którzy prowadzą projekt społeczny {lovelace} w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Na zajęciach dzieci poznały  podstawy obsługi płytek Arduino. 

  Warsztaty rozpoczęła część teoretyczna, dzięki której uczniowie dowiedzieli się jak obsługiwać płytki. Podczas części praktycznej dzieci mogły stworzyć własne systemy świateł. Dzięki zajęciom uczniowie poznali nowe technologie, rozwinęli kreatywność i logiczne myślenie. 

  Serdecznie dziękujemy uczniom Technikum nr 2 w Kartuzach za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

                                                                                                                     Karina Plichta, Dorota Koszałka

   

 • WYJŚCIE PRZEDSZKOLAKÓW DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KIEŁPINIE Z OKAZJI STULECIA NADANIA PRAW MIEJSKICH KARTUZOM

  Dnia 17.02.2023 r. przedszkolaki z grupy G i 0B wybrały się do Biblioteki Publicznej w Kiełpinie na zajęcia poświęcone stuleciu nadania praw miejskich Kartuzom. Dzieci wysłuchały wybranych ,,Legend ziemi kartuskiej" R. A. Reglińskiego, gdzie dowiedziały się jak powstała ziemia kartuska, gdzie ukryły się kartuskie skarby, a także co się stało z księżniczką z zamku na Górze Zamkowej. Przedszkolaki wiedzą już jakie są ciekawe miejsca do zwiedzenia w Kartuzach i jak wygląda herb tego miasta.

  Katarzyna Izdebska

 • WARSZTATY Z PANIĄ BOŻENĄ KUPPER Z OKAZJI STULECIA NADANIA KARTUZOM PRAW MIEJSKICH

  Dnia 16.02.2023 r. przedszkolaki z grupy G wzięły udział w warsztatach, które przeprowadziła Pani Bożena Kupper - artystka ludowa zajmująca się rękodziełem. Na zajęciach Pani Bożena przedstawiła dzieciom wiele ciekawostek z życia ptaków. Przedszkolaki poznały nazwy, wygląd i ich zwyczaje. Miały szansę obejrzeć przyniesione przez panią gniazda i wydmuszki.

  Artystka zaprezentowała sposób wykonania pisanki z gęsiego jajka z wzorem kaszubskim, a potem każde dziecko mogło samodzielnie pomalować swoją. Podczas warsztatów przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę kulturową i dostrzegły piękno otaczającego świata przyrodniczego. Po zajęciach dzieci już wiedzą, że haft kaszubski stanowi jeden z elementów bogactwa kulturalnego Gminy Kartuzy.

  Serdecznie dziękujemy Pani Bożenie za poświęcony przedszkolakom czas i podzielenie się swoją wiedzą, twórczością i talentem.

  Katarzyna Izdebska

 • DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA 4-6

  W czwartek 16.02.2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę karnawałową dla klas 4-8. Było radośnie, głośno i tanecznie. Oczywiście nie mogło zabraknąć  Belgijki, która  już chyba tradycyjnie otwiera każdą imprezę szkolną a nasi uczniowie uwielbiają ją tańczyć. Zapraszamy do fotorelacji.

 • ZABAWA KARNAWAŁOWA 1-3

  W Tłusty Czwartek odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Było mnóstwo wspaniałej zabawy, konkursów oraz radosnych tańców. Przebrania dzieci były niesamowite a szczęście i uśmiech na twarzach przedstawiamy w fotorelacji.

 • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

  Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 14.02.2023r w naszym przedszkolu, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Wystroje sal wprowadzały w radosny nastrój oraz zachęcały wszystkich do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili  uczestnicząc we wspólnych zabawach. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

