W dniach 12-16 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Kiełpinie uczniowie przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego - VI Tygodnia Kaszubskiego „W Remùsowim Krãgũ”.
Rok 2014 został ogłoszony „Rokiem Książki”, toteż realizując projekt organizatorzy skupili się na twórczości Aleksandra Majkowskiego, gdyż jego ”Żëcé ë przigòdë Remùsa” wiernie odzwierciedlają życie na Kaszubach: „naszą pobożność i gościnność, nasze smutki i radości, pragnienia i marzenia”.
Przez cały tydzień uczniowie podejmowali różne działania mające na celu rozwijanie poczucia przynależności do naszego regionu - do Kaszub.
W poniedziałek nasi najmłodsi spotkali się z p. Jerzym i Krystyną Walkusz - regionalistami - twórcami ludowymi z Hopowa, którzy opowiadali o starych zwyczajach kaszubskich. Następnie uczniowie obejrzeli występ kaszubskiej kapeli „Zómkòwô Góra”. Zapoznali się z instrumentami, które towarzyszą Kaszubom nie tylko w poważnych chwilach w życiu, ale i podczas pracy, odpoczynku. Instrumenty, jakie widzieli to: akordeon, burczybasy, diabelskie skrzypce, różnego rodzaju klekotki, bazunę. Kolejnym punktem programu była scenka pt. „Remus i jego Królewiónka” w wykonaniu uczniów grupy języka kaszubskiego z gimnazjum. W tym dniu zapowiedziano konkursy dla kl. ”o” i kl. I-III „Kaszubska Królewiónka” i „Zapadły zómk i królewiónka”.
Dla klas IV-VI wtorek był dniem kaszubskim. Uczniowie mieli okazję spotkać się z kaszubską poetką - panią Karoliną Serkowską, która opowiadała o swojej twórczości literackiej, o początkach zainteresowania kulturą Kaszub, a także o historii Remusa - bohatera powieści „Żëcé ë przigòdë Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Uczniów odwiedził kaszubski duszek „srel” i Remus. Wszyscy obejrzeli scenkę „Zapadłi zómk” oraz występ Szkolnego Zespołu Regionalnego „Wesołe Ludki”.
Tego dnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania fragmentów powieści Majkowskiego. W tym miejscu można było również podziwiać wystawę literatury kaszubskiej. Miłą niespodzianką było przygotowanie przez uczniów prezentacji o Kaszubach.
Uczniowie gimnazjum uczestniczyli zaś w rajdzie pieszym: „W lasach mirachowskich”, podczas którego obcowali z pięknym, wiosennym krajobrazem Kaszub.
W środę gimnazjum gościło członka Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego p. Bernarda Hinca, który opowiadał o dawnych zwyczajach na Kaszubach a także o wędrówkach po naszym regionie ”Śladami Remusa”. Z tej okazji uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne ”Kaszuby – moje miejsce zamieszkania”, wystawę „Galeria Książąt Pomorskich” oraz obejrzeli scenkę „Zapadłi zómk” – w wykonaniu uczniów grupy języka kaszubskiego. W tym dniu odbył się konkurs pięknego czytania fragmentów Remusa.
W czwartek dzieci wyruszyły na wycieczki po Kaszubach. Uczniowie klas I-III udali się do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie, gdzie uczestniczyli w warsztatach garncarskich, zwiedzili starą checz kaszubską oraz park kamienny nad jeziorem Kłodno, a także stare grodzisko, gdzie dawno temu mieszkała księżniczka Damroka. Natomiast uczniowie klas IV-VI zwiedzili Katedrę Oliwską - Kaszubski „Wawel” w Oliwie oraz Park Oliwski.
W piątek nastąpiło podsumowanie VI Tygodnia Kaszubskiego „W Remùsowim Krãgù”. Zebrani goście, rodzice i uczniowie obejrzeli m.in. występ Szkolnego Zespołu Regionalnego „Wesołe Ludki” oraz Szkolnego Chóru „Monodia”, obejrzeli scenkę w wykonaniu uczniów języka kaszubskiego. Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom konkursów plastycznych: „Kaszubska Królewiónka”, „Zapadły zamek i Królewiónka” oraz literackich: „Konkurs pięknego czytania fragmentów Remusa”.
Serdeczne podziękowania płynęły w stronę wszystkich, którzy wsparli projekt „Tydzień Kaszubski”.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu VI TIDZÈŃ KASZËBSCZI - podsumowanie.