Aktualności
- 22kwi
- 24kwi
,,MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI"- WIZYTA UCZNIÓW KLAS I-III W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KIEŁPINIE
23 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki. Z tej okazji uczniowie klas I-III wraz z opiekunami odwiedzili Publiczną Bibliotekę w Kiełpinie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze zbiorami biblioteki, zasadami z ich korzystania oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Na zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich, dzieci dowiedziały się co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak korzystać z księgozbiorów oraz jak należy się zachować w czytelni. W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, na których uczniowie samodzielnie wykonały kolorowe motyle oraz zakładki do książek. Wizyta w bibliotece była dla uczniów ciekawym i inspirującym doświadczeniem.
Ewelina Zaborowska
Magdalena Pszczolińska
9
- 23kwi
SPOTKANIE Z ZAJĄCZKIEM WIELKANOCNYM I WARSZTATY CZEKOLADOWE W PRZEDSZKOLU
W dniu 16.0.2025r, w naszym przedszkolu odbyło się wyjątkowe spotkanie z Zajączkiem Wielkanocnym. Przedszkolaki z zaangażowaniem uczestniczyły w poszukiwaniu ukrytych pisanek i prezentów, które Zajączek rozrzucił na boisku oraz placu zabaw. Tego dnia dzieci poznały także tradycje wielkanocne oraz wspólnie świętowały nadchodzące święta. Nie zabrakło świetnej zabawy przy rozwiązywaniu zagadek oraz szaleństwa podczas zabaw ruchowych.
Ponadto starsze przedszkolaki wzięły udział w warsztatach czekoladowych, poprowadzonych przez Panią Martę Komolubi z „Wyspy Frajdy”. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać historię czekolady, z czego powstaje i jak wygląda proces jej tworzenia- od ziaren kakaowca, aż po gotowe tabliczki. Każde dziecko samodzielnie przygotowało własną, unikatową czekoladę, wybierając dodatki takie jak kolorowe posypki i pianki. Warsztaty były nie tylko pyszną zabawą, ale też świetną okazją do rozwijania zmysłów i kreatywności. Na koniec każde dziecko mogło zapakować swoją czekoladę i zabrać do domu. To był naprawdę smakowity dzień!
Elżbieta Kupiecka
102
- 18kwi
- 18kwi
PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI ,,W KRAINIE WIERSZY JANA BRZECHWY I JULIANA TUWIMA”
15 kwietnia odbył się w naszej szkole Przedszkolny Konkurs Recytatorski „W krainie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”. Celem konkursu recytatorskiego było rozwijanie u dzieci zdolności recytatorskich, podnoszenie kompetencji językowych, wzbogacanie słownictwa. Przez naukę wierszy dzieci nie tylko doskonalą swoją pamięć, ale również pobudzają swoją wrażliwość, wyobraźnie, mimowolnie wzbogacają słownictwo. W wierszach uczą się dostrzegać rymy, rytmy, melodyjność języka. Recytacja wierszy jest również okazją do przełamywania lęków przed publicznymi wystąpieniami. Podczas oceny występów, komisja w składzie Pani Anna Kasprzycka, Pani Magdalena Pszczolińska oraz Pani Joanna Szwichtenberg, brała pod uwagę: opanowanie i interpretację tekstu oraz strój i rekwizyty. Ostatecznie, chodź zadanie nie było łatwe, jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
Laureaci Konkursu Recytatorskiego:
1 miejsce – Pola Gogolińska, Iga Mackojć
2 miejsce – Pola Damps, Małgorzata Serkowska
3 miejsce – Marcelina Kryszewska, Jan Mielewczyk
Wyróżnienia: Julian Cylka, Oliwier Kerlin, Stefan Czerwaty, Jan Ziegert, Hanna Świrska
Nagrody i dyplomy dzieci otrzymały z rąk Wicedyrektor Pani Iwony Fiołek.
Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody oraz dyplomy, zaś wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy i upominek. Gratulujemy uczestnikom, a rodzicom dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie dzieci do występów!
