15 października 2014 r. w Zespole Szkół w Kiełpinie ruszył projekt "Świat bez głodu" realizowany przy współpracy Polskiej Akcji Humanitarnej. Nasza placówka włączyła się w działania już po raz trzeci.
W tym roku pragnęliśmy dołożyć swoją cegiełkę do ogólnoświatowej akcji pomocy mieszkańcom Sudanu i Somalii. Środki, które udało nam się zgromadzić zostały przeznaczone na zakup żywności.
Naszym celem było również promowanie małych gospodarstw wiejskich oraz zdrowego trybu życia – zdrowego odżywania a także zwiększanie wrażliwości dzieci na potrzeby innych ludzi, zwrócenie uwagi na problem głodu na świecie.
Projekt skierowany był do wszystkich uczniów naszej placówki. Kampanię koordynowała Pani Joanna Kurowska przy współpracy pań: Anny Iwanowskiej, Anny Knut-Żołnowskej, Barbary Celińskiej-Jakubowicz Bożeny Mielewczyk oraz Ewy Konkol.
W związku z celami, które sobie postawiliśmy, podjęliśmy szereg działań.
Pierwszy dzień (15.10.2014) rozpoczęliśmy od wykonania prac plastycznych nt. „Jabłka w sadzie i na talerzu”. Przepiękne prace owoców ozdobiły ściany i tablice sal lekcyjnych, korytarzy. Na szczególną uwagę zasługiwały prace uczniów klasy III a (I miejsce), klasy I a (II miejsce) oraz klasy Oa, Ob, Oc (III miejsce).
Uczniowie klas O-III przebierali się również za jabłuszka, co w jeszcze większym stopniu oddało charakter obchodzonego tego dnia „Święta jabłka”.
Natomiast zadaniem uczniów klas IV-VI było ułożenie przepisu na danie z jabłek z podaniem wartości odżywczych potrawy. Tu najlepsi okazali się uczniowie klasy VIa , którzy zdobyli I miejsce oraz klasy IVb. Na wyróżnienie zasługiwała praca uczniów klasy Vb.
Tego samego dnia reprezentacji klas przystąpili do konkursu, którego zadanie polegało na odgadnięciu wcześniej przygotowanych zagadek nt: Jakim jestem owoecem? Jakim jestem warzywem? Jakim jestem daniem?
Drugiego dnia (16.10.2014) wysłuchaliśmy przepiękne piosenki propagujące zdrowy styl życia, właściwe odżywanie, a uczniowie klas IV-V poruszyli na plakatach tematykę „Świat bez głodu”.
Do działań przyłączyli się uczniowie gimnazjum pod opieką Pani Ewy Konkol. Młodzież z klas I i II wykonała plakaty oraz prezentacje multimedialne nt. „Problemy współczesnego świata, a wolontariat”. Uczniowie przygotowali również informacje o działających organizacjach non-profit, które zajmują się pomocą materialną najbiedniejszej ludności potrzebującej Afryki oraz pomocą lekarską i edukacyjną.
Natomiast starsi uczniowie zgromadzili bogaty materiał na temat Afryki Północnej (Sudan, Somalia, Etiopia, Syria, Libia, Egipt) oraz skutków kolonializmu, czyli „Co Europa jest winna Afryce?”.
Zachęcali również swoje koleżanki i kolegów do angażowania się w pomoc innym tłumacząc na czym polega praca w wolontariacie. Przedstawiono też informacje o włączaniu się uczniów w pomoc najbardziej potrzebującym w naszym najbliższym otoczeniu.
Wśród prac gimnazjalistów na wyróżnienie zasługiwały prezentacje: Karoliny Naczk, Błażeja Hirsz, Sandry Szczesnej, Joanny Matuszak, Natalii Stencel, Jolanty Kuchta, Julii Staroszczyk, Dominika Flisikowskiego, Katarzyny Stencel, Kacpra Kamińskiego, Konrada Kryszewskiego, Artura Jaworowskiego, Macieja Balcerzak, Izabeli Walkusz, Karoliny Hinc.
Natomiast dyplomy za plakat otrzymały uczennice: Julia Szczesna, Milena Szczesna, Karolina Graban, Sabina i Patrycja Peplińskie.
Trzeciego dnia (17.10.2014) odbyła się zbiórka warzyw, owoców oraz przetworów domowych (kompoty, dżemy, ciasta itp.). Dzieci przygotowały stragan i sprzedawały otrzymane w formie daru produkty w czasie przerw. Tym samym zachęcały swoje koleżanki i kolegów do jedzenia warzyw i owoców. Zaangażowanie było tak duże, że organizatorzy postanowili przedłużyć kiermasz o kolejne dni.
Zyski ze sprzedaży zasiliły konto PAH.
Rozgrywki sportowe „W zdrowym ciele zdrowy duch” również uatrakcyjniły trzeci dzień. Organizatorzy postanowili je połączyć ze sprawdzianem wiadomości o problemie głodu na świecie.
Tego dnia dokonaliśmy też analizy szeregu etykiet pod względem wartości odżywczych, walorów zdrowotnych, ekoznaków, środków konserwujących, barwinków. Celem akcji zorganizowanej pod hasłem „Zabierz głowę na zakupy” było m.in. zwrócenie uwagi na to, co kupujemy i co jemy.
Przez cały czas trwania projektu uczniowie mogli przystąpić do dwóch konkursów indywidualnych: plastycznego „Owoce na talerzu” oraz literackiego „Owoce w moim domu”. W tych kategoriach najlepsi okazali się uczniowie:
- konkurs plastyczny: I miejsce – Aleksandra Grzenia kl. Va
II miejsce – Zofia Jońska kl. III a
III miejsce – Wiktoria Kalinowska kl. Ib
Kamila Grzenia kl. Ia
Wyróżnienia otrzymali: Kamil Kwidziński kl. Ia Gim., Małgorzata Wilczyńska kl. Oa, Kinga Marszałkowska kl. Ia, Patryk Karczewski kl. Ia, Igor Szymański kl. IIIa, Aurelia Szczypior kl. Ia.
- konkurs literacki: I miejsce – Daria Nowak kl. Ia
II miejsce – Maja Sowińska Va
27.10.2014 odbyło się podsumowanie wszystkich powziętych działań. Jeszcze raz przypomnieliśmy sobie swoje działania oglądając zdjęcia. Obejrzeliśmy również film pokazujący zarówno piękno jak i problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki oraz scenkę w wykonaniu uczniów klas piątych. Uczniowie wysłuchali piosenki „Mama Afryka” w wykonaniu polskich artystów i obejrzeli do niej video clip.
Na apelu organizatorzy mieli okazję podziękować dzieciom, rodzicom, nauczycielom za pomoc i zaangażowanie w kampanię „Świat bez głodu”.
Podsumowując wszystkie tygodniowe działanie najlepsi okazali się uczniowie poniższych klas: I miejsce - klasa IVb, II miejsce – klasa IVc, III miejsce – klasy Vb i VIb. Na zakończenie wręczono podziękowania, dyplomy.