  Joanna Gierszewska

  Marzena Formela

 • SPOTKANIE Z PANEM LEŚNICZYM

  10 lutego do grup 0a, 0b, 0c, 0d przybył niezwykły gość – Leśniczy z Nadleśnictwa Kartuzy. Na początku spotkania pan leśnik przedstawił się dzieciom, opowiedział kim jest leśniczy, gdzie pracuje i zaprezentował swój mundur. W dalszej części opowiedział dzieciom o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach.  Dzieci podczas spotkania zapoznały się z ptakami, które potrzebują naszej pomocy zimą oraz z rodzajami karmy dla ptaków. W trakcie zajęć przedszkolaki wykonały muffinki dla ptaków przy użyciu różnych nasion i żelatyny. Dzieci otrzymały także od Nadleśnictwa drobny upominek w postaci kul tłuszczowych, które zawiesiły w lesie podczas wspólnego spaceru. Dzięki tym zajęciom przedszkolaki poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach oraz lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami w okresie zimowym. Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za to spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

  Paulina Mackojć

 • WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

  Do tradycji naszej szkoły przeszedł już coroczny zwyczaj obchodzenia walentynek.To niezwykle miły sposób na wyrażenie swoich uczuć i wzmocnienie przyjaźni. W tym dniu Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Ewą Magulską-Plichta zorganizowali Pocztę Walentynkową. Dzięki niej listy od tajemniczych wielbicieli zostały dostarczone do szczęśliwych adresatów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli naprawdę dużo pracy, bowiem nasi uczniowie wysłali w tym roku sporo serdecznych słów.

 • INSTRUMENTY ,,NA ŻYWO'' W GRUPIE 0C

  Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy”.

  – Ryszard Wagner

  Muzyka jest obecna w życiu każdego z nas niemal codziennie. Dzięki niej dziecko ma sposobność pokazywania swoich uczuć i emocji, a jej słuchanie rozwija wrażliwość. Spotkanie muzyka w bliskim kontakcie może być inspiracją i zachętą dla przedszkolaków do rozpoczęcia przygody z instrumentem. Stąd też swoją obecnością zaszczyciły nas cztery osoby, które grają na instrumentach: Pani Jola, Pani Adriana, Pani Magda oraz Pan Kamil. Nasi Goście na żywo zaprezentowali brzmienia fletu poprzecznego, gitary, skrzypiec, akordeonu oraz klawiszy elektronicznych. Podczas tego spotkania przedszkolaki miały możliwość zobaczyć, usłyszeć oraz poznać budowę i dźwięki tych instrumentów. Każde z nich miało także okazję samodzielnie zagrać na wszystkich instrumentach. Całe spotkanie upłynęło w atmosferze radości i niezwykłych wrażeń.

  Bardzo serdecznie dziękujemy zaproszonym Gościom za przybycie oraz za możliwość zobaczenia prawdziwych instrumentów.

  Milena Langa

 • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

  W dniach 6 i 8 lutego 2023 r. uczniowie klasy 4a, 4b, 4c, 4d wzięli udział w warsztatach pt.: „Dzień bezpiecznego internetu” w Bibliotece Publicznej filia w Kiełpinie.

  Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i poznali pojęcia związane z cyberprzemocą: cyberstaling, trollowanie, child grooming, phishing. Następnie podzieleni na grupy rozwiązywali zadania, w których hasłami głównymi były wyrazy związane z bezpieczeństwem w internecie. Kolejne zadanie polegało na wyszukiwaniu w przeglądarkach internetowych korzyści korzystania z internetu. Na zakończenie uczniowie obejrzeli filmiki: „Tajemniczy przyjaciel”, „Nie tańcz z wilkami”.

  Dzięki warsztatom dzieci poznały zasady dobrego zachowania w internecie oraz numer telefonu i organizacje, do których mogą się zgłosić w razie wystąpienia cyberprzemocy.

 • WYNIKI KONKURSU ,,SANTA CLAUS ALL AROUND THE WORLD''

  Z przyjemnością informujemy, że w środę 8 lutego  został rozstrzygnięty Konkurs plastyczno-językowy SANTA CLAUS ALL AROUND THE WORLD, którego głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych na całym świecie oraz co najważniejsze doskonalenie wypowiedzi pisemnej z języka angielskiego. Uczestnictwo w konkursie zgłosiło wielu uczniów wykonując cudowne prace przedstawiające Santa Claus z punktu widzenia różnych krajów. Przyznano nagrody:

  I miejsce - Agata Zawadzka i Kalina Nowakowska

  II miejsce- Oliwia Reszka

  III miejsce- Gabriel Jeliński i  Filip Wadecki

  WYRÓŻNIENIA: Małgorzata Wilczyńska, Małgorzata Borzyszkowska, Kornelia Dawidowska, Nina Gołosz, Zofia Gmiterek, Amelia Kleina.

  Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udziałw konkursie.                                                                                    

  Nauczyciele języka angielskiego

 • SMART PLANETARIUM W PRZEDSZKOLU

  Dnia 03.02.2023r. dzieci z przedszkola oraz grup „0” wybrały się w niezwykłą podróż po zakątkach Wszechświata w mobilnym Planetarium. To miejsce, w którym każdy może eksplorować odległe zakątki Wszechświata dzięki specjalnym pokazom astronomicznym. Dzieci obejrzały prelekcję pt. „Kolorowy Wszechświat”, gdzie dowiedziały się o wielkości i budowie Wszechświata oraz o najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, które przybliżyły tajemnice planet i galaktyk. Podczas prelekcji dzieci zobaczyły układ gwiazd niewidocznych gołym okiem, konfigurację planet, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca i zaćmienia i wiele innych. Projekcja została wyświetlona ponad głowami dzieci na kopule mobilnego planetarium o wymiarach 5m x 3 m. A wszystko to dzięki: https://www.smartplanetarium.pl/

  Joanna Gierszewska

  Milena Langa

 • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PRZEDSZKOLNEGO ,,BEZPIECZNE FERIE"

  Dnia 1 lutego 2023 roku odbyło się rozstrzygnięcie Przedszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpieczne Ferie”. Celem konkursu było:

  - rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci;

  - doskonalenie umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych;

  - prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej;

  - uwrażliwienie na bezpieczeństwo podczas zimowych zabaw.

  Przy ocenie prac brano pod uwagę samodzielność wykonania, walory artystyczne oraz zgodność z tematem.

  Kierując się tymi kryteriami wyłoniono następujących laureatów: 

  1 miejsce – Blanka Piepiórka, gr. G,: Jan Kubała, gr. 0C

  2 miejsce – Piotr Cieślukowski, gr. I;  Maciej Toporek, gr. F

  3 miejsce – Marcelina Kryszewska, gr. J; Natalia Niedziółka, gr. F

  Wyróżnienia: Igor Kerlin, gr. J; Oliwier Kerlin, gr. G; Karol Arendt, gr. 0D; Natalia Wolska, 0C; Martyna Dułak, gr. E.

   Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów!

   

  Organizatorzy:

  Marzena Formela

  Małgorzata Klasa

  Izabela Romanowska

 • ,,GOŚCIE REPREZENTUJĄCY CIEKAWE ZAWODY ODWIEDZILI DZIECI Z GRUPY OC"

  W styczniu dzieci z grupy 0c miały okazję poznać gości, którzy reprezentują ciekawe grupy zawodowe. Głównym celem takich spotkań jest zdobywanie wiedzy na temat różnych zawodów oraz tworzenie warunków umożliwiających rozwój tożsamości naszych przedszkolaków. Przed feriami odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach: aspirantem Panem Pawłem Cichoszem oraz starszą posterunkową Panią Aldoną Domaszk, na którym przedszkolaki czynnie utrwalały wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każde dziecko otrzymało własny certyfikat daktyloskopijny, na którym odbijało swoje odciski palców, odblaski i pamiątkowe ołówki. Dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy policjanta oraz sprzętem, który jest im niezbędny podczas wykonywania służby. Szczególnie dumny z wizyty policjantów był nasz Krzysiu, ponieważ Pan Paweł jest jego ojcem chrzestnym.

