Informujemy, że w naszej szkole odbędą się sesje fotograficzne.
Klasy I-IV 26.10.2022
Klasy V-VIII 27.10.2022
Oddziały Przedszkolne 28.10.2022
„Zadanie publiczne realizowane jest dzięki dotacji Gminy Kartuzy”
Zapraszam chętnych uczniów do udziału w konkursie plastycznym, literackim, multimedialnym w ramach projektu pt. „Cisi bohaterowie II wojny światowej”.
Konkurs plastyczny:
Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką w formacie A4 przedstawiającą kapliczkę, którą wybudował Maksymilian Strom jako wotum dziękczynne za uratowanie życia.
Konkurs literacki:
Przedmiotem konkursu jest opowiadanie o tym, jak żyli mieszkańcy Kiełpina w okresie przedwojennym i w czasie II wojny światowej.
Konkursy multimedialne:
Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej o bohaterach powieści „Zakazana miłość”, czy sytuacji Żydów w II wojnie światowej.
Termin:
Prace należy złożyć do dnia 5 listopada 2022 roku.
Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody, dlatego zachęcam do aktywnegu udziału w realizowanym projekcie.
Joanna Kurowska
Dnia 21 października 2022 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Kiełpinie odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Uroczystość wprowadziła uczniów w świat książek i literatury, w wyjątkowy sposób. Pokazano, że czytanie nie musi być tylko obowiązkiem, ale i również przyjemnością i wyjątkową przygodą przeniesienia się do innego świata. Promowanie czytelnictwa odgrywa szczególną rolę w naszej szkole, dlatego też pasowanie na czytelnika na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Dzieci miały możliwość zapoznać się z literaturą dziecięcą, którą w każdej chwili mogą wypożyczyć i oddać się lekturze. Ponadto poznali zasady panujące w bibliotece szkolnej oraz mieli okazję przyjrzeć się pracy bibliotekarza podczas wypożyczania książek.
Podczas uroczystości pierwszoklasiści mieli okazję obejrzeć część artystyczna, przygotowaną przez starsze koleżanki, które przygodę z książkami rozpoczęły już jakiś czas temu. Każda z dziewczynek wcieliła się w rolę książki, która po przebytych doświadczeniach z wieloma czytelnikami pragnie poprosić o coś dzieci i nauczyć kilku ważnych zasad ich użytkowania. Młodzi, przyszli czytelnicy z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia aktorów, po czym odpowiedzieli na kilka pytań, których odpowiedzi stanowiły kodeks czytelnika. Dzieci wspólnie określiły jak obchodzić się z książką: co wolno, jak używać oraz wskazały to, czego nie wolno.
Następnie pierwszoklasiści odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po doskonałym zaliczeniu testu ze znajomości bajek i ich postaci, złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Podsumowującą częścią uroczystości było wręczenie dzieciom kolorowych zakładek do książek, które symbolizowały wkroczenie w świat prawdziwego czytelnika, czym jednocześnie zachęcono dzieci do korzystania z zasobów literatury dziecięcej.
Część artystyczną przygotowały uczennice klasy 6c pod opieką Pań: Joanny Rompskiej, Anny Knut- Żołnowskiej, Adriany Szymańskiej- Zielke
Uczniowie wykonali kolejne zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawy Sztuką „ dzieci wykonały swoje prace używając ,,nietypowych pędzli '' takich jak: piórka, widelce, patyczki, kawałki tektury, folii bąbelkowej, liści, trawy. Natomiast kolejną prace plastyczną wykonali metodą ,,zafreblowane dzieło” przy użyciu freblowskich darów odtworzyli wybrane dzieło ze świata sztuki obraz ,,Promienny zachód słońca" Wojciecha Weiss.
Darami w ujęciu Froebla były również dary natury, więc zadanie to wykonali przy użyciu liści, orzechów, ziaren słonecznika, makaronu itp.
Dzieci miło spędziły czas tworząc kreatywne prace plastyczne.
Magdalena Pettke
Dnia 20-ego października 2022 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Ortograficzny”. Cieszył się on dużym powodzeniem. W konkursie wzięło udział 28 najzdolniejszych uczniów z klas drugich i trzecich naszej szkoły. Skala trudności pytań konkursowych pozwala każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Test składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. W konkursie z ortografii nie ma przegranych.
Uczniowie uczestniczący w ogólnopolskim konkursie, niezależnie od uzyskanego wyniku, otrzymają dyplom uznania. Najlepsi otrzymają tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu, dyplomy i atrakcyjne nagrody. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej do 20.01.2023.
Życzymy powodzenia !!!
Koordynator: Magdalena Godzińska
Paulina Płotka
Paulina Lewańczyk
Dnia 19 października uczniowie klas czwartych odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Kiełpinie. Podczas spotkania dzieci obejrzały prezentację o patronie Januszu Żurakowskim oraz wzięły udział w warsztatach „Świat biblioteki cyfrowej”. Z zaangażowaniem szukały swoich ulubionych książek w katalogu internetowym. Uczniowie z niecierpliwością czekają już na kolejną wizytę w Bibliotece Publicznej.
Poloniści
W środę 19.10.2022 roku po raz kolejny odbył się spektakl teatralny. Tym razem odwiedził nas teatr „Klapa” z Gdańska. Koperek i Kminek przedstawili nam spektakl pod tytułem „Byczek Fernando”.
Dzieci dzięki grze aktorskiej oraz ciekawej oprawie muzycznej wybrały się w podróż do gorącej Hiszpanii, gdzie poznały sympatycznego byczka Fernando, który wcale nie lubił i nie chciał walczyć na arenie, za to chętnie śpiewał piosenki i wąchał kwiatki.
Gdyby wszystkie byczki na świecie były takiej jak Fernando, świat byłby inny. Nie byłoby wojen, konfliktów, wszyscy kochaliby się i żyli w przyjaźni.
Dzieciom niełatwo było wrócić z tak wspaniałej podróży.
Małgorzata Klasa
Moduł Mediacje rówieśnicze został zmodyfikowany
Za nami pierwszy moduł ogólnopolskiego projektu „Świetliczaki na tropie.. kolorów świata”, który poświęcony był Europie. W ramach wyszczególnionych zadań dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przygotowały słowniczek powitań europejskich, zapoznały się z postaciami oraz twórczością słynnych europejskich malarzy, a następnie sami pokusili się o odtworzenie obrazów Vincenta Van Gogha „Słoneczniki” oraz Oscara Claude Monet „Japoński mostek w Giverny”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, gdzie w Europie położona jest Finlandia, najbardziej zalesiony kraj w Europie i jak nazywa się jej stolica. Kto natomiast jeszcze nie miał okazji, zapoznał się z bohaterami książek o Muminkach, następnie wspólnie wykonaliśmy piękną makietę lasu pt. „Muminki w zaczarowanym lesie”, w której zamieszkali nasi bohaterowie.
Podczas ostatniego zadania z modułu I przenieśliśmy się do krainy klocków LEGO i baśni Andersena. Dzieci poznały najważniejsze ciekawostki na temat Danii, wysłuchały słuchowiska najbardziej znanego autora bajek dla dzieci – Hansa Christiana Andersena. Zwieńczeniem wydarzenia był konkurs na najciekawszą budowlę z dostępnych klocków. Wszystkie prace były pomysłowe i oryginalne. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania.
Monika Wojtala
W miesiącu październiku uczniowie klasy 2a w ramach realizacji zadań programu profilaktyczno – wychowaczego i tematu zajęć „Jem to, co zdrowe” poznali wartości odżywcze warzyw i owoców, innych produktów z piramidy zdrowego żywienia oraz znaczenie aktywności fizycznej. Uczniowie samodzielnie ułożyli jednodniowy jadłospis. Dodatkową atrakcją zajęć było wykonanie zdrowych, pełnych witamin koktajli. Celem zajęć było uświadomienie uczniom,iż w codziennym życiu należy pamiętać o wielkim znaczeniu racjonalnego, zdrowego odżywiania oraz ruchu, aby utrzymywać zdrową sylwetkę oraz dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.
Renata Kosznik
Anna Jankowska
Dnia 11 października 2022 r. uczniowie klas piątych pod opieką pań: Sylwii Łagan, Anny Knut-Żołnowskiej i Barbary Sajek wybrali się do Parku Rozrywki i Edukacji „Farmy Alexa” w Charbrowie.
W malowniczej, jesiennej scenerii, w otoczeniu dyń wzięli udział w tematycznych zajęciach integrujących zespół klasowy m.in. w: przeciąganiu liny, skokach w workach, turlaniu opon, footgolf’ie. Wszyscy ukończyli zadania otrzymując medale.
Na odważnych czekał również labirynt, który był odzwierciedleniem Polski. Poruszają się po polu kukurydzy uczniowie mijali większość dużych rodzimych miast.
W każdej przygotowanej atrakcji dzieci poprzez zabawę nie tylko świetnie się bawiły, ale także uczyły. Uczniowie klas piątych z niecierpliwością czkają już na kolejną wspólną wyprawę.
Dnia 12 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. To szczególny czas do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi.
Uczniowie w repertuarze słowno-muzycznym zaprezentowali zabawne scenki z życia szkolnego nauczycieli, pokazali także z jakimi trudnościami pedagodzy zmagają się codziennie. W dalszej części spotkania złożyli szczere podziękowania tym, dzięki którym osiągają wyznaczone cele.
Pani dyrektor Jolanta Kosznik również podziękowała gronu pedagogicznemu oraz pracownikom obsługi i administracji. W swoim wystąpieniu podkreśliła ich zaangażowanie oraz realizację różnorodnych przedsięwzięć edukacyjnych. Życzyła jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy. Poinformowała o odznaczeniach, które otrzymali nauczyciele naszej szkoły.
Medal Komisji Edukacji Narodowej- Pani Grażyna Formella
Nagrody Burmistrza- Panie: Dorota Koszałka, Celina Słupecka-Treder i Marzena Cierocka.
Nagrodę za 40-lecie pracy zawodowej- Pani Joanna Kurowska.
Pragniemy przekazać wszystkim pracownikom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w nasze wychowanie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinie
5 października 2022r. uczniowie klas 4a,4b,4c,4d,6a i 6b wraz z nauczycielami: p. Anną Iwanowską, p. Bożeną Mielewczyk, p. Joanna Kurowską, p. Ewą Magulską-Plichta, p. Barbarą Sajek, p. Barbarą Celińską- Jakubowicz i p. Magdaleną Adamczyk wzięli udział w wycieczce eudukacyjnej do Biskupina i Gniezna.
Przygoda rozpoczęła się od przejazdu kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina. Można było tutaj zobaczyć jak żyli nasi praprzodkowie w epoce kamienia, brązu i żelaza. Kolejnym etapem było udanie się do legendarnej, pierwszej stolicy Polski-Gniezna i obejrzenie archikatedry, w której spoczywają prochy św. Wojciecha. Wielkie wrażenie wywarły także słynne drzwi przedstawiające żywot tego męczennika.
Ostatnim etapem było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie znajdują eksponaty z całej Polski m.in. rekonstrukcja wału grodu, księgi, dokumenty, broń oraz obrazy ukazujące pierwszych władców Polski.
To była niezwykła lekcja historii, która na pewno pozostanie w pamięci.
W dniu 09.10.2022r. wolontariusze z nasze szkoły kwestowali przed kościołem w Kiełpinie na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego Caritas. Zebrano 4494,63 zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na wyposażenie Kartuskiego Hospicjum Stacjonarnego, by od następnego roku pacjenci potrzebujący opieki medycznej mogli nią być objęci w warunkach nie tylko domowych, ale również stacjonarnych.
Dziękujemy za zaangażowanie.
Joanna Kurowska
Marzena Cirocka
Ks. Dawid Suchomski
Dnia 4.10.2022 r. dzieci z grupy G miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z niezwykłym gościem – pisarką Darią Kaszubowską. Pani Daria Kaszubowska jest autorką książek: ,,Wierny Bogu i Kaszubom. Księga życia księdza Bronisława Szymichowskiego” i ,,Stutthof jidze. Marsz Śmierci we wspomnieniach mieszkańców Pomieczyna i okolic”.
Na spotkanie z naszą grupą Pani Daria przygotowała specjalną bajkę dedykowaną dzieciom. Bajka zawierała elementy legend kaszubskich m.in. ,,Legendy o Stolemach''. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega praca pisarza, jak powstają książki i jak ważne są w życiu każdego dziecka.
Katarzyna Izdebska
Jesienią również można się świetnie bawić, o czym mogli się przekonać uczniowie klas drugich. 6 października 2022r. uczestniczyli w ,,Dniu Pieczonego Ziemniaka” pod opieką wychowawców w gospodarstwie Państwa Stolc w Kiełpinie.
Na dzieci czekało rozpalone ognisko z pieczonymi ziemniakami, ale mogli też piec kiełbaski i później z apetytem zjeść. Dodatkowymi atrakcjami była dmuchana zjeżdżalnia oraz przejażdżka konna. Wszyscy mogli się wybiegać na wielkiej łące, a przy okazji zobaczyć zaparkowane maszyny rolnicze. Mimo jesiennej pogody, wszystko się udało i zadowoleni wszyscy wrócili do szkoły.
Elwira Formela
Joanna Konkol
Renata Kosznik
Anna Jankowska
Po odbytych 23 września wyborach do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole nastąpiła oficjalna prezentacja oraz zaprzysiężenie nowych członków. Uroczystość ta miała miejsce 4 października 2022 roku. Przewodniczącą szkoły została Małgorzata Wilczyńska z klasy VIIIa, zastępcą Eliza Went z klasy VIIIb, zaś skarbnikiem Victoria Biekisz-Olejnik z klasy VIa. Następnie, w obecności nauczycieli, opiekuna oraz uczniów klas IV-VIII członkowie SU ślubowali w imieniu swoich koleżanek i kolegów, że będą przestrzegać obowiązków uczniowskich i samorządowych. Opiekun Samorządu Uczniowskiego p.Ewa Magulska-Plichta, przyjmując ślubowanie, podkreśliła również, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy są reprezentantami całej społeczności szkolnej.
Na zakończenie członkowie Samorządu Uczniowskiego podpisali akt ślubowania. Samorząd zadeklarował, że ma wiele ciekawych pomysłów, o których będzie systematycznie informował całą społeczność naszej szkoły. Już dziś przewodnicząca Małgorzata Wilczyńska podkreśliła jak ważne jest to, abyśmy wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie przedstawiając zjawisko CYBERPRZEMOCY, któremu stanowczo mówimy NIE. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkich reportaży na ten temat. Miały one na celu uświadomienie jak złe i niszczące jest to zjawisko dla ofiary, ale również jak poważne są konsekwencje dla tych, którzy są sprawcami cyberprzemocy. Jesteśmy przekonani, że z pewnością ochoczo zabierze się do pracy, a na jej efekty nie trzeba będzie długo czekać.
Życzymy owocnej pracy, kreatywnych działań
oraz wiele wytrwałości w realizacji złożonych obietnic.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dnia 30 września, obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji do każdej grupy przybyli zaproszeni rodzice. Dzieci w skupieniu i zaciekawieniu słuchały czytanych przez gości bajek i wierszy oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Tego dnia przedszkolaki przyniosły także swoją ulubioną książkę, o której mogły opowiedzieć swoim kolegom i koleżankom. Głównym celem tego wydarzenia było rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa, rozwijanie dziecięcej fantazji oraz budzenie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych. Na dzieci czekały też inne niespodzianki w formie różnych zabaw i prac plastycznych.
Zachęcamy do codziennego czytania dzieciom także w domu, ponieważ stymuluje to rozwój mózgu, rozwija wyobraźnię i rozbudza ciekawość świata. Sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze. Czytanie książek jest swego rodzaju antidotum przeciwko wielu niepożądanym wpływom dla umysłu i psychiki dziecka ze strony współczesnej cywilizacji. Dlatego też, warto czytać dziecku na głos, poświęcając mu czas, uwagę, a przy tym miłość.
Milena Langa
Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa. 30 września 2022 r. uczniowie klas III oraz dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej uczestniczyły w „Święcie Pieczonego Ziemniaka”. Pod opieką wychowawców grupy udały się do gospodarstwa agroturystycznego Państwa Stolc w Kiełpinie. Na dzieci czekało rozpalone ognisko, w którym mogły upiec kiełbaski oraz skosztować upieczonych w nim ziemniaków.
Ponadto dodatkowymi atrakcjami była możliwość przejażdżki na koniu oraz zabawa na dmuchanych atrakcjach. Radości nie było końca…
Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończyliśmy obchody tego pięknego, jesiennego święta.
Anna Cirocka
Magdalena Godzińska
Lucyna Laskowska
Paulina Lewańczyk
Paulina Płotka
Monika Wojtala
Powered by aSc EduPage