SPRAWOZDANIE Z VIII TYGODNIA KASZUBSKIEGO ,,Jak to piérwi bëło”.
09-13 maja 2016 r.
W dniach 09-13 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Kiełpinie uczniowie przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego - VIII Tygodnia Kaszubskiego ,,Jak to piérwi bëło”. W tym roku postanowiliśmy wrócić do korzeni, czyli przyjrzeć się historii Kaszubów i postaci z nią związanymi. Przez cały tydzień podejmowaliśmy różne działania mające na celu rozwijanie poczucia przynależności do naszego regionu - do Kaszub.
W poniedziałek najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć wystawę starych sprzętów kaszubskich, które były wykorzystywane przez gospodynie podczas codziennych czynności. Znalazły się tu: stara balia do kąpieli, tara do prania, drewniana maślniczka do ubijania masła a także żelazko. Wielkim zainteresowaniem cieszył się gramofon, z którego można było usłyszeć kaszubskie regionalne melodie. Uczniowie byli także świadkami przędzenia wełny, które zaprezentowała pani Stefania Czapp, mieszkanka Kiełpina. Opowiedziała także jak kiedyś kobiety same wyrabiały ser, masło czy piekły chleb. Ponadto uczniowie klas I –III mieli okazje wykazać się w różnych konkursach: klasy I tworzyły ilustracje przedstawiające wybrane sceny z legend kaszubskich zaprezentowanych przez gimnazjalistów, klasy II zaśpiewały znane kaszubskie piosenki, m.in. .,,Rëboce, rëboce” ,,Hola hejda”. Zadaniem III klas było natomiast ułożenie wzoru haftu kaszubskiego z wybranych elementów.
Dla klas IV-VI wtorek był dniem kaszubskim. Uczniowie mieli okazję posłuchać o niezwykle ważnej dla Kaszubów postaci Franciszku Trederze. O ciekawych wydarzeniach z jego życia opowiadała Kustosz Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Pani Barbara Kąkol. Następnie klasy czwarte przedstawiły inscenizacje nawiązujące do legend kaszubskich. Na scenie oprócz barwnej dekoracji, ciekawych rekwizytów mogliśmy oglądać również stolemy. Natomiast piątoklasiści bili rekord tworzenia kaszubskiej flagi. Udało im się wykleić 33 metry. Zaś uczniowie klas szóstych opowiedzieli o duszkach, które zamieszkiwały na Kaszubach i nierozerwalnie są związane z naszym regionem. Ponadto przedstawili barwne ilustracje. Podsumowaniem okazał się konkurs wiedzy o naszym regionie.
W środę gimnazjaliści realizowali różne zadania nawiązujące do historii regionu. Najpierw Pani Jola Czerwińska opowiedziała o historii życia Gerarda Labudy. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną. W dalszej części przystąpiono do zajęć praktycznych. Uczniowie klas pierwszych wystąpili w pokazie mody kaszubskiej. Na scenie zaprezentowano najświeższe trendy. Natomiast drugoklasiści tworzyli portrety i życiorysy zasłużonych Kaszubów. Klasy trzecie przygotowały scenki humorystyczne nawiązujące do wydarzeń z życia Kaszubów. Uczniowie barwnie opowiadali posługując się mową naszych przodków, której tak chętnie uczą się na lekcjach języka kaszubskiego.
W czwartek uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczki. Najmłodsi odwiedzili Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, gdzie dowiedzieli się o życiu ich przodków, obejrzeli wnętrza dawnych domów oraz eksponaty służące do życia codziennego. Uczniowie klas 4-6 odwiedzili skansen we Wdzydzach. Zachwycali się wiernie odtworzonymi budynkami. Oglądali również urządzenia gospodarcze i przemysłowe. Panowała tam niezwykła atmosfera spotęgowana malowniczym położeniem tego miejsca. Natomiast gimnazjaliści dotarli do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie, o którym Aleksander Majkowski napisał: ,,Chcemy zachować skarby; nagromadzone przez Ojców; dla przyszłych pokoleń, i jednych i drugich łączyć pasmem tradycji".
W piątek nastąpiło podsumowanie VIII Tygodnia Kaszubskiego. Część artystyczną przygotowały Panie: Grażyna Magulska-Plichta i Anna Iwanowska. Zebrani obejrzeli m.in. występ Szkolnego Zespołu Regionalnego „Wesołe Ludki” , inscenizację pt. ,,Ostatnia bitwa stolemów” w wykonaniu uczniów klasy IVB oraz wysłuchali repertuaru Szkolnego Zespołu „School Life”. Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursów. Serdeczne podziękowania płynęły również w stronę sponsorów. Warto podkreślić, że pomysłodawczynią realizowanycego projektu jest Pani Jolanta Czerwińska.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii VII TYDZIEŃ KASZUBSKI ,,Jak to piérwi bëło”.