Milena Langa, Katarzyna Izdebska
27
- 14kwi
WIOSNA ZAWITAŁA DO PRZEDSZKOLA
W piątek 21 marca nasze przedszkolaki z entuzjazmem przywitały wiosnę. Dzielnie poszukiwały jej pierwszych oznak na spacerze oraz wniosły wiosennego ducha do sal sadząc kwiaty i wykonując piękne kolorowe ozdoby.
Dominika Siebert
8
- 14kwi
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KIEŁPINIE
Dnia 11.04.20205 przedszkolaki z grupy J wybrały się do Biblioteki Publicznej w Kiełpinie. Celem odwiedzin było rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, wysłuchały książeczek dostosowanych do ich wieku, a także stworzyły prace plastyczne w postaci o tematyce nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Wizyta w bibliotece dała dzieciom dużo radości i nowych doświadczeń.
Magdalena Nakielska
2
- 11kwi
APEL Z OKAZJI 1059. ROCZNICY CHRZTU POLSKI- ŻYWA LEKCJA HISTORII
Dnia 11 kwietnia 2025r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 1059. rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie w formie przedstawienia pantomimy zaprezentowali niezwykle ważny moment w dziejach naszego kraju, który zmienił dalszy bieg historii naszego państwa. Przyjęcie Chrztu przez Mieszka I i jego ślub z czeską księżniczką Dobrawą. W przedstawianiu wystąpił szkolny zespół taneczny Iskry, który zaprezentował układ taneczny do piosenki ,,Wianeczek”. Była to żywa lekcja historii, która zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.
Kornelia Kożyczkowska
WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W LOKALNYCH MEDIACH:
21
- 10kwi
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ,,PANI WIOSNA''
Informujemy, że konkurs plastyczny „Pani Wiosna” został rozstrzygnięty! Wszystkie prace zachwyciły nas pomysłowością, kolorami i wiosenną energią – jesteśmy pełni podziwu dla kreatywności naszych małych artystów! Komisja miała naprawdę trudne zadanie, ale udało się wyłonić laureatów:
I miejsce: Maja Piotrowiak, grupa I, Jaśmina Langa, grupa 0B
II miejsce: Lena Szymichowska, grupa J, Mathilda Darga, grupa 0A
III miejsce: Liliana Olejnik, grupa G, Nela Piechowska, grupa 0D
Wyróżnienia: Zofia Lange, grupa J, Jan Mielewczyk, grupa I, Aleksandra Elwart, grupa 0C, Zuzanna Makowska, grupa 0B
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!
Elżbieta Kupiecka, Marzena Formela
16
- 10kwi
,,ŚWIETLICOWE EMOCJE”- INNOWACJA PEDAGOGICZNA
W ramach innowacji pedagogicznej w grupie przedszkolnej ,,F” zrealizowałam zajęcia na temat: ,,Radość- kiedy się śmiejemy” na podstawie bajek ,,Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Rachel Bright, Jim Field, ,,Basia wielka księga o uczuciach” Zofia Stanecka, Marianna Oklejak.
Celem tych zajęć było rozpoznawanie sytuacji, które wywołują radość oraz nauka dzielenia się radością z innymi. Metody, które zastosowałam to: bajki: ,,Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” oraz ,,Basia wielka księga o uczuciach” rozmowa kierowana, praca plastyczna oraz zabawy ruchowe. Nauczyciel przeczytał wybrane bajki, podkreślając, żeby dzieci zwróciły uwagę, jak bohaterzy tych opowiadań dostrzegają drobne radości? Po przeczytaniu książek, dzieci odpowiadały na pytania: Co sprawiło, że Wiewiórki były szczęśliwe? W jaki sposób przyjaciele Basi okazują radość? oraz jakie małe rzeczy w naszym życiu dają nam radość? Po krótkiej dyskusji dzieci wykonały prace plastyczne pt.,, Drzewa radości”. Urozmaiceniem tych zajęć była zabawa ruchowa: ,, Pan Mateusz ma kapelusz” do piosenki pt. ,, Klaśnij, tupnij, raz i dwa " zabawy ze śpiewem.
Podsumowaniem zajęć była rozmowa o tym, jak można dzielić się radością z innymi. Każde dziecko opowiedziało o swoich emocjach, kiedy doznaje radości i co sprawia, że się śmiejemy. Zajęcia, uważam za udane poprzez wspólne zabawy dzieci doznały radości i mogły dzielić się emocją z innymi.
