Dnia 09.11.2018 roku w Szkole Podstawowej w Kiełpinie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Szkolna społeczność uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Był to czas podsumowań realizowanych od roku zadań związanych z tak piękną rocznicą. Przez ten okres braliśmy aktywny udział w wielu projektach szkolnych i ogólnopolskich wspierających patriotyczne postawy wśród młodych ludzi. Warto podkreślić, że w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. ,,Orzeł Biały- nasza duma" organizowanym pod patronatem senatora RP pana Sławomira Rybickiego uczeń klasy VIIIB Mateusz Pettke otrzymał wyróżnienie.
W tym uroczystym dla nas dniu w klasach odbyły się zajęcia w trakcie, których uczniowie przygotowywali zróżnicowane zadania projektowe. Tematyka obejmowała 100 lat niepodległości. Najmłodsi zapisywali tekst hymnu, wyklejali symbole narodowe oraz tworzyli życzenia dla Polski z okazji 100 urodzin.
W starszych klasach powstały działania dla Polski- plakaty prezentujące sylwetki ważnych Polaków. Mogliśmy podziwiać dokonania zasłużonych dla kraju ludzi. Pojawiły się między innymi postacie: Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego i Jana Pawła II Rozmawiano także o momentach przełomowych dla naszej Ojczyzny, zwrócono szczególną uwagę na utworzenie Polski po II wojnie światowej, powstanie Solidarności, postanowienia Okrągłego Stołu. Podjęto również zagadnienia z zakresu Konstytucji 1997 roku. Nie zabrakło nawiązań do czasów obecnych. Uczniowie z chęcią prezentowali współczesne kobiety- matki-Polki. Za realizację tych zadań odpowiedzialna była nauczycielka historii pani Ewa Konkol.
W dalszej części tego dnia odbył się apel w trakcie, którego w montażu słowno-muzycznym zaprezentowano w sposób liryczny historię naszej Ojczyzny w aspekcie odzyskania niepodległości. Występujący opowiedzieli o czasach zaborów, nawiązali do strajku dzieci we Wrześni oraz odzyskaniu wolności. Pojawił się także marszałek Józef Piłsudski, który oddał hołd Polsce. W końcowej części wystąpienia młodzi artyści odnieśli się do wydarzeń przełomowych z okresu 100 lat wolności i zwrócili szczególną uwagę na to, czym jest obecnie patriotyzm. Wiktor Klonowski uczeń klasy III B oddziałów gimnazjalnych wykonał przed szkolną społecznością napisany przez siebie utwór pt. ,,Moja Ojczyzna”. Zdecydowanie przykuł uwagę zebranych, gdyż w formie rapu opowiedział o wartościach, które są ważne dla młodego Polaka. W swoim występie podjął temat szacunku do przodków, historii oraz miłość do Boga i Ojczyzny. Na scenie mogliśmy podziwiać uczniów klas siódmych. O miłości do Polski i trudzie odzyskania wolności opowiadali: Nikodem Szreder, Amelia Tkaczuk, Julia Plichta, Paulina Łagowska, Maciej Patoka, Łukasz Mojeścik, Aleksandra Sonntag, Igor Gruchała-Węsierski, Wiktoria Okrój, Monika Sobótka, Nikola Górna, Tomasz Zwara, Igor Szymański, Zofia Jońska, Mateusz Litwic i Oskar Wiczling.
Podczas występu wysłuchaliśmy muzyki Fryderyka Chopina oraz pieśni patriotycznych z repertuaru szkolnego chóru ,,Monodia” pod kierownictwem pana Szymona Lewandowskiego. Nuciliśmy ,,Szare Szeregi” i ,,Legiony”. Wszyscy również z zapartym tchem obejrzeliśmy artystyczne wykonanie taneczne zespołów: ,,Iskry” i ,,Trop Dance”, które tańcem opowiedziały tragiczne momenty z historii naszego kraju. W drugiej części ich pokazu podkreślono, że dla każdego Polaka powinny liczyć się takie wartości jak: ,,Bóg, Honor i Ojczyzna”. Tancerzy wyśmienicie przygotowała pani Anna Kasprzycka. Za apel odpowiedzialna była nauczycielka języka polskiego pani Grażyna Magulska-Plichta, zaś dekoracje wykonały panie Jolanta Malanowska i Katarzyna Kosznik.
Tego dnia spotkaliśmy się po raz kolejny, by wspólnie wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy. Słowa ,,Mazurka Dąbrowskiego” rozbrzmiewały na hali, wszyscy zebrani począwszy od przedszkolaków po gimnazjalistów prezentowali się doskonale. Swoją przynależność do kraju podkreślili nie tylko śpiewem, ale również strojem galowym, na którym umieszczono kotyliony.
Zespół muzyczny ,,Scholl Life” pod kierownictwem pana Grzegorza Laskowskiego niezwykłym wykonaniem współczesnych utworów patriotycznych zakończył w naszej szkole obchody „Dnia dla Niepodległej”. Ich ,,Wolność” jeszcze długo będzie rozbrzmiewała w szkolnych murach.
Warto przypomnieć, że w naszej szkole realizowaliśmy różnorodne działania propagujące ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej oraz pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu. Byliśmy organizatorami Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, nad którym patronat objął burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Ponadto nasi uczniowie brali udział w następujących projektach, konkursach i zawodach:
- Projekt edukacyjny pt. ,,Służba Ojczyźnie jest Moim prawem- za przykładem gen. Józefa Hallera”.
- ,,Oblicza niepodległej Ojczyzny w poezji”- wieczornica literacka.
- ,,Udział lokalnej społeczności w walce o niepodległość Polski”- wieczornica dla mieszkańców Kiełpina.
- ,,Bohater na miarę wolności”- artykuł w szkolnej gazetce o gen. Józefie Hallerze.
- ,,Pełni wdzięczności za dar 100 lat niepodległości”- realizacja projektu edukacyjnego Szkolny Festiwal Nauki.
- ,,Rola szyfrów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości ”- cykl dodatkowych zajęć rozwijających.
- ,,Patriotyzm współczesnego Polaka”- szkolny konkurs poetycki.
- ,,Droga Polaków do wolności”- szkolny konkurs plastyczny.
- ,,Znamy symbole narodowe”- szkolne warsztaty plastyczne dla przedszkolaków i uczniów I etapu edukacji.
- Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznych dla uczniów SP i oddziałów gimnazjalnych.
- ,,Bieg ku niepodległości”- szkolne zawody sportowe.
- Szkolny multimedialny konkurs pt. ,,Droga Polaków do wolności”.
- ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”- poetycko o patriotyzmie. Konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III
Naszym wszystkim działaniom przyświecały słowa Józefa Piłsudskiego, który mawiał:
,,NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ,
PRZESTAJE BYĆ NARODEM”.
WYDARZENIE OPISANO RÓWNIEŻ W MEDIACH:
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI.