Aktualności
- 22lis
- 27lis
VI POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY ,,BEZPIECZNA DROGA- ZNAM ZASADY RUCHU DROGOWEGO''
Uczniowie naszej szkoły z klas 0 – III wzięli udział w VI Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo, na rowerach oraz w pojazdach samochodowych oraz zwrócenie uwagi na przepisy i zasady ruchu drogowego.
W konkursie wzięło udział 29 szkół z powiatu kartuskiego, cieszymy się, że również z naszej szkoły wyłonieni zostali laureaci:
W kategorii klasy 0 i I
Wyróżnienie Mathilda Darga klasa 0a
W kategorii klasy II i III
2 miejsce Lidia Kożyczkowska klasa IIB
Wyróżnienie: Sara Okroy klasa IIIc
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Pozostałym dzieciom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych.
Magdalena Nakielska
Ewa Smętoch
- 27lis
- 27lis
REALIZACJA MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO ,,KOLOROWE UCZUCIA GUCIA" W GRUPIE 0C
Dzieci z grupy 0c rozpoczęły realizację zadań z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kolorowe Uczucia Gucia”. Razem z wyjątkowym jednorożcem odbyły przygodę w świat emocji: radości i smutku. Każde zajęcia rozpoczęły się od przeczytania pozycji książkowej z serii „Uczucia Gucia” autorstwa A. Chien, C. Chine oraz przeprowadzenia ćwiczeń oddechowych i technik relaksacyjnych. Po omówieniu treści książeczek przedszkolaki opowiadały o swoich uczuciach oraz sytuacjach, kiedy czują radość, a kiedy smutek. Dzieci odgrywały scenki wspólnie szukając sposobów na radzenie sobie z przeżywanymi emocjami. Na koniec wykonały prace plastyczne związane z danym uczuciem oraz narysowały „pogodę” w swoim sercu. Podstawowym założeniem projektu jest rozwój świadomości własnych emocji, umiejętności radzenia sobie z nimi, a także zdolności dostrzegania emocji u innych, które przyczyniają się do rozwijania pozytywnych relacji społecznych, a także wpływają na jakość życia. Umiejętność panowania nad emocjami może wpływać na radzenie sobie z trudnościami życia codziennego, w każdym wieku. Przedszkolaki z grupy 0c wykazały niezwykłe zaangażowanie we wspólne działania. Razem z Guciem uczą się opanowania stanów emocjonalnych poprzez kreatywne ćwiczenia, poczucie przynależności do grupy, śmiech i dobrą zabawę. Już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania z magicznym jednorożcem…
Milena Langa
37
- 26lis
PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KASZUBSKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY
Dnia 26.11.2024r. zespół ,,Wesołe Ludki” prezentował naszą szkolę w Przeglądzie Twórczości Kaszubskiej Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie odbył się w Kartuskim Centrum Kultury. Swoje talenty zaprezentowało osiem zespołów folklorystycznych z powiatu kartuskiego liczących łącznie 246 uczestników. Głównym celem przeglądu jest popularyzacja regionalnej kultury i tradycji oraz promowanie talentów artystycznych. Nasz zespół zdobył puchar w kategorii: ,,Najciekawszy układ choreograficzny”. Bardzo się cieszymy z tego osiągnięcia i serdecznie gratulujemy młodym artystom oraz opiekunom.
Barbara Sajek, Barbara Celińska- Jakubowicz, Szymon Lewandowski
- 26lis
ZABAWA ANDRZEJKOWA W KLASACH I-III
26 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Zabawę Andrzejkową dla klas 1-3. Było pięknie, kolorowo i bardzo radośnie, co przedstawia fotorelacja.
Ewa Magulska-Plichta
14
- 18gru
REALIZACJA KONKURSÓW W RAMACH PROJEKTU PT. ,,CISI BOHATEROWIE''
„Zadanie publiczne realizowane jest dzięki dotacji Gminy Kartuzy”
Kolejny raz dzięki dotacji Gminy Kartuzy realizowaliśmy projekt „Cisi bohaterowie” .
W tegorocznej edycji skupiliśmy się promocji Kiełpina .