Magdalena Pettke
20
- 07kwi
SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ ST. PATRICK’S DAY”.
17 marca obchodzony jest w Irlandii oraz w wielu innych krajach Dzień Św. Patryka, który jest patronem Irlandii. Dlatego tego dnia odbył się po raz pierwszy Szkolny Konkurs z Języka Angielskiego „St. Patrick’s Day”. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI do VIII.
04.04.2025 odbyło się podsumowanie konkursu.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Krzysztof Wójtowicz, który zdobył I miejsce.
Amelia Okroy oraz Karol Elwart otrzymali II miejsce.
Kornelia Dawidowska zdobyła III miejsce.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Jakub Stolc, Jakub Puzdrowski, Anastazja Hinc, Julia Serocka i Livia Formela.
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe a wszyscy uczestnicy słodycze jako nagrody pocieszenia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!
Celina Słupecka- Treder,
Ewa Magulska- Plichta
Marzena Cirocka
6
- 07kwi
WIOSENNE SADZENIE KWIATÓW W 0C- WARSZTATY
4 kwietnia dzieci z grupy 0c wzięły udział w warsztatach florystycznych „Wiosenne sadzenie kwiatów” przeprowadzonych przez Panią Karolinę – florystkę pracującą w Pracowni Florystycznej w Kiełpinie. Przedszkolaki, w atmosferze twórczej zabawy, sadziły hiacynty oraz przypomniały sobie dlaczego i jak należy dbać o wszystkie rośliny. Dzieci poznały też pojęcia związane z budową kwiatu. Spotkanie było okazją do poznania specyfiki zawodu florysty. Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za przybycie i wspólnie spędzony czas.
Milena Langa
28
- 07kwi
REALIZACJA INNOWACJI PT. „MOJA UWAŻNOŚĆ – DOSTRZEGAM, ROZUMIEM, CZUJĘ”
Od grudnia 2024 r. grupa 0c bierze udział w innowacji „Moja uważność - dostrzegam, rozumiem, czuję”. Głównym celem innowacji jest wspieranie dobrostanu dzieci, ich zdrowia psychicznego, a także rozwijanie u wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Zajęcia odbywają się regularnie, raz w tygodniu oraz w formie „Uważnej Przerwy” – ćwiczeń relaksacyjnych i wyciszających podczas przerwy między aktywnościami w dowolnym momencie dnia – krótkich ćwiczeń rozluźniających, wspierających koncentrację czy umożliwiających odreagowanie nadmiaru energii lub emocji. Na zajęciach praktykowane są: uważny oddech, uważne wykonywanie ćwiczeń ruchowych, uważne słuchanie czytanych opowiadań i innych dźwięków, uważne patrzenie i odbieranie świata przyrody, dostrzeganie siebie i innych, obserwacja myśli i emocji, rozwijanie zmysłu smaku, widzenia, dotyku, słuchu i węchu, budowanie relacji w grupie, samodyscyplina i samokontrola, uczenie się relaksacji, sposobów redukowania stresu, komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Milena Langa
61
- 05kwi
WYCIECZKA I KREATYWNE WARSZTATY
W czwartek 3 kwietnia dzieci z grup przedszkolnych I i E wybrały się na wycieczkę do Costerina Park w Kościerzynie. Wzięły udział w wielkanocnych warsztatach pełnych kreatywności i radości. Malowanie drewnianych jajek, dekorowanie babeczek i poszukiwanie jajeczek w trawie dostarczyły dzieciom mnóstwo uśmiechu i świetnej zabawy. To był dzień pełen wiosennej energii, wspólnego działania i twórczych pomysłów. Dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i dumne ze swoich pięknych prac.
Marzena Formela
49
- 04kwi
I MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM – ETAP GMINNY
Dnia 2 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach.
Startujący w konkursie mieli przed sobą części teoretyczną i praktyczną. W tej pierwszej uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz test dotyczący pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowania. Ponadto wykonywali zadania praktyczne: jazda rowerem po torze sprawnościowym, zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego.