  Natomiast po zimowej przerwie od zajęć wychowawczo- dydaktycznych mieliśmy zaszczyt gościć Kierownika Referatu V Straży Miejskiej w Gdańsku Panią Irminę Młodawską – mamę naszej Nataszki. W ramach spotkania dzieci dowiedziały się czym zajmuje się strażnik miejski i na czym polega jego codzienna praca oraz czym różni się od zawodu policjanta. Bardzo ważną częścią spotkania była pogadanka nt. właściwego zachowania
  w sytuacji zgubienia się i w kontaktach z osobą nieznajomą. Pani Irmina przygotowała dla wszystkich dzieci kopie mandatów, odblaski i mnóstwo kolorowanek związanych ze swoim zawodem. Podczas obu spotkań dzieci zadawały mnóstwo pytań i były bardzo podekscytowane.

  Już nie możemy się doczekać spotkania z kolejnym gościem… A jakim? Dowiecie się niebawem! ;)

  Milena Langa

 • MŁODZI ZDOLNI

 • REALIZACJA INNOWACJI ,,SENSORYCZNY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU"

  Przedszkolaki z grupy G uczestniczą w innowacji pt. „Sensoryczny czwartek w przedszkolu”. Głównym celem innowacji jest wszechstronny rozwój dzieci poprzez organizowanie zabaw wspierających integrację sensoryczną. W szczególności poszerzanie zasobu doświadczeń sensorycznych i poznawczych.

  Do tej pory udało nam się zrealizować 5 tematów:

  1. ,,Ścieżka sensoryczna” przy wykorzystaniu darów jesieni;
  2. ,,Kasztanowe ludziki” - dzieci przebijały wykałaczkami z pomocą nauczyciela kasztany tworząc kasztanowe postaci;
  3. ,,Malowanie palcami” - pobudzająca kreatywność zabawa polegająca na malowaniu palcami po brystolu;
  4. ,,Kosmos - butelka sensoryczna” - do butelek z wodą dzieci wsypały wybrane przez siebie składniki tworząc kosmos;
  5. ,,Mydełka” -  dzieci wykonały mydełka w ramach warsztatów z zaproszonym gościem;

  Poza zadaniami z innowacji przedszkolaki na co dzień mogą korzystać z sali integracji sensorycznej znajdującej się w naszej szkole jak i również podczas zajęć Metodą Dobrego Startu używane są różnorodne pomoce oddziałujące na wszystkie zmysły np. tacki z kaszą manną czy woreczki gimnastyczne.

  Zrealizowane zajęcia dały dzieciom mnóstwo radości i przyjemności oraz dostarczyły nowych wrażeń i doświadczeń. Przedszkolaki z niecierpliwością czekają na kolejne zadania między innymi ,,ciecz nienewtonowską” czy ,,foliowe malowanki”.

  Katarzyna Izdebska

 • SUKCES W II GMINNYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK NA KASZUBSKĄ NUTĘ

  II miejsce zdobył Zespół Wesołe Ludki w II Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek na Kaszubską Nutę. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Wejherowie. Gratulujemy!

  Barbara Sajek

 • WYCIECZKA DO GDAŃSKA NA MUSICAL „PIOTRUŚ PAN” GRUP: 0a, 0b, 0c, 0d, E, F i G

  Dnia 30.01.2023r. dzieci z grup: 0a, 0b, 0c, 0d, E, F i G wybrały się do Gdańska na musical „Piotruś Pan”. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze poprzez udział w musicalu oraz umożliwienie kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo. Bajeczny i głęboko życiowy musical „Piotruś Pan” jest nośnikiem niesłychanej, pozytywnej energii. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znalazły. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz aktorzy. Nie mogły oderwać oczu od tego, co działo się na deskach teatru. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

  Joanna Gierszewska

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,

  Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

  13.01.2023 roku odbyła się uroczystość na której dzieci z naszego przedszkola gościły swoje babcie oraz dziadków. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości.

  Tego dnia dzieci zaprezentowały wzruszające wiersze i żywiołowe tańce. Występy dzieci wprawiły wszystkich w radosny nastrój, pojawiły się także łzy wzruszenia. Wnuczęta zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym obdarowały babcie i dziadków miłymi upominkami i całusami.

  Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

  Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!

  Paulina Mackojć, Katarzyna Izdebska​​​​​​​

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Kiełpinie
  ul. Szkolna 29
  83-307 Kiełpino
  pomorskie
 • 58-694-21-44
  58-694-21-82

Galeria zdjęć