Zorganizowano konkursy plastyczne:
„ Widokówka z mojej miejscowości”
Osoby nagrodzone:
Michał Czerwaty
Artur Konkol
Maciej Toporek
Hanna Masik
Lidia Kożyczkowska
Antoni Bobkowski
Zuzanna Bobkowska
Zofia Bobkowska
Hubert Pietrysko
Julia Wolska
Maria Wójtowicz
Natalia Wolska
Milan wadecki
Wiktoria Konkol
Maks Masiak
Zuzanna Krauza
„ Plakat reklamujący Kiełpino”
Osoby nagrodzone:
Sebastian Krauza
Kinga Krauza
Alina Siedlec
Natalia Jóskowska
Marianna Kuchta
Norbert Trepczyk
Dziękujemy za udział w konkursach i zaangażowanie w zajęcia w ramach projektu.
Joanna Kurowska
17
- 26lis
III MIEJSCE W XXVII OTWARTYM SZACHOWYM TURNIEJU SIEDMIU GWIAZD
Lidia Kożyczkowska zdobyła III miejsce w XXVII Otwartym Szachowym Turnieju Siedmiu Gwiazd, który odbył się 24 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej numer 2 w Kartuzach. Gratulujemy!
Barbara Sajek
- 21lis
„MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA” W PRZEDSZKOLU
20 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tego dnia prawie wszystkie przedszkolaki ubrały się na niebiesko. Młodsze dzieci rozpoczęły ten dzień od tańca z chustami przy najpiękniejszych piosenkach dla dzieci. Następnie przyszedł czas na to, aby dzieci poznały swoje prawa. Starsze przedszkolaki miały okazję poznać swoje prawa słuchając wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”. Zajęcia dla wszystkich przedszkolaków zakończyły się wykonaniem pięknych prac plastycznych związanych z tematem.
Magdalena Nakielska
78
- 20lis
GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA KARTUZ
Dnia 19.11.2024 roku w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Gryfa Pomorskiego w Kiełpinie odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, którego celem była popularyzacja wśród uczniów twórczości muzyczno-literackiej o tematyce patriotycznej. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Kartuz Pan Mieczysław Grzegorz Gołuński. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie ze szkół naszej gminy. Wykonawców oceniała Rada Artystyczna w składzie:
· Pani Sylwia Falecka - przewodnicząca komisji, śpiewaczka, solistka zespołu Cappella Gedanesis,
· Pan Artur Falecki – muzyk, zdobywca nagród Fryderyka,
· Pan Podpułkownik Jerzy Łapiński – sekretarz Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej
Puchary dyplomy i podziękowania zostały wręczone uczestnikom przez Pana Dariusza Lasa – kierownika Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz dyrektora SP w Kiełpinie Panią Jolantę Kosznik.
Laureatami Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej zostali:
KATEGORIA SOLIŚCI
I miejsce – Kamila Landowska - ,,Mamo, tyś płakała” - ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach
II miejsce – Dominika Dargacz -„Warszawa ma” – ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
III miejsce – Zofia Klasa - „Co to jest niepodległość?” – ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach
Wyróżnienia:
Paulina Markowska – „Powstanę'' - ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach
Kornelia Smentoch – ze Szkoły Podstawowej w Grzybnie
Marcelina Wałaszkowska – ze Szkoły Podstawowej w Prokowie
KATEGORIA ZESPOŁY
I miejsce – zespół School Life – ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
Wyróżnienia:
Marcelina Lewandowska – perkusja- ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
Juliusz Rompa – gitara – ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!
WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W LOKALNYCH MEDIACH:
28
- 19lis
WYSTĘP ZESPOŁU SCHOOL LIFE JUNIOR
Dnia 14.11.2024 r. zespół School Life Junior wystąpił podczas Balu Seniora w „Agroturystyka u Rychertów”. Nasi uczniowie zaprezentowali kilka utworów rozrywkowych, m.in. : „Och i ach” Sylwii Grzeszczak oraz „Teksański” zespółu Hey. Bardzo dziękujemy organizatorom (SOŁECTWO KIEŁPINO ORAZ POWIAT I GMINA KARTUZY) za możliwość wystąpienia, a także za ciepłe przyjęcie naszych młodych talentów na Balu Seniora.