Po zaciętej rywalizacji uczestników turnieju oraz podsumowaniu wyników
awans do etapu powiatowego wywalczyły obie drużyny naszej szkoły zajmując I miejscaI miejsce
Grupa I (10-12 lat)
Piotr Cirocki kl. V a
Maksymilian Brzeski kl. V a
Nadia Jaroszek kl. V c
Weronika Grubba kl. V c
I miejsce
Grupa II (13 lat i powyżej)
Zbigniew Wójtowicz kl. VII a
Kamil Szymichowski kl. VII a
Filip Wadecki kl. VII a
Najlepszym uczestnikiem turnieju w grupie drugiej został Zbigniew Wójtowicz kl. VII a, który wykazał się świetną znajomością przepisów ruchu drogowego, ale również umiejętnością radzenia sobie w różnych sytuacjach na drodze.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom naszej szkoły!
Opiekunowie: Lucyna Laskowska, Grzegorz Laskowski
9
- 24mar
- 01kwi
II MIEJSCE W GMINNYM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
Dnia 21 marca 2025 roku uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII wzięli udział w GMINNYM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ CHŁOPCÓW W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ, których gospodarzem była SP nr 1 w Kartuzach. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Do zawodów zgłosiło się pięć szkół z gminy Kartuzy:
SP w Grzybnie
Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach
SP nr 1 w Kartuzach
SP w Staniszewie
SP w Kiełpinie
Turniej przebiegł w miłej i sportowej atmosferze. Spotkania niejednokrotnie dostarczały wielu ciekawych akcji oraz siatkarskich wymian. Podczas gry można było zobaczyć zaangażowanie oraz poświęcenie o każdy punkt. Po wyrównanych i bardzo zaciętych meczach reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce.
SKŁAD DRUŻYNY:
Litwin Oliwier
Wadacki Filip
Fisahn Juliusz
Foks Ksawery
Szymichowski Kamil
Wójtowicz Zbigniew
Szczypior Tymoteusz
Czaja Michał
Gratulujemy sukcesu uczniom i opiekunowi Panu Grzegorzowi Laskowskiemu.
1
- 31mar
ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY „KAPELUSZ PANI WIOSNY”
28 marca 2025 r. rozstrzygnięto świetlicowy konkurs plastyczny „Kapelusz Pani Wiosny”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej, związanej z kolorami oraz symbolami wiosny dowolną techniką. Do wykonania kapeluszy wykorzystano artykuły plastyczne, materiały wtórne, budowlane, pasmanteryjne, materiały naturalne itp. W wykonanie wszystkich kapeluszy włożono wiele pracy i serca. Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy kreatywności!
I miejsce: ex aequo Krzysztof Wronski IIb, Zuzanna Bobkowska IIIA
II miejsce: ex aequo Roksana Flisikowska IIb, Zofia Bobkowska IIIA
III miejsce: ex aequo Lena Elwart IId, Martyna Dułak Ia, Lidia Kożyczkowska IIIb
Wyróżnienia: Anna Czaja IC, Maciej Toporek Id
Członkowie Komisji Oceniającej:
- Ewelina Zaborowska
- Lucyna Laskowska
- Lucyna Herbasz
Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Kiełpinie oraz sponsor sklep Mrówka Gołubie
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Nauczyciele świetlicy
29
- 22mar
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W BIBLIOTECE I ŚWIETLICY
21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych, którego celem jest szerzenie idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami. Z tej okazji we współpracy biblioteki szkolnej i świetlicy podjęto działania, zachęcające uczniów klas I-III do wzięcia udziału w warsztatach propagujących poznawanie nowych języków i utrwalanie tych, które są już im znane.
Uczniowie skorzystali z okazji, by sprawdzić swoją wiedzę w quizie, przygotowywali plakaty przedstawiające flagi krajów europejskich, poznali szereg nowych słów w obcych językach, a przy tym dobrze się bawili. Celem tych wszystkich zadań było uświadamianie uczniom, że nauka języków obcych może być przyjemna, a jednocześnie bardzo przydatna w życiu.
Magdalena Pszczolińska, Ewelina Zaborowska
53
- 22mar
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASACH I-III
Dnia 21 marca 2025 roku uczniowie klas I-III w barwnym korowodzie przywitali Wiosnę maszerując ulicami Kiełpina.
83