W dniach 17-18 maja 2022 roku siódmoklasiści oraz uczniowie klasy Vc wraz z opiekunami udali się na dwudniową wycieczkę edukacyjną do Warszawy, którą realizowano w oparciu o przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. ,,Poznaj Polskę”. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 75 uczniów wraz z nauczycielami: Kariną Plichta, Szymonem Lewandowskim, Grażyną Magulską-Plichta, Hanną Wicką, Celiną Słupecką-Treder oraz opiekunem Jadwigą Kielińską.
Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy od wizyty na Placu Zamkowym Warszawy, gdzie mogliśmy podziwiać Kolumnę Zygmunta III Wazy. Potem wraz z przewodnikiem udaliśmy się do Zamku Królewskiego, który zachwycił nas swoim bogatym wnętrzem i zgromadzonymi eksponatami. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy fragmentów historii nawiązujących między innymi do rządów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i obejrzeliśmy dzieła malarskie Jana Matejki. W dalszym etapie naszej wędrówki udaliśmy się na ulicę Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. W jej murach wygłaszał swoje kazania Piotr Skarga, odbywały się śluby czy koronacje niektórych władców Polski oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja.
Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy legendy o Warsie i Sawie. Mieliśmy także okazję posłuchać gry katarynki i porozmawiać z kataryniarzem Janem, który pokazał nam, jak funkcjonuje ten instrument. Później przeszliśmy przez ulicę Piwną i Miodową, i znaleźliśmy się przy Barbakanie. Chwilę zadumy przeżyliśmy pod Pomnikiem Małego Powstańca. Tam wysłuchaliśmy smutnych historii o bohaterach Powstania Warszawskiego. To im oddaliśmy hołd, dziękując za bezgraniczne poświęcenie dla Ojczyzny. To miejsce niewątpliwie zmusiło nas do refleksji. W dalszej części naszego zwiedzania stolicy dotarliśmy na Krakowskie Przedmieście z Placem Piłsudskiego. Mogliśmy zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza oraz wysłuchać historii dotyczącej jego powstania. W tym miejscu odbywają się państwowe uroczystości, których przebieg często oglądamy w telewizji. Później wzięliśmy udział w zajęciach organizowanych w Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczyliśmy we warsztatach prowadzonych w laboratoriach i przeprowadzaliśmy eksperymenty, rozwijając umiejętność myślenia naukowego, logicznego rozumowania i wnioskowania. Tutaj niewątpliwie spędziliśmy efektywnie czas. Może w przyszłości ktoś z nas zostanie znanym naukowcem?
Następnie dotarliśmy do pomnika Syrenki nad Wisłą. Z tego miejsca mogliśmy również podziwiać Stadion Narodowy. Wszystkich nas jednak zachwycił ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, bowiem jest on jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.
Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Pierwszym celem naszej wyprawy było zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Po otrzymaniu przepustek i przejściu przez sejmowe bramki przywitaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po budynku Sejmu. Na samym początku mogliśmy obejrzeć makietę budynków sejmowych oraz zapoznać się z historią polskiego parlamentu. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak sala obrad. Dowiedzieliśmy się, gdzie siedzą poszczególne kluby oraz najważniejsze osoby parlamentu, jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w wielu komisjach. Podczas dalszego zwiedzania mogliśmy zasiąść w fotelu wicemarszałka, poznać miejsce przebywania dziennikarzy oraz zrobić zdjęcie przy wejściu do Senatu czy też, na często oglądanych w telewizji, sejmowych schodach.
Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki różnych ambasad i dotarliśmy do Muzeum Historii Polskich Żydów- POLIN. To miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Realizując lekcję muzealną wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat kultury i życia Żydów. Te zajęcia uświadomiły nam, jak ważną rolę w życiu każdego narodu odgrywa tolerancja. W dalszej części naszej wędrówki po stolicy udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie podziwialiśmy panoramę Warszawy. Później przyszedł czas na zakupy i posiłek w Złotych Tarasach.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana, ponieważ zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera i zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż w następnym roku szkolnym ponownie uda nam się odwiedzić jakieś wspaniałe miejsce:)