Zespół wystąpił w składzie :
Dominika Dargacz -wokal
Oliwia Cieślukowska - wokal
Lidia Kożyczkowska - wokal
Aleksandra Markowska – wokal
Marcelina Lewandowska – perkusja
Eliza Klawikowska – gitara basowa
Juliusz Rompa – gitara elektryczna
Marta Klawikowska – gitara elektryczna
Opiekunowie: Szymon Lewandowski, Grzegorz Laskowski , Elżbieta Kupiecka, Anna Rompa.
3
- 19lis
„PLANETA ENERGII – MIEJSCE, GDZIE KREATYWNOŚĆ DZIECI I TROSKA NAUCZYCIELI O NASZĄ PLANETĘ IDĄ W PARZE!”
W tym roku klasa 3a odkrywa trzy misje na Planecie Energii. Pod kierunkiem pani Anny Kasprzyckiej i pani Jolanty Wrońskiej uczniowie realizują ogólnopolski program, który umożliwia w łatwy i przyjazny sposób poznać zagadnienia związane z ochroną bioróżnorodności. Uczniowie zdobywają wiedzę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Proponowane w projekcie treści pozwalają dzieciom lepiej zrozumieć świat energii, wpływ człowieka na ochronę środowiska oraz wskazują jakie podejmować kroki , aby wspierać zrównoważony rozwój.
Anna Kasprzycka
13
- 18lis
- 17lis
PODSUMOWANIE TYGODNIA KASZUBSKIEGO
Tydzień Kaszubski w naszej szkole to już wydarzenie z wieloletnią tradycją. Tegoroczny temat: ,,KASZËBË MòJA CHËCZ’’ dał uczniom możliwość realizacji wielu zadań:
-
Wyjazd do Kościerzyny i zwiedzanie Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonów, Muzeum Kolejnictwa oraz w Sikorzynie zwiedzali Dworek Wybickich i przyległy park;
-
Odbywały się warsztaty techniczne z haftem kaszubskim, nauką szydełkowania i przędzeniem wełny na kołowrotku;
-
Warsztaty kulinarne z gotowaniem zupy brzadowej (kaszubska zupa owocowa), wypiekami kaszubskich bułeczek oraz wyrabianiem masła w starej kaszubskiej cierzence;
-
Konkurs plastyczny dla poszczególnych grup wiekowych;
-
Odbył się Konkurs recytatorski poezji kaszubskiej oraz piosenki kaszubskiej.
Na zakończenie całego wydarzenia, 15 listopada obyło się podsumowanie i wręczenie dyplomów i nagród dla uczestników i zwycięzców wszystkich konkursów.
Lucyna Herbasz, Elwira Formela i Magdalena Pettke
95-
- 15lis
OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO- SUKCES UCZENNICY
9 października 15 uczniów z naszej szkoły przystąpiło do Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego. Olimpiada Języka Angielskiego to konkurs, który wymaga wyjścia poza podręcznik szkolny i poza sztampowe myślenie o nauce tego języka obcego. Zakres zagadnień obowiązujących na Olimpiadzie jest bardzo szeroki i nie pokrywa się z treścią podstawy programowej dla szkoły podstawowej. Przeznaczona jest więc dla uczniów z zamiłowaniem do nauki języka angielskiego, mających świadomość, że nauka tego języka to nie tylko gramatyka i słownictwo, ale także elementy wiedzy o krajach anglojęzycznych, w tym szeroko pojmowana kultura, tj. literatura, historia, sztuka, sport itp. Celem Olimpiady Języka Angielskiego jest nie tylko pielęgnowanie pasji do nauki tego języka obcego, ale także rozbudzanie jej poprzez motywowanie uczestników do poszerzania horyzontów.
Miło mi poinformować, że do drugiego etapu dostała się Julia Serocka, uczennica klasy 8c. Serdecznie gratuluję!
Celina Słupecka- Treder
- 13lis
WIZYTA BISKUPA W NASZEJ SZKOLE
13 listopada 2024 roku w naszej szkole gościliśmy księdza biskupa Ryszarda Kasynę. W tym niezwykłym czasie szkolnej społeczności towarzyszyli również znamienici goście: proboszcz parafii Michała Archanioła w Kiełpinie Tomasz Juchniewicz oraz sołtys Kiełpina Dominika Biekisz-Olejnik. Na wstępie spotkania biskupa w swoim przemówieniu przywitała dyrektor szkoły Jolanta Kosznik, która nawiązała do tego, jak ważne jest promowanie właściwych wartości w życiu każdego człowieka. Uczniowie przypomnieli informacje o patronie pobliskiego kościoła- świętym Michale Archaniele oraz przeprowadzili wywiad z biskupem. Szkolne zespoły zaprezentowały część artystyczną. Następnie biskup Ryszard Kasyna dokonał pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej oraz w swoim wystąpieniu zwrócił się do uczniów. Przekonywał do tego, by w codziennych sytuacjach byli serdeczni, szczerzy, empatyczni i wspierali innych. Ponadto w trakcie spotkania uczniowie osobiście mogli zadać pytania, na które biskup udzielał odpowiedzi. To niewątpliwie był niezapomniany dla nas czas.
36
- 12lis
,,DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA'' W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
W dniu 8 listopada 2024r. w świetlicy szkolnej obchodziliśmy „Dzień Zdrowego Śniadania”, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat zaszczepić u dzieci zainteresowanie tym, co jedzą i zapoznać je z podstawowymi zasadami prawidłowego żywienia.
Podczas zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny promujący zdrowy styl życia oraz zapoznały się z piramidą żywienia. Dowiedziały się, że warto zmieniać złe nawyki żywienia, poznały witaminy i 10 zasad zdrowego odżywiania. Następnie wyposażeni w niezbędne kuchenne akcesoria, wiedzę oraz świeże i wartościowe produkty uczniowie przyrządzili kolorowe, pyszne kanapki. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, pamiętając oczywiście o higienie przyrządzania i spożywania posiłków. Gdy talerze zostały zapełnione, można było przystąpić do degustacji samodzielnie wykonanych potraw. Świetliczaki udowodniły, że zdrowe jedzenie może być kolorowe i smaczne, szczególnie własnoręcznie przygotowane. Mamy nadzieję, że takie śniadania na co dzień zagoszczą w domach naszych uczniów.
Nauczyciele świetlicy
23
- 08lis
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI- UROCZYSTY APEL
Dnia 8 listopada 2024 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na szkolnej scenie swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne zaprezentowali uczniowie klas szóstych wraz ze szkolnymi zespołami. Podczas występu nawiązano do istotnych dla tego czasu wydarzeń historycznych i zaprezentowano bohaterów narodowych. Szóstoklasiści w swoim przemówieniu podkreślili, iż patriotyzm jest nieodłącznym elementem integrującym każdy naród. Apel zakończono wspólnym udziałem w akcji pt. ,,Szkoła do hymnu". Uczniów do występu przygotowali wychowawcy i opiekunowie szkolnych zespołów.
19
- 07lis
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK'' W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest obchodzony na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Szkolna biblioteka również świętowała ten wyjątkowy dzień. Dzieci przebrały się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Dla dzieci przygotowano szereg zabaw związanych z bajkami m.in. rozpoznawanie bajek po rekwizytach, odgadywanie co to za bajka, rozwiązywanie zagadek, zabawy przy muzyce, układanie puzzli oraz malowanie ulubionych postaci z bajek. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Był to niezwykle bajkowy i pełen zabawy dzień.
Magdalena Pszczolińska
58
- 07lis
JESIENNE SPOTKANIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
W ramach promowania czytelnictwa wśród dzieci i współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. J. Żurakowskiego w Kartuzach, dzieci z grupy 0c odwiedzały filię biblioteki w naszej miejscowości. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć z bliska jak poustawiane są książki na półkach oraz jak wiele pozycji można wypożyczyć z naszej biblioteki. Podczas spotkania nie zabrakło także czytania wierszy o tematyce jesiennej. Panie pracujące w bibliotece przygotowały kosz pełen tajemniczych, owocowo-warzywnych jesiennych rekwizytów. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Pani Jesień”. Spotkanie zakończyło się wspólnymi zdjęciami i wzajemnymi podziękowaniami. Odwiedziny w bibliotece sprawiły dzieciom wiele radości oraz pokazały jak ciekawy jest świat książek.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Milena Langa
30